Bayraktar dla Polski. Pierwsze tureckie drony trafiają na wyposażenie armii

2 minuty czytania
Komentarze

No i stało się — Bayraktary oficjalnie w zasobach polskiej armii. Pierwsze maszyny uzupełnią wyposażenie 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu w województwie zachodniopomorskim. Wartość umowy związanej z zakupem dronów to blisko 270 mln dolarów.

Drony Bayraktar wzmocnią bezpieczeństwo Polski

bayraktar
źródło: gov.pl

Wraz z pierwszymi dronami Bayraktar TB2 Polska otrzyma trzy mobilne stacje kontroli, radary z syntetyczną aperturą (SAR), symulatory i pakiety części zamiennych. Sprzęt jest objęty dwuletnią gwarancją. Przewidziano przekazanie technologii, dzięki którym silniki, naziemne stacje kontroli oraz kamery będą mogły być naprawiane w Polsce.

W ostatnich tygodniach w Turcji miały miejsce szkolenia pierwszych instruktorów i użytkowników sprzętu z 12. Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu oraz Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. We wrześniu pierwsi piloci, operatorzy i personel techniczny ukończyli szkolenie w specjalnym centrum treningowym. Na 28 października 2022 zaplanowano przekazanie pierwszych dronów Bayraktar, w kolejnych tygodniach będą miały miejsce testy odbioru końcowego. Potem będzie można wdrożyć maszyny do zasobów polskiego wojska.

Umowę na drony Bayraktar podpisano w maju 2021 roku podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w Turcji. Wartość umowy to blisko 270 mln dolarów i zakłada ona, że Polska otrzyma łącznie 24 drony (po sześć w czterech zestawach). Dostawy sprzętu mają zakończyć się w 2024 roku.

Co potrafią drony Bayraktar?

Drony Bayraktar TB2 służą do zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych oraz misji bojowych. Maszyny mogą przenosić pociski rakietowe na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Drony dla polskiego wojska mają być także wyposażone w naprowadzane laserowo pociski szybujące MAM-L i MAM-C tureckiej produkcji. Kołowanie, start, przelot i lądowanie maszyn mogą być w pełni autonomiczne.

Pojedynczy dron ma 6,5 m długości i 12 m rozpiętości. Jego lot może trwać do 27 godzin. Masa startowa maszyny wynosi 650 kg, a prędkość maksymalna to 220 km/h. Turecki dron zyskał szczególny rozgłos po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. TB2 okazał się wyjątkowo skuteczny i przydatny dla ukraińskiego wojska.

źródło: PAP, MON, zdjęcie główne: YouTube/Innovative Techs

Motyw