5G w Polsce – podano ważne daty dotyczące wdrażania. „Nie możemy już dłużej czekać”

3 minuty czytania
Komentarze

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił nową aukcję na 5G w Polsce. Konkretnie chodzi o tzw. pasmo C. Poznaliśmy harmonogram całego przedsięwzięcia oraz planowany termin przekazania częstotliwości operatorom.

Ta aukcja może być przełomem w rozwoju sieci 5G w Polsce

Teoretycznie 5G w Polsce funkcjonuje już od dłuższego czasu. Problem polega na tym, że większość operatorów udostępnia tę technologię poprzez współdzielenie pasm, które wcześniej były dedykowane standardowi LTE. Aukcja na częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz została odwołana na początku pandemii koronawirusa.

Osoby zainteresowane rynkiem telekomunikacyjnym oraz sami operatorzy z niecierpliwością czekali na to, aż Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosi nową aukcję na 5G w Polsce. Właśnie się to stało.

Możliwość skorzystania z krajowych czy unijnych programów pomocowych bardzo często jest determinowana koniecznością posiadania jednego z pasm pionierskich 5G, czyli 700 MHz czy właśnie c-bandu. Dlatego w pełni świadomie podjąłem decyzję, że z aukcją wystartujemy w aktualnym otoczeniu regulacyjnym […]. Nie możemy już dłużej czekać.

– mówi dr inż. Jacek Oko, prezes UKE.

Przedmiotem aukcji są cztery bloki po 80 MHz w paśmie 3480 MHz – 3800 MHz. Cena wywoławcza za każdy z nich to 450 mln zł. Zwycięzcy dostaną 15-letnie rezerwacje. Operatorzy, którzy chcą przystąpić do aukcji, muszą spełnić pewne warunki. Chodzi o wykazanie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną min. miliarda zł w latach 2016-2021, a także o posiadanie ogólnopolskiej rezerwacji na co najmniej jedno z pasm: 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz.

Aukcja na 5G w Polsce (pasmo C) – oto harmonogram

Obecnie wystartowały konsultacje dokumentacji aukcyjnej, ale znane są już orientacyjne terminy kolejnych etapów przedsięwzięcia, jakim jest aukcja na 5G w Polsce.

  • 20 grudnia – ogłoszenie konsultacji dokumentacji aukcyjnej.
  • Do 31 stycznia (+43 dni) – termin na składanie stanowisk.
  • +14 dni od zakończenia składania wniosków – analiza stanowisk, które wpłyną do UKE.
  • Opcjonalnie kolejne 45 dni, czyli powtórzenie konsultacji i analiz, jeżeli po pierwszej turze UKE uzna, że należy zmienić w istotnych punktach założenia aukcji.
  • +1 dzień po zakończeniu ew. powtórnych konsultacji i analiz – ogłoszenie aukcji.
  • +45 dni od ogłoszenia aukcji – składanie ofert wstępnych (minimalny termin wynikający z Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych).
  • +21 dni od składania ofert – I etap, ocena formalna.
  • +24 dni po I etapie – aukcje próbne.
  • +15 dni po aukcjach próbnych – II etap, właściwa licytacja.
  • +30 dni od licytacji – postępowanie rezerwacyjne.

Niektóre terminy są płynne i wynikają np. z przewidywań UKE. Z optymistycznych założeń urzędu wynika, że całe przedsięwzięcie potrwa od ok. 190 do 240 dni. Częstotliwości z pasma C powinny trafić do dyspozycji operatorów w sierpniu 2023 roku.

źródło: UKE

Motyw