co_to_jest_whatsapp

Co to jest WhatsApp i dlaczego świat oszalał na jego punkcie?

13 minut czytania
Komentarze

Według danych dostępnych w Google Play aplikację WhatsApp pobrało już 5 mld użytkowników. To całkiem pokaźna suma, dlatego już od wielu lat króluje w statystykach najczęściej używanych komunikatorów. Z tego względu Facebook w 2014 roku zdecydował się na jego zakup. Sprawdź, co to jest WhatsApp i w czym tkwi jego fenomen.

co_to_jest_whatsApp
fot. Creative_hat on Freepik

WhatsApp oprócz aplikacji służącej do prowadzenia prywatnych rozmów pomiędzy użytkownikami, stworzył również WhatsApp Business, aby zatroszczyć się także o potrzeby firm, które prowadzą sprzedaż online. Przekonajmy się więc, co to jest WhatsApp i czy warto zacząć z niego korzystać.

Dlaczego Facebook kupił WhatsApp?

Zanim zaczniemy wyjaśniać, co to jest WhatsApp, przyjrzyjmy się, dlaczego tak często dochodziło do przejmowania popularnych serwisów przez większe w firmy. W sieci znajdziesz wiele portali społecznościowych oraz innych serwisów, które już zbudowały swoją markę i kupują kolejne social media od innych firmy. Jedną z głośniejszych transakcji był YouTube przejęty przez Google. Dzisiaj jedna i druga platforma stanowią jedność.

Wiele emocji wzbudził również zakup Instagram przez Marka Zuckerberga w 2012 roku. Szef Facebooka/Mety nabył portal za okrągły miliard dolarów. To wydarzenie poruszyło wszelkie światowe media, kiedy tylko usłyszały o tak gigantycznej kwocie. Jest ona jednak bardzo mała w porównaniu z tym, za jaką kwotę Facebook zakupił WhatsApp. Mowa tutaj aż o 19 miliardach dolarów! Zuckerberg doskonale wiedział, co to jest WhatsApp i jaki potencjał w nim drzemie.

fot. Freepik

Za kwotę, za jaką został zakupiony WhatsApp można by kupić PZU i KGHM. Skala tego przedsięwzięcia jest więc niewyobrażalna. Jak wskazuje Przemysław Gerschmann z Equity Magazine zaledwie za połowę tej kwoty można kupić TVN, Lotos, Cyfrowy Polsat i Alior Bank.

O tym, co to jest WhatsApp i jak ogromne ma znaczenie w obszarze mediów społecznościowych, świadczy również fakt, że kwota, jaką Facebook wydał na zakup tej aplikacji, jest większa niż PKB wielu państw Afryki oraz Ameryki Środkowej, ale także Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny.

Zapewne znajdzie się trochę osób, które nie wiedzą, co to jest WhatsApp. Dlatego też wielu technologicznych dziennikarzy kwestionowało decyzję Zuckerberga. Jednak w tym miejscu warto wspomnieć, że do tej pory nie pojawił się drugi taki komunikator jak WhatsApp, który w tak szybkim tempie zyskiwałby tak wielu użytkowników. WhatsApp niewyobrażalnie szybko się rozwinął, wyprzedzają Twittera. Skype’a, a nawet Facebooka. Zaledwie w ciągu 4 lat zdobył 420 milinów użytkowników. Ta liczba jednak wciąż wzrasta.

Według wyliczeń przeprowadzonych przez ekonomistów konto jednego użytkownika to wartość wynoszącą około 30-40 dolarów. Jest to standardowa suma przy przejęciach tego typu. Można więc powiedzieć, że kwota 19 miliardów nie jest tak abstrakcyjna, jeśli weźmie się pod uwagę liczbę użytkowników aplikacji WhatsApp.

Zdaniem niektórych analityków wysokość transakcji nie ma tak ogromnego znaczenia, ponieważ poprzedni właściciele WhatsApp otrzymali tylko 4 miliardy, a pozostała kwota to akcje Facebooka. Jeśli jednak przyjrzymy się poczynaniom giganta social mediów na giełdzie, może okazać się, że oferta Zuckerberga będzie jeszcze większa. W dalszej części naszego artykułu wyjaśnimy, dlaczego szef Facebooka tak bardzo przestraszył się potencjału tkwiącego w aplikacji WhatsApp. Zanim jednak przejdziemy do wyjaśnienia zagadnień związanych z tym, co to jest WhatsApp.

Co to jest WhatsApp i jak działa?

WhatsApp – na czym polega sposób jego działania? To po prostu mobilny komunikator internetowy. Jednym z jego największych plusów jest dostępność na prawie wszystkie przenośne urządzenia. Aplikacja działa więc nie tylko na najpopularniejszych systemach takich jak iOS czy Android. WhatsApp zainstalujesz także na Windows Phone, BlackBerry lub Symbianie. Co ciekawe, może z niego także korzystać na Nokiach z linii S40, które są wyposażone w system Nokia OS. Co to właściwie oznacza? Nie ma tabletu lub telefonu, który nie obsługuje aplikacji WhatsApp.

fot. WhatsApp

Chcąc dowiedzieć się tego, co to jest WhatsApp, warto przyjrzeć się bliżej sposobowi jego działania. Uruchomienie komunikatora jest proste i niezwykle intuicyjne. Twój numer telefonu pełni jednocześnie funkcję loginu oraz identyfikatora konta. Grupy swoich kontaktów nie musisz łączyć z innymi serwisami społecznościowymi lub kontem pocztowym, ponieważ jest tworzona na podstawie książki telefonicznej, która jest zapisana na Twojej karcie SIM.

Chcesz dowiedzieć się, co to jest WhatsApp i zacząć z niego korzystać? Zwróć więc uwagę na to, że wśród wielu ciekawych funkcji WhatsApp znajdziesz opcję przypięcia konkretnego kontaktu w formie ikony na pulpicie. Wówczas jednym kliknięciem możesz skontaktować się z tą osobą. WhatsApp oferuje niemal to samo co Messenger czy Google Hangouts, nie znajdziesz zbyt wielu różnić pomiędzy nimi.

W przypadku Facebooka oraz Google wiele osób ma obiekcje w stosunku podejścia ich twórców do ochrony prywatności, danych osobowych oraz przekazywania wrażliwych danych reklamodawcom. Odpowiadając na pytanie, co to jest WhatsApp, podkreślić, że pod względem bezpieczeństwa znacząco się wyróżniał. Nie jawił się jako bezduszna korporacja i nie wymagał posiadania kont w żadnym z innych serwisów.

fot. WhatsApp

Warto również dodać, że w porównaniu z WhatsApp, Messenger cechował się większą awaryjnością. Wiele osób korzystających z komunikatora Facebooka skarżyło się na problemy z wysyłaniem wiadomości oraz z powiadamianiem o nadejściu nowych wiadomości. Użytkownicy, którzy wiedzą, co to jest WhatsApp i są jego fanami, uważają, że pod tymi względami aplikacja jest o wiele lepiej dopracowana, wręcz niezawodna. Jeżeli masz połączenie z Internetem, program dostarczy wiadomości z niezawodnością równą SMS-om. Jego dużym plusem jest również zdecydowanie mniejszy pobór danych niż w przypadku innych komunikatorów. Dlatego warto sprawdzić, co to jest WhatsApp.

Dlaczego WhatsApp zyskał tak gigantyczną popularność?

W aplikacji nie znajdziesz spektakularnych rozwiązań od strony technologicznej. A więc co to jest WhatsApp i dlaczego cieszy się aż tak ogromnym zainteresowaniem? Fenomen tego komunikatora ma raczej aspekt socjologiczny. Osoby z grupy wiekowej 25-40 lat odkrywały pierwsze strony internetowe czy też Facebooka. Jednak to już nie te pokolenia można określić mianem pionierów technologii, choć prawdopodobnie wielu z nich wie, co to jest WhatsApp.

Pojawiły się nowe pokolenia, które zupełnie inaczej patrzą na to, co dzieje się w Internecie. Nastolatkowie nie chcą już korzystać z Facebooka. Stał się czymś podobnym do polskiego serwisu Nasza Klasa, który zresztą w 2021 roku został wyłączony. Młodzieży nie podoba się fakt, że rodzice mogą śledzić ich poczynania na FB, dlatego to miejsce po prostu przestało być dla nich atrakcyjne. To jedna z przyczyn, która spowodowała, że zaczęli się zastanawiać m.in. nad tym, co to jest WhatsApp.

Współczesną młodzież można określić mianem multimedialnej. Nastolatków nie interesuje czytanie blogów, wolą oglądać vlogi. Chętniej korzystają z Instagrama, Pinteresta, czy Twittera, który charakteryzuje się lakonicznością. Ich komunikacja odbywa się przez WhatsApp, czyli apkę, którą ma praktycznie każdy nastolatek na Zachodzie. Jeśli myślisz, że WhatsApp prezentuje bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne, to się zaskoczysz. Dzisiaj praktycznie każdy nastolatek wiem, co to jest WhatsApp i to właśnie w nowym pokoleniu drzemie jego siła.

