Dyskietki

Dyskietki wiecznie żywe! Sprzedaż nośnika jest o wiele większa niż mógłbyś się spodziewać

2 minuty czytania
Komentarze

Mogłoby się wydawać, że dyskietki to relikt przeszłości. I w dużej mierze jest to prawda. Mimo to wciąż istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na nośniki magnetyczne, które jeszcze przez wiele lat nie ustanie. Pewna firma, która zajmuje się tylko i wyłącznie dyskietkami chwali się, że sprzedaje kilkaset nośników dziennie.

Dyskietki sprzedają się jak ciepłe bułeczki – ich popularność nie spada

Właśnie tak kiedyś słuchało się muzyki na komputerze – no dobrze, wcale nie.

Na pewno większość z Was pomyślała o urzędach albo o fanach retrokomputerów. I oczywiście, dyskietki w tych obydwu przypadkach są bardzo istotne, jednak to nie są główni klienci dla dyskietkowego rynku zbytu. Jak podkreśla firma floppydisk.com, która właśnie spod takiego adresu sprzedaje dyskietki w pakietach. Można tam kupić na przykład paczkę 50 popularnych 3,5-calowych 1,44 MB za 17,95 USD ponad 86 złotych + VAT i koszty wysyłki, czyli ceny są bardzo atrakcyjne. Wynika to jednak z faktu, że mowa jest o dyskietkach z recyklingu – firma skupuje, testuje, czyści i sprzedaje używane nośniki, a nie produkuje nowych.

No dobrze: ale skoro nie urzędy i fani retro, to kto jest odbiorcą dyskietek? Otóż… głównie przemysł. Od serwisantów zaawansowanego sprzętu, poprzez zakłady produkcyjne. Dyskietek wymagają krosna i obrabiarki oraz inne, bardziej zaawansowane urządzenia. Dlaczego? Otóż sprzęt ten zwykle ma po kilkadziesiąt lat. Oczywiście pewne elementy są wymieniane i modernizowane, ale w gruncie rzeczy są to bardzo stare maszyny, które do pracy wymagają dyskietek, czyli nowoczesnych nośników z czasów ich młodości. 

Czemu nikt więc nie wymieni tego całego sprzętu, na nowoczesny z obsługą nowych nośników? Bo to się nie opłaca. Mowa jest o bardzo zaawansowanym, złożonym a przy tym drogim sprzęcie, który działa tak, jak powinien. I możliwość podpięcia pod niego pendrive nie podniesie jego efektywności. O ile my, konsumenci jesteśmy nastawieni na konsumpcjonizm i zmieniamy dość często urządzenia na nowszy model, tak zakłady produkcyjne korzystają z czegoś tak długo, jak to tylko możliwe. I tak długo będą potrzebne dyskietki. 

No dobrze, ale jak w ogóle działają dyskietki? Tego możecie się dowiedzieć ze świetnego materiału, który przygotował dla Was Borg z kanału Retrogralnia, który promuje wrocławskie muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, z którego relacje przygotował dla Was Mateusz.

Źródło: YouTube, floppydisk.com, YouTube, YouTube

Motyw