W Jaryszowie (wieś w woj. opolskim) powstało inteligentne przejście dla pieszych o nazwie Safepass. Za projekt i budowę całej konstrukcji odpowiada 20-letni Łukasz Michalski – uczeń technikum ze Strzelec Opolskich. Jego pomysł może znacznie poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Jak działa inteligentne przejście dla pieszych?

fot.: nto.pl

Inteligentne przejście różni się od zwykłego systemem Safepass. To dwa słupki umieszczane ok. pół metra od krawędzi jezdni. Każdy z nich posiada sterownik, trzy czujniki, duży panel LED, a także akumulator. Do prawidłowego działania systemu potrzebne jest podłączenie do sieci elektrycznej.

Kiedy pieszy zbliży się do przejścia, słupki zaczynają emitować pomarańczowe, pulsacyjne światło. To ostrzega kierowców. Gdy ktoś wejdzie na przejście, kolor światła sam zmieni się na czerwony. Kiedy w pobliżu przejścia nikogo nie ma, słupki nie emitują światła.

Prototyp urządzenia znajduje się w Jaryszowie koło Strzelec Opolskich. Miejsce do testów wybrał sam Łukasz Michalski, choć musiał uzyskać zgodę od miejscowego starostwa oraz policji. Decyzja o lokalizacji została podyktowana tym, że przejście było nieoświetlone, a codziennie korzystają z niego dzieci idące do szkoły.

Koszt budowy takiego systemu to ok. 10 tys. złotych, czyli mniej więcej tyle, ile kosztuje doświetlenie przejścia tradycyjną latarnią uliczną. To rozwiązanie jest jednak lepsze, bo dzięki niemu kierowca widzi nie tylko moment wejścia pieszego na pasy, ale jest także informowany o fakcie zbliżania się człowieka do „zebry” – tłumaczy twórca systemu Safepass.

Czytaj także: Jak pozbawić setki osób dostępu do sieci? Wystarczy zdolny haker albo… bóbr

Koszt budowy i postawienia urządzeń w tym przypadku sfinansowała gmina Ujazd. Wydział ruchu drogowego strzeleckiej policji ocenia system pozytywnie. Zgodnie z przepisami przejście zostało oznakowane znakami ostrzegawczymi oraz informacją o oznakowaniu doświadczalnym.

źródło: Nowa Trybuna Opolska, zdjęcie główne: nto.pl (kolaż)

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.