W Dąbrowie Górniczej powstało innowacyjne przejście dla pieszych – Smart Crossing stworzone przez Orange. To jedno z inteligentnych rozwiązań pomarańczowego operatora. Cel konstrukcji jest prosty – zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Tak działa przejście dla pieszych Smart Crossing
Smart Crossing jest elementem rozwiązania dla miast do zarządzania światłem, czyli Smart Light. Można nim więc sterować z poziomu uniwersalnej Platformy do Zarządzania Miastem od Orange. Póki co takie przejście powstało w Dąbrowie Górniczej.
Na Smart Crossing składają się z następujące elementy:
- Czujniki ruchu – są wbudowane w słupy oświetleniowe i z odległości kilkunastu metrów wykrywają zbliżającą się osobę, uruchamiając wtedy sygnalizację świetlną i dźwiękową.
- Słupy oświetleniowe z lampami LED z asymetrycznym rozsyłaniem światła – doświetlają sylwetki pieszych z góry i po bokach.
- Podświetlane znaki D6 i żółte światła ostrzegawcze.
- Głośnik mogący emitować komunikat, który przyciągnie uwagę pieszego.
W najniebezpieczniejszych miejscach warto zamontować dodatkowe czujniki ruchu i wideomonitoring. Gdy pieszy zbliża się do przejścia, jest wyłapywany przez czujniki i przejście się rozświetla. Wtedy nie sposób go nie zauważyć – twierdzi Orange.
To nie pierwsza tego typu inicjatywa. W kwietniu 2021 roku pisaliśmy o inteligentnym przejściu Safepass, które skonstruował uczeń technikum ze Strzelec Opolskich. Na system Safepass składają się dwa słupki umieszczane ok. pół metra od krawędzi jezdni. Każdy z nich posiada sterownik, trzy czujniki, duży panel LED, a także akumulator. Do prawidłowego działania systemu wymagane jest podłączenie do sieci elektrycznej.
Gdy pieszy zbliża się do przejścia, słupki emitują pomarańczowe, pulsacyjne światło. Kiedy ktoś przechodzi przez przejście, słupki emitują światło w kolorze czerwonym. Co ciekawe, zdaniem twórcy systemu koszt budowy takiej konstrukcji to ok. 10 000 zł – mniej więcej tyle, ile trzeba zapłacić za tradycyjne doświetlenie przejścia za pomocą latarni, a efekt jest zdecydowanie lepszy. O szczegółach tego rozwiązania możecie przeczytać w podlinkowanym w poprzednim akapicie tekście.
źródło, zdjęcie główne: Blog Orange