najtańsze ogrzewanie domu

Pompa ciepła oparta o termoakustykę. „Ma dużą przewagę nad zwykłymi modelami”

2 minuty czytania
Komentarze

W Holandii została opracowana pompa ciepła wykorzystująca technologię termoakustyczną. Dzięki swojej prostocie i wydajności sprzęt ma szansę w przyszłości mocno wpłynąć na rynek urządzeń grzewczych. Póki co trwają testy i prace nad ulepszaniem sprawności pompy, ale już teraz urządzenie ma jedną, konkretną przewagę nad klasycznymi rozwiązaniami.

Ta pompa ciepła działa inaczej, niż wszystkie

Z reguły w pompach ciepła stosowana jest technologia przenosząca ciepło dzięki cyklowi rozprężania i kompresji pary. Zjawisko parowania i kondensacji czynnika chłodzącego pozwala transportować energię i modulować temperaturę. To wydajne rozwiązanie, ale jak się okazuje, może być coś jeszcze lepszego.

termoakustyczna pompa ciepła
fot. YouTube/Blue Heart

Holenderska Organizacja Zastosowań Nauki za pośrednictwem swojej firmy Blue Heart Energy opracowała pompę ciepła wykorzystującą technologię termoakustyczną. Urządzenie ma wymiary 550 × 550 × 550 mm i dysponuje mocą 6 kW. Sprzęt jest w stanie bardzo wydajnie wytwarzać ciepłe oraz zimne powietrze, a żywotność pompy jest szacowana na 15 lat.

Termoakustyczna pompa ciepła bazuje na odwracalnym zjawisku wytwarzania drgań akustycznych przy wykorzystaniu przepływu ciepła lub wywoływaniu przepływu ciepła przy wykorzystaniu drgań akustycznych. Badacze z Holenderskiej Organizacji Zastosowań Nauki zwracają uwagę, że termoakustyczna pompa ciepła sprawdzi się przy współpracy z fotowoltaiką. Główną przewagą opracowanego sprzętu nad obecnie stosowanymi pompami ciepła ma być osiąganie wyższych temperatur na wyjściu bez stosowania czynników chłodzących z wygórowanymi parametrami. Termoakustyczna pompa ciepła powinna być również mniej awaryjna od swoich klasycznych odpowiedników.

Dwa tłoki oscylujące z częstotliwością 100 Hz zamknięte w naczyniu wypełnionym helem pod ciśnieniem 50 barów — to główne elementy termoakustycznej pompy ciepła. Wytwarzana fala akustyczna przemieszcza ciepło z niższej temperatury do wyższej w czterech etapach. Najpierw gaz pochłania ciepło, potem się przemieszcza, następuje sprężanie (pochłonięte ciepło jest oddawane do wymiennika), a na końcu występuje przemieszczanie powrotne.

W Delft w Holandii trwają testy pompy w komorze klimatycznej, która umożliwia odwzorowanie warunków klimatycznych i prace nad ulepszaniem urządzenia. W 2023 mogą się rozpocząć pierwsze testy w realnych warunkach domowych.

źródło: gramwzielone.pl, zdjęcie główne: YouTube/Blue Heart

Motyw