Aurora Store – alternatywny sposób pobierania aplikacji na Androida. Nie jesteś skazany na Google

3 minuty czytania
Komentarze

Jest wiele sposobów na pobieranie aplikacji na urządzenia z systemem Android. Jednym z nich jest skorzystanie z Aurora Store. Z tego tekstu dowiecie się, czym jest ten projekt, jak działa, co sądzą o nim użytkownicy i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

Aurora Store – co to jest?

aurora store

Aurora Store to narzędzie do pobierania aplikacji ze sklepu Google Play… bez korzystania z Google Play. Nie jest to jednak kolejna baza z plikami instalacyjnymi dodawanymi przez użytkowników. Aurora Store korzysta dokładnie z tych plików, które znajdują się w bazach Google. Skoro Aurora Store umożliwia zainstalowanie tych samych aplikacji, co Google Play, ktoś w tym momencie może zapytać – po co w ogóle korzystać z tego narzędzia? Powodów może być kilka.

Po pierwsze, Aurora ma dodatkowe funkcje, takie jak blokowanie aktualizacji niektórych programów, zmiana regionu w celu uzyskania dostępu do aplikacji blokowanych w danej lokalizacji oraz pobieranie starszej wersji danej aplikacji, gdy najnowsza wersja nie jest kompatybilna z urządzeniem użytkownika. Po drugie, nie musimy logować się na swoje konto Google i korzystać z usług internetowego giganta. Taka możliwość jest istotna dla niektórych obawiających się o swoją prywatność, a także dla posiadaczy smartfonów nieobsługujących usług Google (szczególnie chodzi tu o urządzenia Huawei).

Aurora Store – wady i zalety

O niektórych zaletach Aurora Store wspomnieliśmy już w poprzednich akapitach – chodzi o funkcje związane ze zmianą regionu, blokowaniem aktualizacji itd. Warto do nich dodać niewielki rozmiar tego sklepu (program waży tylko kilka MB) oraz bezpieczeństwo. Nie można wprawdzie dać gwarancji, że wszystkie programy pobrane za pomocą Aurory są całkowicie bezpieczne, jednak sklep ten korzysta z baz Google, więc ryzyko natrafienia na szkodliwe oprogramowanie jest mniejsza, niż w przypadku pobierania pojedynczych plików z serwisów typu Chomikuj.

Co z wadami? Czytelnicy naszego forum zwrócili uwagę, że bez logowania na konto Google nie pobierzemy z Aurora Store płatnych aplikacji. Może się również zdarzyć, że niektóre aplikacje po pobraniu z Aurora Store i tak będą prosiły o dostęp do Usług Google.

Alternatywy dla Aurora Store

google play

Pierwszą i najbardziej oczywistą alternatywą dla Aurora Store są oficjalne sklepy z aplikacjami, takie jak Google Play, Galaxy Store lub App Gallery. W większości przypadków to najłatwiejszy sposób na pobranie aplikacji na smartfona lub tablet. Możemy oczekiwać, że programy znajdujące się w takich sklepach są w jakiś sposób kontrolowane pod kątem bezpieczeństwa (co oczywiście nie oznacza, że powinniśmy instalować wszystko bez namysłu, bo zdarzają się przypadki, gdy do sklepu trafi niebezpieczna aplikacja).

Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z oficjalnego sklepu (np. zależy nam na starszej wersji danej aplikacji lub program został wycofany przez jego wydawcę), pozostają jeszcze pliki .apk pobrane z sieci. Można je znaleźć w bazach takich jak APK Mirror. Po uruchomieniu pliku na urządzeniu rozpocznie się instalacja aplikacji. Oczywiście należy weryfikować źródło i opinie o danym pliku, by nie pobrać na smartfona lub tablet szkodliwego oprogramowania.

Czytaj także: Smartfony Asus z Androidem 13. Oto lista modeli, które dostaną aktualizację

Trzeba też wspomnieć, że Aurora Store to niejedyny taki alternatywny, nieoficjalny sklep z aplikacjami. Innym przykładem może być Yalp Store.

źródło: softonic, AndroidAyuda, zdjęcie główne: Brett Jordan/Unsplash

Motyw