cmentarz smartfon

Te aplikacje sprawdzą się 1 listopada. Podróż na cmentarz i parkowanie bez nerwów oraz stresu

4 minuty czytania
Komentarze

Wszystkich Świętych to święto, które jest w Polsce obchodzone jak nigdzie indziej. 1 listopada zbieramy się przy grobach bliskich, czcząc ich pamięć. Jest to czas zadumy i refleksji. Ostatnio jednak coraz częściej przyprawia to o nerwy i frustracje z uwagi na korki przy cmentarzach. Niektóre aplikacje sprawdzą się 1 listopada i zadbają o to, żeby uniknąć nieprzyjemności i w szybki i łatwy sposób dostać się na groby bliskich.

Nie słuchajcie tu głosów tradycjonalistów, którzy oburzają się (niesłusznie) na Halloween i głoszą, żeby nie brać smartfonów na cmentarz, ponieważ to czas zadumy. Urządzenie mobilne jest tam, wręcz niezbędne, ponieważ wiele nekropolii ma duże powierzchnie, a policja zmienia organizację ruchu w ich okolicach. Warto więc zaopatrzyć się w niezbędne aplikacje, które naprawdę się przydadzą w tym czasie.

Sprawdź też: Te modele Galaxy S22 Ultra kupisz TANIEJ z tego linku! Spiesz się, inflacja podwyższa ceny elektroniki!

Porzuć auto i skorzystaj z Jakdojadę

Moja pierwsza propozycja jest taka, żeby porzucić potrzebę pojechania na cmentarz autem. Wtedy sprawdzi się aplikacja Jakdojadę, która jest nieodzowna w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Oto najważniejsze funkcje aplikacji, dzięki którym bez problemu dojedziesz do celu:

  • Najdokładniejsza i najpopularniejsza wyszukiwarka połączeń transportu publicznego,
  • Możliwość kupna biletu (opcja dostępna tylko w wybranych miastach – ich lista jest jednak długa)
  • Aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej (ZTM, MPK, MZK, SKM, PKP, …)
  • Odjazdy w czasie rzeczywistym – aktualne położenie autobusów i tramwajów (dostępne tylko w wybranych miastach) – pozycja pojazdu na mapie, aktualne i przewidywane opóźnienie oraz dokładny czas, kiedy przyjedzie na przystanek
  • Mapy przystanków, połączeń i tras tramwajów, autobusów, kolei regionalnych, trolejbusów i metra.
jakdojadę aplikacje 1 listopada

Korzystanie z komunikacji publicznej 1 listopada to same zalety:

  • Szybszy i łatwiejszy dojazd na groby bliskich,
  • Oszczędność pieniędzy – podróż komunikacją miejską jest tańsza niż marnowanie benzyny na stanie w kilometrowych korkach,
  • Dodatkowa oszczędność pieniędzy w aplikacji Jakdojadę – bilety w wielu miastach kosztują tam o 20 groszy mniej niż w przypadku papierowych odpowiedników.

Warto też dodać, że w wielu miastach (np. Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Szczecin) uruchamiane są w tym okresie dodatkowe linie autobusowe kursujące do cmentarzy – zazwyczaj z wysoką częstotliwością odjazdu.

Mapy Google

Jeśli jednak z różnych względów musisz się udać na cmentarz autem, nieodzowne będą Mapy Google. Aplikacja jest w szczególności przydatna dla osób, które jadą do innego miasta i nie orientują się w jego topografii. Mapy powinny też wskazać zamknięte drogi i korki – a więc obszary, które należy omijać szerokim łukiem, żeby podróż była przyjemna, a nie męcząca. Mapy Google wskażą też bardziej ekologiczną drogę do celu.

cmentarz 1 listopada

Zobaczymy też tu parkingi, korzystając np. z warstwy satelitarnej. Przydatne będą też informacje dotyczące usług świadczonych na miejscu – przykładowo dostępności toalet. Ewentualnie można skorzystać też z opcji Street View, żeby zobaczyć otoczenie cmentarza. Niestety użytkownik nie znajdzie konkretnych lokalizacji grobów.

Zlokalizuj wybrany grób

Jak już dostaniesz się na cmentarz wybranym środkiem komunikacji, dobrze by było się tam nie zgubić. W Google Play nie ma uniwersalnej aplikacji, do lokalizacji grobów. Można tu znaleźć poszczególne programy, które pozwalają odnaleźć się w kilku miastach np. w Szczecinie czy Koszalinie.

Przykładowo, aplikacja Szczecińskie Cmentarze pozwala odnaleźć się na największej nekropolii w Polsce (i trzeciej w Europie). Zawiera dane o pochowanych zmarłych od 1945 roku. Dzięki niej z łatwością można odszukać miejsce, w którym pochowana jest dana osoba.

Z lokalnych programów tego typu warto polecić:

Dość interesującą aplikacją, którą można pobrać jest Cmentarz GPS. Program pozwala na zapisywanie informacji o grobach zmarłych, tak żeby zapamiętać ich lokalizację w kolejnych latach. Po zapisaniu danych (informacji, zdjęcia i lokalizacji), użytkownik może bez problemu nawigować do wcześniej odwiedzonego miejsca. Co ciekawe, aplikacja ma interesującą funkcję „Wyszukiwarka Grobonet”, która jednak odsyła użytkownika do przeglądarki i otwiera tam listę miejscowości i nekropolii. Po wybraniu miejsca można wpisać imię i nazwisko zmarłego, a wyszukiwarka powinna dostarczyć danych na jego temat.

Interesująca jest też aplikacja Cmentarze. Tutaj jednak dowiemy się więcej na temat historii powstania cmentarzy i ogólnych informacji na ich temat.

Inne przydatne aplikacje

Smartfon na cmentarzu przyda się, gdy zastanie nas tam zmrok. Nekropolie wyglądają fantastycznie po zmierzchu, a smartfony pozwalają zadbać o nasze bezpieczeństwo podczas wyboistych spacerów. Oświetlenie najbliższego otoczenia lampą LED zdecydowanie rozwiązuje problem. Jeśli komuś nie wystarcza systemowa opcja, może przykładowo pobrać aplikację Latarka, którą pobrano już ponad 50 mln razy. Jej dodatkową funkcją jest aktywowanie białego ekranu smartfona, który może posłużyć jako „nadprogramowe” oświetlenie.

Wędrując po ciemku łatwo się zgubić. Jeśli Mapy Google nie są wystarczające, warto zaopatrzyć się na przykład w aplikację Kompasu. Znalezienie kierunku północnego będzie banalnie proste.

Motyw