chciwość apple ios 16

iOS 16 kontra Android 13. Pokazujemy, w czym system od Apple jest lepszy

4 minuty czytania
Komentarze

Jak co roku, Apple przygotowało kolejną aktualizację oprogramowania dla iPhone. iOS 16 zadebiutował w połowie września i zaoferował wiele nowych funkcji. Google z kolei zapewniło trochę świeżości w Androidzie 13. Który system jest lepszy? Ta walka trwa od lat, ale odpowiedź jest jedna –  to software od Apple.

W czym iOS 16 jest lepszy od Androida 13

iOS 16 kontra Android 13 – ekran blokady

Ekran blokady to miejsce, w którym można szybko wyświetlić powiadomienia i przejść do pożądanych aplikacji. iOS 16 już na wstępie deklasuje Androida 13, ponieważ Face ID to znacznie lepsze rozwiązanie niż skanery linii papilarnych na konkurencyjnych smartfonach. Użytkownik może w szybki i bardzo bezpieczny sposób odblokować urządzenie.

Funkcje iOS 16

Skupmy się jednak na samym ekranie blokady, który przeszedł metamorfozę w iOS 16. W nowym systemie możemy nie tylko dodawać widżety do ekranu blokady, ale także wybrać preferowaną czcionkę i tapety. Możemy ustawić też kilka ekranów i łatwo przechodzić między nimi. Dostępny jest również efekt głębi, który ukrywa część zegara za jakimś obiektem. Nowe widżety pokazują przydatne informacje, takie jak nadchodzące wydarzenia w kalendarzu, poziom naładowania baterii, alarmy, strefy czasowe, czy postęp aktywności.

Google zrezygnowało z widżetów na ekranie blokady jakiś czas temu i nie można wybrać preferowanej dowolnej czcionki. OneUI, który również jest oparty na Androidzie, pozwala je dodawać na ekranie blokady, a także zmieniać czcionkę. Jednak jeśli mamy wziąć pod uwagę standardowy system, to nie można tego zrobić.

Bardziej konfigurowalne i lepsze rozwiązanie to to od Apple. Użytkownik może bowiem maksymalnie dostosować ten obszar do swoich potrzeb. Z kolei dzięki funkcji Live Activities, nie musi odblokowywać smartfona, ponieważ może podejrzeć najważniejsze wydarzenia na żywo wprost z ekranu blokady. 

iOS jest ogólnie szybszy

Wydajność to jedna z zalet, nad którymi iOS od lat góruje nad Androidem Nie inaczej jest po aktualizacjach do iOS 16 i Androida 13. Dla przykładu iPhone 14 Pro Max to obecnie najmocniejszy smartfon Apple, który ma sześciordzeniowy procesor z 6 GB pamięci RAM, a działa rewelacyjnie. Dla porównania niektóre smartfony z Androidem mają 12 GB RAM i na najnowszym systemie wciąż potrafią złapać przycinki. 

Funkcje iOS 16

iOS jest zoptymalizowany pod kątem idealnej pracy z kilkoma urządzeniami Apple. Tymczasem Android musi obsłużyć tysiące urządzeń. Optymalizacja oprogramowania pod kątem sprzętu zależy od producentów, którzy zwykle nie dają rady. 

Wieloletnie wsparcie

Aktualizacje oprogramowania to jedna z rzeczy, które iOS robi lepiej niż Android. Jeśli Twoje urządzenie z systemem iOS kwalifikuje się do pobrania najnowszej wersji systemu, otrzyma ją natychmiast po wypuszczeniu. W przypadku sprzętu z Androidem na update trzeba często czekać wiele miesięcy. 

Wiele starych urządzeń, takich jak iPhone 8 dostało iOS 16. Nie znam żadnego czteroletniego lub starszego smartfona z Androidem, który dostałby najnowszą wersję oprogramowania. 

Bezpieczeństwo 

Prywatność i bezpieczeństwo to jedne z kluczowych aspektów oprogramowania i każdego roku widzimy, że obie firmy poprawiają i zwiększają te aspekty w swoich systemach operacyjnych. W tym roku w Android 13 można wybierać tylko te zdjęcia i filmy, do których aplikacja potrzebuje dostępu. Jest to funkcja skopiowana prosto z systemu Apple, w którym została wprowadzona dwa lata temu.

Funkcje iOS 16

Najnowszym dodatkiem w iOS 16 pod względem bezpieczeństwa jest implementacja haseł w Safari. Touch ID lub Face ID używane są do weryfikacji biometrycznej oraz pęk kluczy iCloud do synchronizacji między iPhonem, iPadem, komputerem Mac i Apple TV z szyfrowaniem typu end-to-end.

Poza tym, teraz w iOS 16, za każdym razem, gdy aplikacja uzyskuje dostęp do schowka, można zobaczyć wyskakujące okienko z prośbą o zezwolenie lub odmowę dostępu. Nowy tryb blokady w iOS 16 działa jako ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym państw narodowych.

Ekosystem Apple

Produkty Apple, takie jak iPhone, iPady, Apple TV, zegarki Apple i komputery Mac są ściśle zintegrowane z iCloud, iMessage, FaceTime i innymi usługami wewnętrznymi. Chociaż Google ma swoje konkurencyjne usługi, które działają przyzwoicie, nie są tak dobrze połączone. Synchronizacja u Google nie działa w tak bezdotykowy sposób, jak u konkurenta z Cupertino. 

Dla przykładu zdjęcie wykonane, które robię iPhone 14 Pro Max od razu mogę zobaczyć na MacBooku czy iPadzie. Z komputera Apple możemy wysyłać SMS-y czy odbierać połączenia telefoniczne (a nasz iPhone może leżeć gdzieś z boku) bez instalowania jakichkolwiek dodatkowych aplikacji. Kolejne przykłady to uniwersalny schowek czyli kopiuj oraz wklej między urządzeniami czy AirDrop, czyli rewelacyjny sposób wysyłania plików między sprzętami firmy z Cupertino.

Motyw