Rewolucja w Sklepie Microsoft zaszalał

Windows 11 i nowości w Microsoft Store. Oto aplikacje, które powinniście zainstalować

5 minut czytania
Komentarze

Sklep Microsoft przeszedł naprawdę długą drogę. Za czasów Windows 8 aplikacje Microsoft Store były wkurzające i bezużyteczne – zaprezentowane w formie nikomu niepotrzebnych kafli. System wprowadzał chaos, a użytkownicy nie wiedzieli, po co im Sklep w takiej postaci. Od momentu debiutu Windowsa 10, jego funkcje powoli nabierały kształtów. Jednak to dopiero Windows 11 wprowadził zupełnie nowe życie w aplikacje Microsoft Store. Sklep zmienił się nie do poznania i stał się użyteczny. Zawiera wiele programów, które są godne tak popularnego systemu. Microsoft obiecał, że regularnie będą pojawiały się tu nowe pozycje, które wzbogacą jego bibliotekę. Sprawdźmy zatem, co nowego warto pobrać.

Nowe aplikacje Microsoft Store

Gry Riot Games

O Riot Games słyszał chyba każdy w kontekście League of Legends. Popularna gra była od lat dostępna do pobrania na Windowsa ze strony internetowej tytułu. Jednak firma zaskoczyła podczas imprezy E3 w 2022 roku. Zapowiedziano współpracę z Microsoftem, aby wprowadzić tytuły free-to-play, takie jak League of Legends, Valorant, Legends of Runterra i Teamfight Tactics, do Xbox PC Game Pass jeszcze w tym roku. Tak też się stało.

Gry zostały właśnie dodane do sklepu Microsoft Store. Warto się nad nimi pochylić:

 • League of Legends – MOBA, w którą grają miliony ludzi na świecie – jest to jednen z najpopularniejszych, darmowych tytułów, który potrafi wciągnąć na wiele godzin. Rozgrywka polega na pojedynku 5 graczy przeciwko innym pięciu. Celem jest zniszczenie Nexusa przeciwnika – można tego dokonać za pomocą ponad setki bohaterów.
 • Legends of Runeterra – karcianka w świecie League, która miała na celu przyćmić Hearthstone. Próbowałem się do niej przekonać, ale mnie nie wciągnęła. Tytuł ten ma wielu fanów!
 • Teamfight Tactics – w tej grze wybierasz bohaterów League of Legends z obracającej się puli, ulepszasz ich i rozstawiasz w podzielonej na tury bitwie, aby walczyć o przetrwanie. Musisz stworzyć armię, która zniszczy przeciwników – tych masz siedmiu. Wygrywa ten, który po wielu bitwach zostanie na placu boju. Przegrywają ci, których punkty zdrowia spadną do zera!

Jeśli nadal nie widzisz ich w Microsoft Store, powinny pojawić się lada dzień!

CapCut

aplikacje microsoft store capcut

Aplikacje Microsoft Store przydają się też do tworzenia i edytowania filmów. Jednym z nowych programów tutaj jest CapCut. Oferuje łatwe w użyciu funkcje, które zadowolą każdego amatora tworzenia treści wideo. Wśród nich znajduje się między innymi:

 • Przycinanie i skracanie klipów,
 • Dostosowanie prędkości wideo od 0,1x do 100x,
 • Funkcji zamrożenia,
 • Klucza chrominancji, który usuwa określone kolory z filmów,
 • Przydatna wielościeżkowa oś czasu,
 • Funkcja stabilizacji.

Ulepszone Amazon Prime Video

Aplikacja zyskała niedawno nowy wygląd. Jest to idealne miejsce do oglądania takich hitów jak The Grand Tour czy Pierścienie Władzy. Fani platform streamingowych znajdą tu też serial The Boys czy kinowe hity np. Hobbit. Dziwię się, że do tej pory Amazon traktował użytkowników Windowsa po macoszemu. Obecnie program pozwala:

 • Pobierać wideo, aby obejrzeć je offline — zawsze i wszędzie,
 • Wypożyczać lub kupić tysiące tytułów,
 • Oglądać treści Prime (w przypadku użytkowników subskrybujących usługę),
 • Przeglądać informacje o obsadzie i poznawać ciekawostki na temat filmu.

Scrivener

Scrivener

Scrivener to proste narzędzie do pisania, które przydaje się do notatek, dłuższych prac czy stworzenia szkicu. Co wyróżnia aplikację od innych edytorów tekstu? Otóż Scrivener pozwala podzielić pracę na sekcje. Jego sercem jest coś w rodzaju segregatora – można do niego zbierać materiały i z łatwością przełączać się między pisaniem, notatkami czy prowadzeniem badań. Twórcy twierdzą, że to idealny program dla powieściopisarzy, scenarzystów, studentów, naukowców, prawników, dziennikarzy czy tłumaczy.

Glass

Aplikacje Microsoft Store stają się coraz bardziej użyteczne, co udowadnia też całkiem nowa pozycja o nazwie Glass. Ten popularny program w końcu zawitał do Sklepu na Windows 11. Użytkownicy pokochali go za możliwość udostępniania zdjęć i społeczność, jaką tworzy. Nie ma tu reklam, algorytmów zaangażowania, śledzenia danych, czy publicznych liczników. Trzonem aplikacji są tylko zdjęcia. Trzeba przyznać, że program prezentuje się naprawdę pięknie!

Glass

Glass to najlepsze miejsce do udostępniania i rozwijania fotografii. Warto jednak wiedzieć, że członkostwo kosztuje 4,99 USD miesięcznie lub 29,99 USD rocznie. Pierwsze dwa tygodnie są bezpłatne.

ClipChamp

ClipChamp

W świecie TikToka umiejętność edycji wideo jest bardzo ważna. Microsoft postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników Windowsa 11 i w ostatniej aktualizacji dodał do Sklepu ClipChamp. Projekt jest intuicyjny. Zawiera oś czasu, która umożliwia użytkownikom łatwe przeciąganie i upuszczanie treści, takich jak filmy i muzyka, które są umieszczane na osi czasu. Stamtąd wystarczy kilka kliknięć, aby wykonać proste zadania, takie jak przycinanie, usuwanie treści w nagraniu lub bardziej złożone czynności, takie jak dzielenie dźwięku z klipu wideo. Aplikacja ma też dodatkowe narzędzia – kamerę i rejestrator ekranu, które umożliwiają użytkownikom przechwytywanie treści bez opuszczania programu.

Źródło: microsoft

Motyw