ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Jakdojadę bez informacji o strefach biletowych

[Poradnik] Jak kupić bilet w Jakdojade? To bajecznie wygodne i proste

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Jakdojade – znana aplikacja

Jakdojade to chyba najpopularniejsza aplikacja do planowania podróży komunikacją miejską. Dzięki niej możemy sprawdzić rozkład jazdy danej linii, ale także wyznaczyć trasę od punktu A do punktu B.

Jakdojade to:
• najdokładniejsza i najpopularniejsza wyszukiwarka połączeń transportem publicznym
• wygodnie mobilne kupowanie biletów (dostępne tylko w wybranych miastach)
• aktualne rozkłady jazdy komunikacji miejskiej (ZTM, MPK, MZK, SKM, PKP, …)
• odjazdy LIVE (real-time) – rzeczywiste położenie autobusów i tramwajów (dostępne tylko w wybranych miastach) – pozycja pojazdu na mapie, aktualne i przewidywane opóźnienie oraz dokładny czas kiedy przyjedzie na przystanek
• mapy przystanków, połączeń i tras tramwajów, autobusów, kolei regionalnych, trolejbusów i metra

Właśnie tej drugiej możliwości jest poświęcony ten wpis. Od jakiegoś czasu mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy mogą kupować bilety komunikacji miejskiej w aplikacji Jakdojade. Jest to niesamowicie wygodne. Już nie muszę chodzić do kiosku po bilety, czy szukać biletomatów, których w Gdyni… nie ma. Wystarczy kilka tapnięć w telefonie, a bilet jest kupiony i skasowany.

Zobacz także: Jeżeli Twój smartfon jest na TEJ liście, to zapomnij o Androidzie Oreo

Jak kupować bilety w Jakdojade?

Pierwsze, co musimy zrobić, to wejść w aplikację ? W górnej części ekranu głównego programu znajduje się menu z trzema zakładkami. Należy kliknąć na tą ostatnią. Pojawia nam się spis biletów dostępnych do kupna. Dotykamy na pożądany bilet i wyświetli się okno z płatnościami. Te można wybrać w prawym dolnym rogu. Są tu dwie opcje: blik lub karta płatnicza. Dla mnie wygodniejszy jest blik, który został zatwierdzony już w aplikacji i nie muszę za każdym razem wpisywać jego kodu do programu.

Chciałem zrobić zrzut ekranu, jak wygląda blik w aplikacji mBanku, jednak ze względów bezpieczeństwa program mi to uniemożliwił. Możecie jednak zobaczyć przykładowy screen ze strony mBanku poniżej.

Po kliknięciu „Kup i skasuj bilet” pokazuje się okno z wyborem linii. Wpisujemy numer linii autobusu, tramwaju lub trolejbusa, do którego zaraz wsiądziemy i wybieramy go z wyświetlonej listy. Następnie zobaczymy okno z informacją o potwierdzeniu lub wpisaniu kodu blik w aplikacji mobilnej naszego banku. Po uiszczeniu opłaty w programie banku otrzymujemy informację, że bilet został kupiony i skasowany.

Po kliknięciu OK pojawi się on w biletach aktywnych. W razie kontroli, należy kliknąć w przycisk „Pokaż do kontroli”. Wyświetli się wtedy kod QR, z ceną biletu, numerem linii oraz czasem skasowania.

Same zalety

Polecam takie rozwiązanie wszystkim mieszkańcom Trójmiasta i Warszawy, którzy nie mają wykupionych biletów miesięcznych. Jest to także dobre rozwiązanie dla turystów odwiedzających te aglomeracje. Nie wyobrażam sobie powrotu do jednoprzejazdowych biletów papierowych, a te w Trójmieście są nawet o 20 groszy droższe, od tych dostępnych na Jakdojade. Kupowanie biletów w Jakdojade to wygoda, łatwość obsługi i oszczędność czasu i pieniędzy.

Sprawdź najnowsze wpisy