ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple HomePod

Apple HomePod pozbawiony systemu iOS. Co to oznacza?

Autor: Mariusz Nowak Kategoria: Artykuły

W zeszłym miesiącu Apple wypuściło aktualizację oprogramowania inteligentnego głośnika HomePod do wersji 13.4 . Chociaż nie zawarto tam żadnych nowych funkcji dla użytkowników, update stanowi poważną zmianę w sposobie zarządzania ekosystemem przez amerykańską firmę. Serwis 9to5Mac przeanalizował najnowsze dostępne oprogramowanie głośnika i znalazł coś nieoczekiwanego. Począwszy od wersji 13.4 system operacyjny jest teraz oparty na tvOS, a nie na iOS. Tylko co to oznacza?

Zobacz także: Apple nie pozbędzie się Beats, ale przyszłość marki będzie skomplikowana

Apple HomePod bez iOS, ale z tvOS

Pierwszą rzeczą, którą musimy wiedzieć, jest to, że watchOS, tvOS i oprogramowanie HomePoda mają tę samą bazę. Jest nią w zasadzie system iOS. To, co je wyróżnia, to zmiany dokonywane przez Apple w celu dostosowania każdego software do urządzenia, do którego jest przeznaczony – z innym interfejsem, ustawieniami i API dla każdego z nich.

Ale w przeciwieństwie do wszystkich innych wersji, HomePod 13.4 pochodzi z tvOS, a nie z oryginalnego iOS, który obsługuje iPhone’a czy iPada. Nie ma to obecnie wpływu na sposób korzystania z głośnika, ponieważ wszystkie urządzenia działają z tym samym systemem podstawowym, ale skłania nas do zastanowienia się nad tym, nad czym Apple pracuje w przyszłości.

Apple HomePod

Co się zmieni w Apple HomePod?

Przede wszystkim warto zauważyć, że iOS jest przeznaczony do pracy na urządzeniach opartych na wewnętrznej baterii, co oznacza, że ​​sposób, w jaki system zarządza zużyciem energii, różni się od tego, jak robi to tvOS. Apple TV jest zawsze podłączone do sieci, podobnie jak HomePod. Obydwa urządzenia nie potrzebują tak wielu ulepszeń, aby zmniejszyć zużycie energii, jak iPhone czy iPad. Z tego względu udostępnianie kodu tvOS za pomocą oprogramowania HomePod powinno prawdopodobnie zaoszczędzić Apple trochę dodatkowej pracy w tym zakresie. Zarówno Apple TV, jak i HomePod działają również jako domowe centrum HomeKit, ponieważ są są zawsze podłączone. To może być kolejny powód, dla którego Apple zdecydowało się na połączenie.

Apple HomePod

Apple HomePod, a kolejne wersje oprogramowania

Jest też inny istotny czynnik, a mianowicie kompatybilność obecnych urządzeń z przyszłymi wersjami systemów operacyjnych. iOS 14 może porzucić obsługę urządzeń z układem A8 (w zasadzie iPada Air 2 i iPada mini 4), a pierwsza i jedyna generacja HomePod działa z układem A8.

Apple TV HD jest napędzane układem A8, ale prawdopodobnie nie zostanie porzucone w tym roku. To akcesorium cały czas jest w ofercie firmy z Cupertino. Jeśli HomePod ma być aktualizowany przez dłuższy czas, sensowne jest, że jego oprogramowanie powinno być oparte na następnej wersji tvOS zamiast iOS 14 ze względu na obsługę układu A8.

Nowości są przed nami

Jasne, te zmiany są dość intrygujące, ale dlaczego Apple miałoby tak się teraz przejmować? Odpowiedzią może być wprowadzenie na rynek nowych produktów. Bloomberg poinformował, że Apple pracuje nad mniejszą wersją inteligentnego głośnika

9to5Mac znalazł referencje w kodzie systemu 13.4 dla co najmniej dwóch nowych modeli, ale w tej chwili nie możemy ustalić więcej szczegółów na ich temat. Te zmiany mogą przygotować system operacyjny na HomePoda nowej generacji, zanim zostanie on ogłoszony. W końcu Apple nie wprowadziłby takich zmian, gdyby planował wycofać głośnik w najbliższym czasie.

Źródło: 9to5mac

Sprawdź najnowsze wpisy