Android 13 już oficjalnie – 13 funkcji, które pojawią się w nowym systemie

5 minut czytania
Komentarze

Google udostępniło oficjalnie system Android 13 i to dobra wiadomość, choć oczywiście zanim odpowiednia aktualizacja trafi do użytkowników, minie jeszcze trochę czasu. Jednak część z producentów smartfonów przygotowało już wersje beta oprogramowania, które można testować na urządzeniach. Sprawdźmy więc, o których producentów chodzi oraz oczywiście to, co nowego przynosi Android 13.

Android 13 oficjalnie – lista nowości

Wczoraj, czyli 15 sierpnia, Google poinformowało, że Android 13 został już oficjalnie udostępniony. Tym samym zaczęły się wielkie testy nowej wersji oprogramowania, która ma przynieść dużo nowości. Google postanowiło wylistować 13 najważniejszych z nich, które pojawią się w systemie Android 13. Firma wylistowała to, czego można się spodziewać po nowej iteracji systemu, a możemy spodziewać się całkiem sporo.

Wygląd Android 13 i funkcjonalność

Android 13 wygląd nowego systemu na przykładach
  • Android 13 przynosi zmiany w kwestii wyglądu i rozwija wprowadzoną przez Google filozofię Material You. Tym samym cały system ma być bardziej spójny i przejrzysty. W Android 13 będzie można dostosować nie tylko główne aplikacje Google do wybranego motywu kolorystycznego czy tapety, ale także i aplikacje firm trzecich. Dzięki temu cały system ma być spójny, a jednocześnie dalej w stylu, który wybrał sobie użytkownik.
  • Kolejną nowością w Android 13 będzie możliwość wyboru języka nie tylko dla całego telefonu, ale także dla poszczególnych aplikacji. Można więc będzie ustawić język systemu inny, niż dla konkretnych aplikacji, co z pewnością będzie użyteczną funkcją dla osób, które uczą się danego języka lub są nowe w jakimś kraju.
  • Zmiany czekają także w odtwarzaczu multimediów. Otóż Android 13 i jego multimedialny odtwarzacz będzie dostosowywał swój wygląd oraz styl do aktualnie odtwarzanych treści (muzyka czy podcasty). Odtwarzacz będzie też w stanie pokazywać okładkę albumu, a sam pasek odtwarzania będzie „tańczył”. Ma to działać nie tylko w samym odtwarzaczu, ale także przy multimediach odpalanych z wykorzystaniem przeglądarki Chrome.
  • Google dalej planuje dbać o zdrowie swoich użytkowników, więc i Android 13 przynieść ma kilka usprawnień w tej kwestii. Tutaj firma postawiła na zdrowy sen, co w tym przypadku przekłada się na więcej możliwości dostosowania tryby snu, a w tym przyciemniania tapet czy dostosowania trybu ciemnego. Dzięki temu użytkownik w godzinach nocnych nie będzie tak męczył wzroku, a ekran ma nie razić i pozwalać na lepsze przyzwyczajenie się do ciemności. To będzie pomocne także w chwili, kiedy wybudzimy się w nocy, by sprawdzić godzinę.

Bezpieczeństwo w Android 13

  • W kwestiach bezpieczeństwa Android 13 także przynosi kilka zmian. Nie trzeba będzie udostępniać aplikacjom całej biblioteki multimediów, do których te chcą uzyskać dostęp. Będzie to można zrobić na wybranych filmach czy zdjęciach.
  • Miłą zmianą będzie także to, że dane skopiowane do schowka w telefonie, zostaną z niego automatycznie wyczyszczone po jakimś czasie. Mowa tutaj o danych poufnych takich jak adres e-mail, numer telefonu lub dane do logowania. Takie automatyczne czyszczenie to faktycznie coś, co może być użyteczne, bo przecież skopiowane informacje mogą czasem „wisieć” w pamięci telefonu bardzo długo.
  • Android 13 to po raz kolejny zmiany w systemie powiadomień w aplikacjach. Oznacza to lepszą kontrolę nad tym, co będzie nam się pojawiało na telefonie. Użytkownik będzie mógł wybierać jakie dokładnie powiadomienia go interesują i zniknie domyślna zgoda na to, by wysyłać powiadomienia.

Multimedia i muzyka w Android 13

Fot. Google
  • Google przygotowało także nowości dla melomanów, a przynajmniej dla osób, które potrzebują lepszej jakości dźwięku. Android 13 pozwoli bowiem na korzystanie z funkcji dźwięku przestrzennego, która dostosowuje się do ruchów głowy użytkownika. Oczywiście do tego będą potrzebne kompatybilne słuchawki, ale wrażenia mają być ponoć bardzo dobre.
  • Android 13 ma przynieść także lepszą komunikację między smartfonem a Chromebookiem. Wkrótce ma zostać udostępniona możliwość przesyłania strumieniowego aplikacji chatu tak, by odpowiadać na laptopie na wiadomości, bez konieczności przełączania się na smartfon.
  • Bluetooth Low Energy (LE) Audio będzie nowy standardem audio Bluetooth dla systemu Android 13, a ten ma zapewniać mniejsze opóźnienia dźwięku. To przełożyć ma się na lepszą synchronizację ze źródłem dźwięku, ale też lepszą jego jakość oraz możliwość przesyłania dźwięku do wielu urządzeń jednocześnie.

Tablety z Android 13 także z nowymi funkcjami

Fot. Google
  • Android 13 pozwoli także (wkrótce) na przesyłanie skopiowanych treści z telefonu na tablet. Mowa tutaj o np. adresach stron internetowych, ale także samych tekstach czy zdjęciach. Oczywiście ma to działać w dwie strony, czyli rzeczy skopiowane na tablecie wkleimy na telefonie z Androidem.
  • Przeprojektowaniu ulegnie także wygląd systemu na tabletach. Nowy pasek zadań ma pozwolić na lepszy i szybszy dostęp do wszystkich aplikacji, ale także na łatwiejsze „przeciąganie” ich w trybie podzielonego ekranu.
  • Jednocześnie tablety będą mogły zapisać dłoń oraz rysik jako osobne dotknięcia ekranu. To ma ograniczyć sytuacje, kiedy pracując z rysikiem, niechcący dotykamy ekranu dłonią, więc takich przypadkowych śladów już nie będzie lub będzie ich zdecydowanie mniej.

Które smartfony mogą korzystać już z Android 13?

Jak zwykle w takich sytuacjach, Google w pierwszej kolejności udostępnia nowy system dla swoich sprzętów z serii Pixel. Wiadomo już także, że Samsung wystartował z betą One UI 5.0, która oparta jest na nowym systemie Google, ale także i Xiaomi udostępniło MUIU 13 dla smartfonów Xiaomi 12 oraz Xiaomi 12 Pro. W tym roku dostęp do Android 13 mają dostać jeszcze urządzenia od następujących producentów: ASUS, Nokia, iQOO, Motorola, OnePlus, OPPO, realme, Sharp, Sony, Tecno czy vivo. Trudno teraz jednak powiedzieć, kiedy dokładnie to może nastąpić. Teraz można już tylko czekać na aktualizacje, które raczej za szybko nie zaczną się pojawiać – czyli u Google po staremu.

Źródło: Google

Motyw