Mac technologia

Ultra Wideband rozwija się dzięki Apple, ale konkurencja się nie poddaje

Mariusz Nowak Mariusz Nowak Artykuły

Apple było pierwszą firmą, która umieściła chip Ultra Wideband w smartfonie. Transmisje o krótkim zasięgu i wysokiej przepustowości sprawiły, że na przykład AirDrop stał się oczywistą aplikacją, otwierając możliwość zidentyfikowania urządzenia, do którego chcemy wysłać plik, po prostu kierując na niego iPhone’a. Apple wykorzystuje również szerokopasmowe rozwiązanie do ulepszonej wersji klucza samochodowego, umożliwiając odblokowanie samochodów, gdy podchodzą do nich ich właściciele lub upoważnieni użytkownicy. Jest to wygodniejsze niż oryginalne podejście oparte na NFC, które wymaga trzymania Apple Watch lub iPhone’a bardzo blisko zamka.

Zobacz także: MagSafe wraca do komputerów Apple – historia świetnego rozwiązania

Ultra Wideband rozwija się dzięki Apple, ale konkurencja się nie poddaje

Według nowego raportu DigiTimes, włączenie przez Apple chipów ultraszerokopasmowych do swoich urządzeń spowodowało wzrost badań nad technologią i jej potencjalnymi zastosowaniami. Ultra Wideband to technologia radiowa krótkiego zasięgu i małej mocy, która jest w stanie zapewnić bardziej precyzyjne pozycjonowanie w pomieszczeniach niż Bluetooth LE i Wi-Fi. Odległość między dwoma urządzeniami UWB można dokładnie zmierzyć, obliczając czas potrzebny na przejście fali radiowej między nimi.

Apple Ultra Wideband

iPhone ostatnich serii otrzymały układ U1, a inne produkty Apple obsługują również UWB. Zgodnie z dzisiejszym raportem promocja technologii Ultra Wideband przez Apple była czynnikiem napędzającym wzrost popularności tej technologii. Ponadto firma ma używać Ultra Wideband w lokalizatorze Airtags, który powinien umożliwiać lokalizowanie przedmiotów do kilku cali. Apple umieściło chipy także w Apple Watch Series 6 i HomePod mini

Konkurencja też używa chipów Ultra Wideband

Samsung także wprowadził na rynek smartfony z obsługą Ultra Wideband, w tym Galaxy Note 20 Ultra i Galaxy Flip 2, a także najnowszy Galaxy S21 Ultra. Podobno Xiaomi również pracuje nad smartfonem z tym rozwiązaniem, wskazał Digitimes Research. Apple HomePod 14.4 beta ma wprowadzić nową funkcję przekazywania muzyki ‌między HomePod mini‌, która korzysta z układu U1 w urządzeniu. Ta funkcja sprawi, że przekazywanie połączeń będzie szybsze i bardziej niezawodne na HomePod mini i iPhone 11 i 12, dzięki chipom U1, które pozwalają urządzeniom lepiej zrozumieć, gdzie są względem siebie. Według analityka Ming-Chi Kuo, rzekome AirTags będą również wyposażone w technologię ultraszerokopasmową, podczas gdy Tile planuje wprowadzić ulepszoną serię trackerów przedmiotów, które zawierają układ UWB zapewniający bardziej precyzyjne śledzenie.

Apple Ultra Wideband

W zeszłym tygodniu BMW ogłosiło przyszłe plany wprowadzenia Digital Key Plus, ulepszonej wersji funkcji kluczyków samochodowych Apple, która obejmuje technologię Ultra Wideband, umożliwiającą kierowcom otwieranie i uruchamianie pojazdu bez konieczności wyjmowania smartfona z kieszeni lub torby. 

Nie wszystkie produkty Apple z procesorem U1

Ale przy coraz większej liczbie produktów, w tym technologii, były pewne godne uwagi i zaskakujące wyjątki, czyli iPad Pro 2020 i nowe słuchawki AirPods Max , które nie zawierają układu U1 i dlatego nie będą kompatybilne z przyszłymi potencjalnymi aplikacjami Ultra Wideband.  Zainteresowanie opracowywaniem aplikacji UWB zostało znacznie zwiększone przez decyzję Apple o przyjęciu standardu ultraszerokiego pasma w swoich produktach – czytamy w nowym raporcie, a inni producenci smartfonów podążali za firmą.

Na koniec Digitimes zauważa, że chociaż Apple dołączyło do Car Connectivity Consortium, które uzgodni standardy wdrażania technologii w sektorze motoryzacyjnym, firma nie dołączyła do UWB Alliance – organizacji zajmującej się szerzej zakrojonymi branżowymi normami dla tej technologii.

Źródło: 9to5mac, MacRumors

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy