studia związane z technologiami

Studia związane z technologiami – jakie kierunki można studiować i jak się na nie dostać?

Mateusz Nowak Mateusz Nowak Porady

Powoli zbliża się kolejna rekrutacja na polskie uczelnie wyższe. Jeśli interesują was studia związane z technologiami, ale nie wybraliście jeszcze, na jaki kierunek chcecie próbować się dostać, przychodzimy z pomocą. Zebraliśmy najciekawsze propozycje w jednym miejscu.

Studia związane z technologiami

Na polskich uczelniach pojawia się w ostatnim czasie coraz więcej kierunków studiów dotyczących nowych technologii. Przejrzeliśmy oferty poszczególnych szkół wyższych oraz sprawdziliśmy, które przedmioty zdawane na maturze są ważne w procesie rekrutacji. Bez przedłużania przejdźmy do konkretów.

Cyberbezpieczeństwo

Trudno chyba wyobrazić sobie bardziej przyszłościowy kierunek studiów. Żyjemy w czasach, gdy niemal każdy styka się z różnego typu oszustwami w cyberprzestrzeni, a działania w internecie są nawet istotnym elementem wojny prowadzonej za naszą wschodnią granicą. Cyberbezpieczeństwo to kierunek dostępny zarówno na studiach licencjackich, jak i inżynierskich. Oprócz tego na niektórych kierunkach informatycznych jest dostępna specjalność o tej samej nazwie. Studenci uczą się m.in. używać narzędzi teleinformatycznych do projektowania i integrowania systemów bezpieczeństwa oraz przeprowadzać audyty sieci teleinformatycznych. Poznają również zasady działania narzędzi kryptograficznych.

Teleinformatyka

Jeśli interesujecie się informatyką, ale również telekomunikacją, dobrym wyborem mogą być studia z zakresu teleinformatyki. Na tym kierunku można dowiedzieć się m.in., jak planować i utrzymać sieci telekomunikacyjne, jak zadbać o ich bezpieczeństwo. Inne kwestie poruszane podczas studiów to sieci sensorowe i programowanie aplikacji dla systemów teleinformatycznych. Po studiach można szukać pracy np. jako projektant sieci lub inżynier urządzeń sieciowych.

Inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe

Technologia wkracza do wielu innych dziedzin, np. do energetyki. Z obecnie panujących trendów wynika, że energia odnawialna to przyszłość. Potrzebni będą więc specjaliści, którzy znają się m.in. na eksploatacji elektrowni wiatrowych i diagnostyce maszyn, mają wiedzę o wykorzystaniu sprzętu pomiarowego oraz rozumieją zagadnienia z zakresu ochrony środowiska.

  • Przedmioty ważne w procesie rekrutacji: matematyka, język polski, język obcy, chemia, fizyka, informatyka
  • Gdzie studiować? Akademia Morska w Szczecinie

Elektromobilność

Samochody elektryczne przestają już być jedynie ciekawostką i zaczynają być codziennie widoczne na ulicach polskich miast, przynajmniej tych największych. Wciąż sporo dzieli nas od poradzenia sobie z największymi wyzwaniami związanymi z tą formą transportu oraz od jej spopularyzowania w społeczeństwie, ale to duża szansa na wykazanie się dla specjalistów. Elektromobilność może okazać się zatem naprawdę przyszłościowym kierunkiem. Osoby, które go studiują, poznają budowę silników elektrycznych, teorię ruchu elektrycznych pojazdów oraz uczą się m.in. o pozyskiwaniu i magazynowaniu energii.

Publikowanie cyfrowe

Postęp technologiczny zmienił sposób, w jaki pracuje się nad różnego rodzaju publikacjami. Jeśli chcecie dowiedzieć się m.in. o zarządzaniu kolekcjami e-dokumentów, rynku e-publikacji, ocenie funkcjonalności stron internetowych i o poruszaniu się w zasobach cyfrowych, to kierunek związany z publikowaniem cyfrowym może was zaciekawić. Po studiach można szukać pracy w firmach prowadzących digitalizację publikacji, bibliotekach cyfrowych, księgarniach internetowych i nie tylko.

Studia związane z technologiami – czy są jeszcze inne kierunki?

Na polskich uczelniach znajdziemy również więcej kierunków bardziej lub mniej bezpośrednio związanych z nowymi technologiami. Można tu wymienić choćby elektronikę, technologie ochrony środowiska oraz informatykę. Ścieżek kształcenia jest naprawdę sporo, a to ze względu na mnogość specjalności oferowanych przez poszczególne uczelnie. Przykładowo, na informatyce można uczyć się zarówno o projektowaniu gier, jak i o bazach danych czy technologii blockchain.

Czytaj także: „Pilne” SMS-y o zmianie w nadawaniu telewizji – do czego dziś służy alert RCB?

Jeśli któryś z kierunków szczególnie was zainteresował, warto przeczytać, jak wygląda program studiów na konkretnej uczelni oraz jakie są opinie osób, które już tam studiowały. Kierunek o tej samej nazwie może być na dwóch uczelniach prowadzony w różny sposób, a studenci mogą mieć w planach zajęć nieco inne przedmioty. Warto o tym pamiętać, by się nie rozczarować.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy