Android 13 dostępny na Windows 11. Microsoft naprawdę się postarał

2 minuty czytania
Komentarze

Android 13 miał swoją premierę w sierpniu 2022 roku, jednak wciąż nie jest to zbyt powszechna wersja systemu. Okazuje się, że jedną z pierwszych firm, które postanowiły zaktualizować do niej swoje produkty, jest Microsoft. A tym, co dostanie wsparcie dla nowego Androida, jest… Windows 11. 

Aktualizacja Android 13 dla Windows 11

Chodzi tu rzecz jasna o Windows Subsystem for Android, czyli w skrócie WSA. To pozwala teraz na wypróbowanie systemu Android 13 w piaskownicy Windowsa 11. Warto tu dodać, że wciąż większość regionów nie ma dostępu Androida 12.1, więc na globalny dostęp do nowej wersji trzeba będzie poczekać nieco dłużej. Na razie opcja ta jest dostępna w USA i Japonii. 

Zobacz też: Android 13 na telefonach Samsunga. Poznaliśmy listę modeli i harmonogram

Oczywiście nowe WSA przynosi ze sobą wszystkie nowości Androida 13. Jednak nie to jest tu najważniejsze: kluczową zmianą jest znaczna poprawa wydajności, która ma sięgać aż 50%. Poprawiono także obsługę myszki, stabilność schowka i zmianę rozmiaru okna aplikacji. Dzięki temu gry i programy z Androida będą jeszcze lepiej działały na Windowsie. Dokładna lista zmian prezentuje się następująco:

  • Podsystem Windows dla Androida zaktualizowany do Androida 13.
  • Dodano nowe polecenie, które wyłącza WSA dla automatyzacji.
  • Poprawki w wydajności.
  • Usprawnienia wprowadzania danych z kliknięć myszką.
  • Poprawki w stabilności schowka.
  • Poprawki w zmianie rozmiaru aplikacji.
  • Uaktualnienie do technologii mostka Intel dla Androida 13.
  • Poprawki niezawodności otwierania plików multimedialnych w Windows.
  • Wpisy na Jumplist dla aplikacji obsługujących skróty do aplikacji.

Oczywiście wciąż nie ma tu wsparcia dla usług Google, więc i Sklepu Play. Chociaż są pewne metody, jak zdobyć je nieoficjalnie. 

Android 13 dla Windows 11 – wymagania sprzętowe

Biorąc pod uwagę, że komputer musi utrzymać nie jeden, a dwa systemy operacyjne, to wymagania sprzętowe takiego zestawu są odpowiednio wyższe. I Tak Android 13 wymaga tu minimum 8 GB RAM, chociaż Microsoft podkreśla, że 16 GB jest optymalnym wyborem. Jeśli chodzi o nośnik pamięci, to tu należy postawić na SSD, czyli wszelkie tanie laptopy i tablety z MMC odpadają, nie mówiąc już o HDD. Procesor musi być natomiast w architekturze x64 lub ARM64. 

Źródło: Androidsage.com, Facebook

Motyw