Jak zainstalować WhatsApp?

Jeśli wiesz już, co to jest WhatsApp, wyjaśnimy, jak zainstalować go na telefonie.

  1. Przejdź do Google Play lub App Store, a następnie pobierz aplikację WhatsApp na swój telefon, klikając przycisk „Zainstaluj”.
  2. Kiedy proces instalacji zostanie zakończony, możesz uruchomić aplikację na swoim urządzeniu.
fot. WhatsApp

Jak założyć konto na WhatsApp?

Wiesz, jak zainstalować WhatsApp, teraz możesz przejść do zakładania konta. Zrobisz to w kilka minut.

  1. Uruchom WhatsApp, a następnie zapoznaj się z „Polityką prywatności” oraz „Regulaminem”, a następnie kliknij „Zaakceptuj i kontynuuj”.
  2. Przygotuj swój numer telefonu. Nie musisz podawać innych danych. Wprowadź go i kliknij przycisk „Dalej”.
  3. Teraz aplikacja przeprowadzi weryfikację. Po jej zakończeniu naciśnij „OK”.
  4. Na Twój telefon przyjdzie SMS z kodem. Wpisz go i wybierz „OK”.
  5. Jeśli wiadomość nie dotarła, kliknij przycisk „Wyślij SMS ponownie”.
  6. Na kolejnym ekranie możesz przywrócić kopię zapasową, aby odzyskać ważne pliki.
  7. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, kliknij „Kontynuuj”.
  8. W kolejnym oknie przyznaj aplikacji uprawnienia do kontaktów oraz multimediów.
  9. Teraz wpisz swoje imię i gotowe! Aplikacja została uruchomiona, a więc możesz dowiedzieć się, co to jest WhatsApp.

WhatsApp – Messenger – Hangouts – Skype – SMS – czym się różnią?

Biorąc pod uwagę inne komunikatory, które dostępne są w sieci, nie można dostrzec znaczącej różnicy pomiędzy nimi a WhatsApp. Jednak nieco inaczej wygląda to w przypadku SMS-ów.

Według ekonomistów WhatsApp może być warto niemal tyle samo, co rynek SMS. Od usługi systemowej różni się brakiem opłat. Aplikacja wymaga jedynie połączenia z Internetem. Operatorzy telefoniczni w Polsce oferują bardziej preferencyjne warunki tanich SMS-ów niż pakietów internetowych. Z tego względu bariera cenowa nie wydaje się bardziej niekorzystna w przypadku SMS-ów. Jednak większe znaczenie ma tutaj sam format, który w przypadku SMS jest bardzo przestarzały – ma wiele ograniczeń multimedialnych i nie zapewnia nowoczesnych metod archiwizacji. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się, co to jest WhatsApp i czy warto zacząć z niego korzystać.

WhatsApp, Snapchat i Viber – jak mają się w Polsce?

Polacy lubią nowinki technologiczne, jednak w naszym kraju aplikacja WhatsApp nie stała się największym hitem i większość społeczeństwa prawdopodobnie wciąż nie wie, co to jest WhatsApp. Nasz rynek jest dość dziwaczny – Facebook cieszy się dużym entuzjazmem, natomiast Twitter nie osiągnął większej popularności w przeciwieństwie do całej reszty świata. Polska młodzież również jest sceptycznie nastawiona do komunikatora WhatsApp. Z czego to wynika? Wśród młodych popularnością wciąż cieszy się Messneger oraz Gadu-Gadu. Ten drugi to polski komunikator, który powoli zaczyna drugie życie i zyskuje użytkowników z kolejnego pokolenia. W związku z tym jego twórcy wciąż go rozwijają i coraz więcej osób chce przekonać się, co to jest WhatsApp.

Siłą każdego komunikatora internetowego bez względu na jego technologiczną jakość jest przede wszystkim liczba osób, która z niego korzysta.  W Polsce WhatsApp nie ma jeszcze gigantycznego grona użytkowników, jednak może stanowić dobrą opcję do utrzymywania kontaktów ze znajomymi. Podobnie było z Facebookiem, kiedy rozpoczął swoją działalność n a polskim rynku.

