zaćmienie Księżyca

To szósty minerał pochodzący z Księżyca — Chińczycy odkryli nowe potencjalne źródło energii

2 minuty czytania
Komentarze

Chiny poinformowały o pozyskaniu nowego i nieodkrytego materiału z Księżyca. Minerał, który zawiera hel-3, otrzymał nazwę na cześć chińskiej bogini. Znalezisko może w przyszłości stać się istotnym źródłem energii.

Chińczycy odkryli nowy minerał pochodzący z Księżyca

minerał Księżyc Changesite-(Y)
Zdjęcia mikroskopowe próbek księżycowych via Chiński Urząd Energii Atomowej

Chiny ogłosiły w piątek, że udało się odkryć nieznany dotąd minerał, który znajdował się na Księżycu. Próbka ważąca około 1,7 kg została pobrana z powierzchni Srebrnego Globu i obszaru znajdującego się około 6,5 m pod powierzchnią. Minerał podzielono między 33 różne organizacje badawcze. Według pierwszych badań znalezisko zawiera hel-3, czyli pierwiastek, który może stać się przyszłym źródłem energii. Dlatego też Chiny planują wystrzelić trzy bezzałogowe misje na Księżyc, aby kontynuować eksploracje.

Minerał z Księżyca został nazwany „Changesite-(Y)” na cześć pochodzącej z mitologii chińskiej bogini księżyca — Chang’e. Podobnie zresztą nazywa się misja kosmiczna (Chang’e-5), w wyniku której pobrano próbkę pyłu księżycowego w 2020 roku. Changesite-(Y) został opisany przez Chińską Narodową Administrację Kosmiczną i Chiński Urząd Energii Atomowej jako „minerał fosforanowy w postaci kolumnowych kryształów występujących w cząstkach bazaltu księżycowego”. Co więcej, wśród 140 tys. cząstek próbek znaleziono pojedynczą cząstkę kryształu o średnicy około 10 mikronów.

Zobacz też: Piekielnie szybki pendrive domowej roboty! Idealny na powrót do szkoły!

Nowe źródło energii?

Zaćmienie księżyca

Minerał jest szóstym odkrytym minerałem księżycowym i uzyskał akceptację przez organizację zajmującą się nieodkrytymi znaleziskami mineralnymi — Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne. Choć dotychczas jest wiadome, że na Księżycu znajduje się hel-3 (w większej ilości niż na Ziemi), tak wg badaczy ważniejszą informacją wydaje się potencjał źródła energii. Pierwiastek może uwolnić duże ilości energii bez powodowania radioaktywności. Ponadto gaz jest wykorzystywany do chłodzenia maszyn kwantowych.

Z kolei misja prowadzona przez NASA, Artemis I, spotkała się z kolejnymi opóźnieniami. Dwukrotnie przekładano start statku kosmicznego z powodu kłopotów z silnikiem, a także wycieku paliwa w trakcie tankowania. Jak podaje agencja kosmiczna, kolejne okno startowe otworzy się 19 września (potrwa do końca miesiąca) oraz w dniach od 17 do 31 października. Pierwsza misja ma na celu zbadać Księżyc przy pomocy różnych czujników i urządzeń pomiarowych znajdujących się na statku kosmicznym Orion.

Źródła: Business Insider; The Register

Motyw