ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 12L multitasking

Wszystko o Android 12L – czy Twój smartfon dostanie ten nietypowy system?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Google co roku wydaje aktualizacje swojego najpopularniejszego systemu operacyjnego – Androida. Obecnie, fani urządzeń mobilnych czekają na wersję trzynastą platformy z zielonym robotem. Jednak standardowi użytkownicy niewiedzą, że amerykański gigant jednocześnie szykuje też system Android 12L. Co to za platforma, czego możemy się po niej spodziewać i które smartfony mają szansę na otrzymanie tej aktualizacji? Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w tym wpisie.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 7 w rewelacyjnej promocji na start – aż 50 zł taniej w polskim sklepie!

Android 12L – co to za system?

Pamiętacie wersję Honeycomb? Android 3.0 to platforma, która była specjalnie zoptymalizowana pod kątem tabletów. Wiązało się z tym wprowadzenie dodatkowych elementów na ekranie głównym i nieco odmienionego interfejsu. To wszystko miało wzmocnić wielozadaniowość i ulepszyć doświadczenie użytkownika na dużych ekranach. W tamtych czasach, tj. w 2012 roku, Google postawiło na tandetne efekty 3D, które były wtedy modne. Całe szczęście taki design już odszedł do lamusa. Te wszystkie „smaczki” sprawiały, że Android Honeycomb był specyficznym systemem, który nie wiedzieć czemu przestał być rozwijany dla tabletów. Google dosłownie na 10 lat porzuciło wsparcie dla urządzeń z większymi ekranami. Teraz wygląda na to, że pomysł wrócił, ale w nieco odmienionej formule.

Od kilku miesięcy Google przygotowuje system Android 12L. Ma on być skierowany przede wszystkim na urządzenia ze składanym ekranem. To właśnie ich dynamiczny rozwój sprawił, że amerykański gigant zdecydował się na powrót do pomysłu sprzed lat. Można za to podziękować Samsungowi, który ma obecnie ponad 90% tego specyficznego rynku.

Czym będzie charakteryzował się Android 12L? Oczywiście składane ekrany mają sprawić, że multitasking będzie tu przyjemniejszy i bardziej użyteczny. Google ma za zadanie dopracować kompatybilność aplikacji, żeby bez problemu mogły otwierać się w różnych rozmiarach, bez błędów i utraty ważnych treści. Spółka udostępnia deweloperom odpowiednie narzędzia, żeby mogli działać w tym kierunku już dzisiaj.

Android 12L będzie się charakteryzował:

  • Efektywniejszym multitaskingiem
  • Odpowiednią optymalizacją pod kątem dużych ekranów
  • Kompatybilnością

Efektywny multitasking

Android 12L multitasking

Wielozadaniowość to podstawa obsługi tabletów i urządzeń ze zginanym ekranem. Aby pomóc zrealizować postulat wzmocnienia tego aspektu, Android 12L zawiera nowy pasek zadań, który umożliwia użytkownikom przeciąganie i upuszczanie aplikacji do trybu podzielonego ekranu oraz natychmiastowe ich przełączanie. Zostało to wsparte gestami, które sprawiają, że korzystanie z tej opcji jeszcze bajecznie szybkie, dzięki przeciąganiu i upuszczaniu.

Android 12L ma sprawić, że uruchamianie dwóch aplikacji jednocześnie na jednym ekranie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Optymalizacja

Android 12L multitasking

Odpowiednią optymalizacją pod kątem dużych ekranów – Google chce, aby ekrany większe niż 600sp były łatwiejsze w obsłudze i miały ulepszony interfejs zawierający np. odświeżony ekran blokady, szybkie ustawienia czy nieco odmienioną formę powiadomień. Przykładowo, obszar powiadomień wykorzystuje w pełni dużą przestrzeń, wyświetlając szybkie ustawienia i powiadomienia w nowym dwukolumnowym układzie – ustawienia po jednej stronie – powiadomienia po drugiej.

Kompatybilność

Kompatybilność systemu Android 12L to przede wszystkim poprawki stabilności i trybu zgodności aplikacji z platformą. Ulepszenia Google w tym obszarze mają poprawić wygląd i działanie programów na dużych ekranach. Niektóre aplikacje już mają możliwość dostosowania to większych ekranów, inne nie. Google wprowadziło narzędzia, które poprawią ich wygląd i działanie. Przykładowo, programiści będą mogli skonfigurować proporcje aplikacji, ustawić przezroczystość paska czy zastosować zaokrąglone rogi. Ulepszone zostały też narzędzia, dzięki którym można ustawić pożądaną orientację ekranu aplikacji. Deweloperzy Google zoptymalizowali siatkę ekranu głównego i dopracowali bardzo ważny aspekt przechodzenia z zewnętrznego wyświetlacza, na ten większy wewnętrzny – ma to działać płynnie.

Ponadto, w Google Play pojawią się wyróżnienia aplikacji zoptymalizowanych pod kątem działania na większych (lub składanych) ekranach.

Na które smartfony trafi Android 12L?

Użytkownicy już mogą testować nowy system na urządzeniach Pixel, nawet na modelach Pixel 3a i Pixel 3a XL. Został on wydany w marcu 2022 roku jako Android 12.1. Platforma może też być wypróbowana przy pomocy wirtualnej maszyny, na której można ją emulować. Co z innymi urządzeniami?

Google obiecało, że w przyszłości, platforma pojawi się na urządzeniach Samsunga. Gigant potwierdził, że system zobaczymy na Galaxy Tab S8, S8 Plus i S8 Ultra. Można domniemywać, że dostaną go także Galaxy Fold4 i Galaxy Flip4. Ponadto, platforma ma trafić na urządzenia Microsoftu (prawdopodobnie Surface Duo 2 i 3) oraz Lenovo. Jeśli masz smartfona z jednym ekranem – nie dostaniesz takiej aktualizacji.

Dziwi mnie trochę nazewnictwo tego systemu w momencie, kiedy testowany jest Android 13 – Google od razu powinno zmienić też nomenklaturę wersji L. Zastanawiam się także, w jaki sposób Samsung zamierza skorzystać na rozwiązaniach Google na swoich składanych urządzeniach. Już teraz nakładka One UI oferuje o wiele więcej na tego typu sprzęcie niż powstający w powijakach Android 12L.

Źródło: google, digitaltrends

Sprawdź najnowsze wpisy