Choć Polacy wiedzą, co to jest WhatsApp, to w naszym kraju prym wciąż wiedzie Messenger oraz GG. Warto również wspomnieć, że ze względu na dużą popularność Google oraz systemu Android, wiele osób ma na swoich urządzeniach Hangouts. Swoją wysoką pozycję wciąż utrzymuje również wieloplatformowa Skype. Jednak powstaje pytanie, jak długo to potrwa, ponieważ w systemie Windows 11 nie będzie już rozwijany. Gigant Redmond w najnowszym wydaniu okienek postawił na aplikację Teams.

Bezpośredni konkurencji WhatsApp w obszarze mobilnych aplikacji, które odniosły sukces, to oczywiście Snapchat, Viber oraz WeChat. Jednak są one mnie popularne od zielonego komunikatora. Facebook kilka lat temu miał zamiar przejąć Snapchat za 3 miliardy dolarów, jednak oferta została odrzucona.

Polscy użytkownicy dość chętnie korzystali z Vibera, który był jedną z pierwszych aplikacji tego typu. Był wykorzystywany do połączeń internetowych pomiędzy użytkowników urządzeń z systemami iOS, Android, umożliwiając sms-owanie bez dodatkowych kosztów.

Jeżeli znaczna część polskiego społeczeństwa wie już, co to jest WhatsApp, to czy zacznie korzystać z niego częściej? Wielu operatorów coraz chętniej udostępnia opcję wysyłania darmowych SMS-ów lub znaczącego zmniejszenia ich kosztów. WhatsApp z pewnością zainteresuje osoby, które wysyłają bardzo wiele SMS-ów do znajomych i rodziny, a ich operator nie proponuje im preferencyjnych warunków.

Z obliczeń przeprowadzonych przez Amerykanów, wynika że, przeciętny użytkownik WhatsApp średnio wysyła 42 wiadomości dziennie. Zapewne to właśnie dlatego aplikacja jest tak popularna wśród młodych osób. Najczęściej nie mają one opcji wykupu atrakcyjnego abonamentu.

fot. WhatsApp

WhatsApp zyskuje również w kwestii wysyłania wiadomości za granicę, ponieważ wówczas koszt wysłania SMS-a jest zdecydowanie wyższy zwłaszcza poza państwami UE. I najczęściej nie są dodawane do pakietów oferowanych przez operatorów. Dlatego prawdopodobnie w przyszłości więcej osób będzie chciało dowiedzieć się, co to jest WhatsApp.

WhatsApp to także świetnie narzędzie do komunikacji dla osób, które nie przepadają za portalami społecznościowymi. Jeśli jednak korzystasz z Messengera lub z Hangouts, nie musisz od razu przechodzić na WhatsApp. Można jednak wspomnieć, że zdjęcia i filmiki wysyłane przez Messengera tracą swoją jakość. Dlatego jeśli zależy Ci na zachowaniu jak najwyższej jakości plików, warto przekonać się, co to jest WhatsApp.

Co zyskał Facebook, kupując WhatsApp?

Osobom, które wiedzą, co to jest WhatsApp nie spodobało się przejęcie aplikacji WhatsApp przez Facebooka. Jednak na szczęście podobnie jak w przypadku Instagrama, WhatsApp żyje własnym życiem i wciąż rozwija się na własnych warunkach. Wśród plusów można m.in. wskazać stworzenie wersji komputerowej WhatsApp. Sprawiło to, że WhatsApp jest również dostępny na urządzeniach z systemami Windows oraz MacOS.

Wiele osób wciąż podkreśla, że była to zbędna inwestycja, ponieważ Messenger jest jednym z najlepszych komunikatorów. Często decyzja Zuckerberga o zakupie WhatsApp jest określana mianem kaprysu podobnego m.in. do Facebook Home, kiedy twórcy serwisu próbowali skopiować Groupona. Podobnie było w przypadku nowego News Feeda oraz hashtagów, z których i tak nikt nie korzysta. Użytkownicy nie widzą większego sensu w tej decyzji, ponieważ pomimo ogromnej liczby użytkowników WhatsApp nie oferował nic, co mogłoby zagrozić Facebookowi. Upatrują w tym raczej wojnę patentową.

Po przejęciu komunikatora przez Facebooka o WhatsApp zrobiło się bardzo głośno i większa liczba osób usłyszała, co to jest WhatsApp. Komunikator dołączył do grona czołówki najlepszych programów. To aplikacja, która szybko zdobywa popularność i pokazuje, jak wielki jest potencjał narzędzi tego typu. W Polsce na razie nie zalicza się ona do najczęściej używanych, ale być się to zmieni i więcej użytkowników dowie się, co to jest WhatsApp.

Motyw