Fotowoltaika na dachu domu pokrytego dachówką oraz komin, na tle bezchmurnego nieba.

Polska zima pokonała fotowoltaikę. W grudniu znów jesteśmy skazani na węgiel

2 minuty czytania
Komentarze

W grudniu węgiel zdominował polski system energetyczny. Powodem takiego stanu rzeczy jest nagła zmiana pogody na wyjątkowo niekorzystną dla odnawialnych źródeł energii. Chodzi głównie o fotowoltaikę, ale i elektrownie wiatrowe w obecnej sytuacji niewiele pomagają.

Węgiel zdominował polską energetykę

węgiel
fot. Pixabay/Pexels

Nie jest tajemnicą, że Polska, delikatnie mówiąc, liderem w rozwoju odnawialnych źródeł energii nie jest. Mimo to OZE w naszym kraju potrafią mieć dobre momenty. Przykładowo w październiku był dzień, w którym energia z farm wiatrowych pokrywała 30-35% zapotrzebowania na prąd w całym kraju. Teraz jednak polską energetykę zupełnie zdominował węgiel, a wszystko przez warunki atmosferyczne.

W ostatnich dniach w Polsce obserwowane są duże opady śniegu, który pokrył także panele fotowoltaiczne. W takiej sytuacji nie są one w stanie wytworzyć żadnej sensownej ilości energii, w niektóre dni udział prądu z paneli wynosił zaledwie 0,3%. Do tego nie ma dużego wiatru, więc wiatraki produkują w niektóre dni mniej niż 3% energii w systemie. Efekt? W pierwszej połowie grudnia elektrownie na węgiel kamienny i brunatny wyprodukowały aż 80,3% prądu w polskim systemie, a były też takie dni, w których wskaźnik ten przekraczał 85%.

Teoretycznie panele można by odśnieżyć, ale unika się tego ze względu na ryzyko zarysowania. Producenci instalacji fotowoltaicznych radzą, żeby poczekać, aż ciepło wytworzone przez moduły spowoduje spłynięcie śniegu. W obecnych warunkach atmosferycznych nie stanie się to jednak zbyt szybko. W Polsce stawia się więc na węgiel, a także wspomaga się system energetyczny drogim gazem.

Oczywiście obecna sytuacja nie przekreśla sensu inwestowania w OZE, lecz pokazuje, że w przypadku jednoczesnego wystąpienia bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, ich możliwości są ograniczone. Fotowoltaika najlepiej sprawdza się w słoneczne, letnie dni, a wiatraki wtedy, kiedy mocno wieje. Dla osób myślących nad własną mikroinstalacją fotowoltaiczną ważna informacja – wystartowała kolejna odsłona programu Mój Prąd, w ramach którego można dostać dofinansowanie takiego przedsięwzięcia.

źródło: Business Insider, fot. Depositphotos/manfredxy

Motyw