Oprogramowanie Pegasus

Jaki system operacyjny najczęściej wybierają programiści? macOS na szarym końcu

2 minuty czytania
Komentarze

Naprawdę nie mam ochoty wchodzić na pole minowe, jakim jest spekulacja, który z systemów jest najlepszy. Każdy z trzech najpopularniejszych systemów na PC ma pewne dość toksyczne grono fanów gotowych walczyć ku czci i chwale swojej ukochanej platformy. Dlatego też, zamiast samemu snuć spekulacje o wyższości jednego systemu operacyjnego, nad drugim skupię się nad opinią programistów, którzy zagłosowali w ankiecie zorganizowanej przez StackOverflow.

Najpopularniejszy system operacyjny wśród programistów – to nie takie oczywiste

Warto zaznaczyć, że ankieta była wielokrotnego wyboru, ponieważ programiści mogą pracować na więcej, niż tylko jednej platformie. Co więcej, uwzględnia ona także najpopularniejszy system operacyjny poza pracą. W końcu to, że ktoś musi pracować na danej platformie, nie oznacza, że jest do niej na stałe przyspawany także w prywatnym życiu. Okazuje się, że w obydwu tych kategoriach najgorzej wypada… macOS. 

Według ankiety 33% programistów używa systemu z logo jabłuszka w swojej pracy. Jednak tylko 31% z nich ma swojego Maca lub Macbooka jako komputera domowego. I oczywiście, jest to całkiem sporo, ale to jedyna grupa, której członkowie tak chętnie przesiadają się na inny system. 

Zobacz też: Linux 6.0 już jest, bo Linusowi skończyły się palce

Drugi od końca na liście jest Linux. W pracy korzysta z niego aż 40% programistów, a jednocześnie 40% z nich używa tego systemu także do celów prywatnych. Mamy tu więc idealną równowagę między pracą a robieniem na komputerze wszystkiego tego, co pracą nie jest, a dzieje się na komputerze. Drogą eliminacji najpopularniejszym systemem jest natomiast Windows, chociaż to kwestionowalny lider. 

Co mam przez to na myśli? Otóż faktem jest, że aż 48% ankietowanych korzysta w pracy z Windowsa, dobitnie wskazuje, że to najpopularniejszy system operacyjny do programowania. Jednak w tej grupie aż 14 punktów procentowych (czyli 14% ogólniej grupy badanej) korzysta z Windows Subsystem for Linux (WLS). Tym samym, mimo że uruchomiony jest Windows, to programiści pracują w środowisku Linux. A że mowa jest o 14 punktach procentowych, to śmiało można powiedzieć, że aż 54% wszystkich programistów pracuje w środowisku Linuksa, co przechyla szalę na korzyść pingwinka. 

Z drugiej strony Windows jest niekwestionowalnym liderem, jeśli chodzi o czas wolny. Aż 62% programistów deklaruje, że korzysta z tego systemu poza pracą. Pamiętajmy jednak, że najpopularniejszy system operacyjny nie znaczy wcale, że jest najlepszy, a potrzeby różnych ludzi są różne, i poszczególne systemy mogą się różnie w nie wpasowywać. Jednak opinie, że każdy programista powinien znać Linuksa, nie są wcale dalekie od prawdy.

Źródło: benchmark, Twitter

Motyw