Google walczy z instalacją APK

Pliki APK – czym są i jak z nich korzystać? Wszystko, co musisz wiedzieć

4 minuty czytania
Komentarze

Pliki APK są tematem nieodłącznie związanym z Androidem oraz ze smartfonami, które pracują pod kontrolą tego systemu. Po lekturze tego tekstu poznasz najważniejsze informacje na ich temat, które przydadzą się każdemu świadomemu użytkowi mobilnych technologii.

Czym są pliki APK?

Skrót APK oznacza Android Package Kit. Format ten jest odmianą formatu JAR. Pliki z rozszerzeniem .apk są używane do dystrybucji oraz instalacji oprogramowania na system Android. W przeciwieństwie do iOS Android jest systemem otwartym. Mając zatem telefon z Androidem, możemy pobrać na niego pliki APK, uruchomić je i rozpocząć instalację programu. Wcześniej należy jednak w ustawieniach smartfona zezwolić na instalację oprogramowania z nieznanych źródeł.

Po co szukać w internecie plików APK, skoro jest sklep Google Play?

https://www.youtube.com/watch?v=HppAi9CUAIs

Często wymienianą zaletą systemu Android jest sklep Google Play, a konkretnie jego zasoby. Jeśli tylko na telefonie funkcjonują usługi Google (a tak jest w ogromnej większości smartfonów z zielonym robotem) to jako użytkownicy mamy dostęp do przeróżnych aplikacji ze sklepu. Mimo to, w niektórych momentach pliki APK pobierane z alternatywnych źródeł mogą się okazać przydatne. Oto przykłady takich sytuacji:

  • Potrzebujemy starszej wersji danej aplikacji. Producenci aplikacji co jakiś czas wypuszczają do nich aktualizacje. Jeśli zdecydujemy się zaktualizować program zainstalowany na naszym smartfonie, cofnięcie tej operacji może być bardzo problematyczne. Nic nie da również odinstalowanie programu i zainstalowanie go ponownie ze sklepu Google Play. W sklepie będzie dostępna automatycznie najnowsza wersja aplikacji. Jeśli zatem potrzebujemy starszej wersji danego programu, możemy w internecie znaleźć plik APK z interesującą nas odsłoną. Potem wystarczy go pobrać i zainstalować. Ktoś może zapytać, po co nam starsza wersja aplikacji, skoro twórcy oprogramowania zalecają zazwyczaj jego częstą aktualizację. Może się jednak zdarzyć, że najnowsza wersja aplikacji zajmuje zbyt wiele miejsca lub nie została odpowiednio zoptymalizowana i nie działa najlepiej na naszym urządzeniu. W takim wypadku można rozważyć zrobienie kroku wstecz i używania starszej wersji aplikacji.
  • Aplikacji, której potrzebujemy, nie ma w Google Play. Zasoby sklepu z aplikacjami na telefonach z Androidem są naprawdę wielkie, ale mimo to może się zdarzyć, że interesującego nas programu w nim nie znajdziemy. Przykładowo, jakiś czas temu pewną popularnością cieszyły się zamienniki YouTube’a pozwalające odtwarzać muzykę z filmów w tle lub pobierać wideo na smartfona. Programy te nie były dostępne w sklepie Google Play, ale można było pobrać pliki APK z nimi ze stron internetowych.

Skąd pobierać pliki APK i jak zainstalować aplikacje?

apk

Zacznijmy od tego, o czym wspominałem na początku tekstu. Musimy zezwolić naszemu telefonowi na instalację programów z nieznanych źródeł. W przeciwnym razie pobranie plików APK nic nam nie da, ponieważ nie będziemy w stanie ich uruchomić. Oto co musimy zrobić, jeśli chcemy instalować aplikacje spoza sklepu Google Play: wchodzimy w ustawienia naszego smartfona. W opcjach związanych z bezpieczeństwem powinniśmy odnaleźć możliwość włączenia instalacji aplikacji z nieznanych/zewnętrznych źródeł. W zależności od marki smartfona, nazwy konkretnych opcji mogą się nieco różnić, ale łatwo domyślić się, o co chodzi.

Jeśli przebrnęliśmy już przez ustawienia naszego telefonu i zezwoliliśmy mu na instalację programów spoza sklepu Google Play, pozostaje pobrać pliki APK, których potrzebujemy. Gdzie ich szukać? Dobrym źródłem jest serwis APKMirror. Pobierając z niego pliki, nie powinniśmy natrafić na problemy. Mimo to upewniajmy się, czy aplikacja, którą chcemy zainstalować na smartfonie, jest zgodna z naszą wersją systemu oraz z regionem. Gdy już pobierzemy plik APK z programem, który nas interesuje, odnajdźmy go np. przy wykorzystaniu menedżera plików. Otwórzmy plik i poczekajmy na rozpoczęcie instalacji. Cała procedura nie jest skomplikowana i na bieżąco możemy śledzić postępy na ekranie.

APKMirror to dobra alternatywa dla Google Play. Jeśli macie smartfona marki Huawei, zajrzyjcie też na naszą stronę android.com.pl/apps. Zebraliśmy tam w jednym miejscu aplikacje, których możecie potrzebować na swoim telefonie.

Czy pobieranie plików instalacyjnych z nieoficjalnych źródeł jest bezpieczne?

apk

Niektórzy mogą obawiać się pobierania plików APK z nieoficjalnych źródeł. Oczywiście warto zachować ostrożność, szczególnie jeśli jakiś program wyda nam się podejrzany. Dobrym rozwiązaniem będzie przejrzenie internetu w celu sprawdzenia opinii o konkretnej aplikacji. Pamiętajmy jednak, że nawet w sklepie Google Play zdarzają się zainfekowane aplikacje, o czym zresztą informujemy Was regularnie na łamach naszego portalu.

Czytaj także: W Google Play odkryto złośliwe aplikacje, które mają łącznie ponad 150 milionów pobrań. Natychmiast je usuń!

Tak więc nawet jeśli zdecydujemy się instalować aplikacje wyłącznie ze oficjalnego sklepu, nie zwalnia nas to z powinności samodzielnego myślenia oraz zachowania ostrożności. Przy zachowaniu zdrowego rozsądku możemy tymczasem wykorzystać możliwości, jakie dają pliki APK i wzbogacić swoje smartfony o programy, których w Google Play nie znajdziemy.

Motyw