smartfon z Androidem 13

Twój smartfon z Androidem 13 otrzyma nowe funkcje, zegarek też!

5 minut czytania
Komentarze

Android to system, który przeszedł daleką drogę. Jeszcze 7 lat, można mu było wiele zarzucić, łącznie z lagowaniem, problemami z aplikacjami i inne irytujące błędy. Dzisiaj mogę śmiało postawić znak równości między systemem Google a iOS. Amerykański gigant wciąż ulepsza platformę, a Twój smartfon z Androidem niedługo dostanie nowe funkcje – oczywiście pod warunkiem, że będzie miał najnowszą wersję zielonego robota. Google pokazało wrześniowe ulepszenia, które sprawiają, że platforma jest jeszcze lepsza i bardziej dopracowana. Co ciekawe, niewielkie udogodnienia dostał też Wear OS, który w końcu traktowany jest tak, jak powinien.

Sprawdź też: Ten mocarny smartfon z Androidem jest w promocji!

Twój smartfon z Androidem 13 otrzyma nowe funkcje

smartfon z Androidem 13

Co prawda nowe funkcje w smartfonie nie są już tak ekscytujące jak kiedyś, jednak warto je poznać. Znajomość zupełnie nowych możliwość pozwala usprawnić pracę i zwiększyć produktywność nawet na smartfonie. Pomaga też w łatwiejszej komunikacji, organizacji powiadomień czy odpowiedzi na nie. Google przedstawiło nowości, które sprawią, że smartfon z Androidem 13 będzie łatwiejszy w obsłudze na wielu poziomach.

Lepsza komunikacja dzięki dodatkowym opcjom emoji

Szybka komunikacja na smartfonie to bardzo ważny aspekt jego użytkowania. Jest zapewniana między innymi przez sprawnie działającą klawiaturę. Taką aplikacją jest chociażby Gboard. Pozwala na precyzyjne wstukiwanie liter i oferuje dodatkowe opcje. Jedną z nich jest wstawianie emotikon do pisanego tekstu. Teraz ta funkcja została ulepszona. Pojawiła się funkcja „emojify” wiadomości. Wystarczy wpisać swój tekst, nacisnąć odpowiedni przycisk, aby wybrać preferowany układ i wysłać. Zobaczcie, jak to działa na zamieszczonym wideo. Nowa możliwość w pierwszej kolejności będzie dostępna dla języka angielskiego. Chętnie skorzystam z niej, jak otrzyma wsparcie w naszym języku.

https://www.youtube.com/watch?v=NGvwKanKdL8&feature=emb_title

Ponadto, Google dodało nowe mashupy Emoji Kitchen, dostępnych jako naklejki na Gboard. Dzięki temu można łączyć elementy jesienne z innymi emotikonami.

Warto też wspomnieć o nowościach w Google Meet, który jest bezpośrednim konkurentem FaceTime od Apple. Aplikacja pozwala teraz na udostępnianie treści, które pozwalają wspólnie ze znajomymi oglądać filmy na YouTube czy grać w gry. Co ciekawe, pojawi się tu wsparcie dla Kahoot! Oraz Heads Up!. Dodatkowo, Google Meet umożliwi przypinanie osób na ekranie, co ułatwi śledzenie najważniejszych kontaktów podczas rozmowy online.

Ulepszone Nearby Share wspiera ekosystem Google

Nearby Share android

Przez lata miałem pretensje do Google, że sposób udostępniania i synchronizacji treści nie odbywa się tak, jak w przypadku Apple. Całe szczęście już jakiś czas temu pojawiła się funkcja Nearby Share, czyli udostępnianie treści na pobliskie urządzenia. Jest to łatwy i szybki sposób, żeby przesłać np. pliki na tablet, smartfon czy laptopa z Chrome OS. Funkcja ta zostanie ulepszona o łatwiejsze i szybsze przesyłanie treści na własne urządzenia zalogowane do konta Google. Odbywa się to sprawnie i bez dodatkowych kliknięć, nawet jeśli docelowy sprzęt ma wyłączony ekran.

Ładniejszy i bardziej użyteczny Workspace

https://www.youtube.com/watch?v=qOVebetilXY

Cieszy fakt, że ostatnio Google coraz większą uwagę poświęca tabletom. Dobrym przykładem jest tu Android 12L, który wspiera urządzenia z dużymi ekranami, ułatwiając im wielozadaniowość. Na tym jednak nie koniec, ponieważ zmiany dotknęły też Google Workspace. Jest to usługa, która wcześniej nazywała się G Suite i została zaprojektowana do użytku online. Przyznam, że nigdy jej wygląd mi się nie podobał, więc doceniam fakt, że Google zaktualizowało aplikacje Workspace na większych ekranach. Na „pierwszy ogień” poszły przeprojektowane widżety Dysku Google i Keep. Nowa szata wizualna zapewnia dostęp do pożądanych plików pakietu biurowego Google (np. Dokumenty czy Arkusze). Z kolei w Google Keep użytkownik otrzyma łatwiejszy dostęp do notatek i wcześniej stworzonych treści.

Ułatwienia dostępności dla osób niepełnosprawnych

To nie koniec nowości, jakie otrzyma Twój smartfon z Androidem 13. Funkcja powiadomień poinformuje użytkownika smartfona o alaramie przeciwpożarowym lub innych, krytycznych dźwiękach w domu. Nowa funkcja umożliwia ich nagranie, dzięki czemu smartfon będzie wiedział, że musi ostrzec użytkownika w razie zagrożenia. Będzie to przydatne w szczególności dla osób niesłyszących lub niedosłyszących.

Inne ulepszenia dla osób niepełnosprawnych obejmują opisy audio w Google TV. Można je znaleźć np. prosząc asystenta, aby znalazł filmy z audiodeskrypcją w Google TV.

Nowości w Wear OS

Google nie zapomina też o użytkownikach smartwatchy. Nowa opcja zawita do kafelków, które pozwalają na zorganizowanie treści w odpowiedni sposób. Google wprowadzi kafelek aplikacji Keep, dzięki któremu błyskawicznie będzie można podyktować notatkę lub sprawdzić wcześniej wprowadzone treści.

Ponadto na Wear OS zobaczymy Bitmoji, które pojawi się na tarczach! Będzie to powiązane z kontami na Snapchacie, aplikacji Bitmoji i zainstalowanej tarczy Bitmoji. Wcześniej wprowadzone tam treści będzie można bez problemu zaimplementować na głównym ekranie zegarka.

Źródło: google

Motyw