One UI 5 Android 13

Czysty Android 13 kontra wersja z nakładką One UI 5. Zwycięzca mógł być tylko jeden

5 minut czytania
Komentarze

Samsung zaskoczył mnie szybką aktualizacją do One UI 5 i Android 13 – zwłaszcza że mój Galaxy S21 Ultra ma już prawie dwa lata. Kiedyś było to nie do pomyślenia, żeby nowy software zadebiutował na urządzeniu firmy w listopadzie. Samsung aktualizował flagowce dopiero w lutym lub nawet w marcu. Tak czy owak, Android 13 z nakładką One UI 5 to naprawdę solidne oprogramowanie, które ułatwia pracę na smartfonie. Dodatkowo nakładka umożliwia odblokowanie ukrytych funkcji. Czy jednak One UI 5 ma naprawdę przewagę nad czystym Androidem 13? Sprawdźmy, w czym jest lepszy.

Sprawdź też: Tylko teraz GALAXY S22 ULTRA ZNACZNIE TANIEJ! Wybierz spośród różnych kolorów i wersji!

One UI 5 kontra czysty Android 13 – w czym nakładka Samsunga jest lepsza

Więcej opcji dostosowania

Pierwszym obszarem, w którym One UI 5 jest lepszy od Androida 13, jest personalizacja i możliwości dostosowania interfejsu i wyglądu oprogramowania do potrzeb użytkownika. Oczywiście Android 13 umożliwia pobieranie aplikacji ze Sklepu Play, które pozwolą na większą ingerencję w wygląd systemu (np. launchery, pakiety ikon itp.), jednak One UI 5 ma to wszystko już w sobie. Nie trzeba tu niczego pobierać.

Przykładem może być bardzo bogata opcja Motywy, która pozwala wybierać spośród tysięcy tapet. Wszystko odbywa się za pomocą Galaxy Themes, które jest częścią Galaxy Store. Można też pobierać ikony czy wygaszacze ekranu. Na tym jednak nie koniec.

Bardzo wiele opcji dostosowania znajduje się w Ustawieniach systemu. Przykładowo sekcja zaawansowane ustawienia zawiera Labs, czyli eksperymentalne funkcje, które bywają przydatne, a których nie znajdziemy w Androidzie 13.

One UI 5 Labs

Innym przykładem niech będzie Bixby Routines – genialna funkcja do automatycznego zaprogramowania urządzenia. Opcja składa się z wyboru „Jeśli” – należy wybrać, co ma wyzwolić daną procedurę (np. konkretna lokalizacja) oraz „Wtedy” – należy wskazać, do czego ma służyć funkcja. Przykładowo, jeśli znajdę się w pracy, to głośność urządzenia zostaje wyciszona. Inna przykład – jak jadę do pracy autem, to włącza się nawigacja. Jest to po prostu genialne.

Podręczne narzędzia, które wzmacniają doświadczenie użytkownika

Samsung już dawno temu wprowadził wiele funkcji, które ułatwiają użytkowanie smartfonów. W momencie debiutu Galaxy S6 edge wprowadził panel krawędziowy, który nadal działa i to bardzo dobrze. Przez lata dodano kilka nowych funkcji w tym świetny „Schowek”, w którym znajdują się wszystkie skopiowane treści do wykorzystania. Dodano też wiadomości odręczne, z których jednak nie korzystam. Moją ulubioną funkcją w tej sekcji jest „Inteligentny wybór” – funkcja, która pozwala zaznaczyć wybrany obszar i zapisać jego zrzut ekranu, nagrać film lub stworzyć plik GIF. Jest to funkcja, z której bardzo często korzystam.

panel boczny One UI 5

Panel krawędziowy zawiera też takie narzędzia jak kompas czy linijka. Ta ostatnia przydaje się w nagłych sytuacjach. Ogólnie panel krawędziowy składa się z następujących opcji, które można włączyć:

  • Inteligentny wybór – funkcja, którą opisałem wyżej,
  • Narzędzia – w tym kompas, linijka, latarka, poziomica, licznik,
  • Aplikacje – łatwy dostęp do najbardziej potrzebnych programów,
  • Wiadomości odręczne – notatki sporządzone za pomocą S Pena,
  • Ludzie – zapisane, ulubione kontakty,
  • Skróty – skróty do najpotrzebniejszych usług np. dyktafon, nowe połączenie, nowa notatka itp.,
  • Pogoda – prognoza pogoda dla wybranego obszaru,
  • Reminder – zapisane, ważne notatki i przypomnienia,
  • Schowek – zapisane wcześniej kopiowane treści.

Android 13 nie ma tego typu dodatkowych, podręcznych narzędzi, które łatwo można ukryć przy krawędzi wyświetlacza.

One UI 5 jest bardziej bezpieczne

Prawie każde urządzenie Samsung jest fabrycznie wyposażone w zabezpieczenia Knox. Jest to platforma bezpieczeństwa stworzona przez koreańskiego giganta i jest częścią One UI 5. Składa się z zabezpieczeń sprzętowych i programowych wbudowanych w nakładkę i posiada certyfikaty kilku agencji rządowych na całym świecie.

W praktyce Knox odpowiada za ochronę prywatnych danych użytkownika np. haseł, odcisków palców, rozpoznawania twarzy itp. Te dane są przechowywane i przetwarzane na urządzeniu w oddzielnej jednostce sprzętowej odizolowanej od reszty telefonu. Nie istnieje zatem szansa, że będą miały styczność ze złośliwym oprogramowaniem.

Standardowy Android 13 jest znacznie bardziej podatny na różne ataki zwłaszcza u innych producentów niż Google. W przypadku smartfonów Pixel, mamy do czynienia z układem Titan M, który jest czymś podobnym do Knox, ale firma „nie chwaliła się” certyfikatami o jego skuteczności.

One UI 5 jest zintegrowane z ekosystemem Samsunga i… Microsoftu!

Jeśli ktoś używa kilku urządzeń Samsunga, to z pewnością doceni ich synchronizację w ramach SmartThings. One UI 5 umożliwia bezproblemowe łączenie się z produktami Samsung, takimi jak Galaxy Buds, Galaxy Watch, Galaxy Tab i Galaxy Book. Trudno też używać Galaxy Watch 4 czy 5 z innym urządzeniem (np. z czystym Androidem 13). Niektóre funkcje zegarków nie będą działały podłączone do oprogramowania bez One UI 5.

Phone Link

Jednak największą zaletą nakładki jest jego świetna integracja z usługami Microsoftu. Samsung i Microsoft współpracują od lat nad synchronizacją oprogramowania – to widać na każdym kroku. Przykładowo – użytkownicy One UI otrzymują funkcje Phone Link (Twój telefon na Windows 11), jako pierwsi. Część z możliwości jest zarezerwowana tylko dla użytkowników smartfonów Samsunga, przez co obecnie synchronizacja między One UI 5 a Windowsem 11 to bajka!

Inny przykład to wycofanie się koreańskiej firmy kilka lat temu z usługi Samsung Cloud i wdrożenie OneDrive (od Microsoftu) jako domyślnej chmury dla użytkowników One UI. Każdy korzystający z One UI 5 i usług giganta z Redmond doceni ich synchronizację i łatwość użycia. Czegoś takiego na Androidzie 13 nie doświadczymy!

Źródło: phonearena, makeuseof

Motyw