Artemis I

Artemis I, Artemis II i Artemis III – wszystko, co musisz wiedzieć o misjach na Księżyc

5 minut czytania
Komentarze

Od wielu miesięcy naukowcy są podekscytowani misją Artemis I. Jest to jeden z etapów misji na Księżyc, który miał wystartować pod koniec sierpnia. Niestety start rakiety SLS został anulowany z powodu problemu silnika. Co dalej z misją i na czym polega Artemis II i Artemis III?

Sprawdź też: Genialna oferta na nowe flagowce od Samsunga w tym: Galaxy Z Fold4 i Galaxy Z Flip4

Artemis I – poważny falstart NASA

Artemis to program trzech misji prowadzonych przez NASA. Jego nazwa oznacza mitologiczną boginię Księżyca – Artemidę. Artemis I miał być bezzałogowym lotem rakiety wokół Księżyca. Jego start przewidziano na 29 sierpnia. Niestety, misja się nie rozpoczęła z uwagi na poważny błąd silnika rakiety.

Obecnie trwają ponowne przygotowania do startu rakiety. Aby tym razem wszystko się udało, NASA musi bezproblemowo zaopatrzyć statek w paliwo (bez wycieków). Ponadto, warunki pogodowe panujące na Florydzie muszą sprzyjać startowi. Meteorolodzy z US Space Force Space Launch Delta 45 przewidują 60% szans na sprzyjające warunki pogodowe podczas dwugodzinnego okna 3 września. Niepokojące mogą być spodziewane przelotne opady deszczu.

Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z planem, start misji obędzie się w sobotę o godzinie 20:17 polskiego czasu. Cała transmisja z wydarzenia rozpocznie się już 2 godziny wcześniej i można ją oglądać na YouTube – w zamieszczonym kanale.

Artemis I

Warto też wiedzieć, na czym dokładnie ma polegać Artemis I. Jak już wspomniałem wyżej to bezzałogowa misja. Jej celem jest test systemu kosmicznego SLS i modułu Orion. SLS ma wystartować z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Napędzany jest przez parę pięciosegmentowych dopalaczy i cztery silniki RS-25. Rakieta osiągnie okres największej siły atmosferycznej w ciągu dziewięćdziesięciu sekund.

Następnie, gdy statek okrąży Ziemię i rozmieści panele słoneczne, Orion odłączy się i poleci w kierunku Księżyca. Przez jakiś czas znajdzie się na orbicie satelity około 100 kilometrów od jego powierzchni. Jego zadaniem jest nawigować, komunikować się i działać w środowisku głębokiego kosmosu. Warto też wiedzieć, że na jego pokładzie znajdzie się szereg czujników, narzędzi i instrumentów, które posłużą naukowcom w badaniach. Mają poszerzyć wiedzę o naszym naturalnym satelicie.

Po 42 dniach, moduł ma wrócić na Ziemię i zatonąć w Oceanie Spokojnym w pobliżu Kalifornii. Następnie nurkowie zbadają statek kosmiczny pod kątem zagrożeń i podłączą liny holownicze. Ostatni etap to odholowanie kapsuły na pokład statku ratunkowego, aby sprowadzić ją do badań.

Artemis II

Poziom skomplikowania Artemis II będzie znacznie większy niż poprzedniej misji. Tutaj bowiem odbędzie się pionierski załogowy lot kosmiczny. Tym razem czteroosobowa załoga przeleci 7402 km modułem Orion. Ich celem będzie potwierdzenie, że wszystkie systemy statku kosmicznego działają bezproblemowo w warunkach głębokiego kosmosu.

Artemis II

Ma to być lot wokół Księżyca i powrót na Ziemię. Misja ma trwać od ośmiu do dziesięciu dni.

„Unikalny profil misji Artemis II będzie opierał się na teście w locie Artemis I bez załogi, demonstrując szeroki zakres możliwości SLS i Orion potrzebnych w misjach dalekiego kosmosu. Ta misja udowodni, że krytyczne systemy podtrzymywania życia Oriona są gotowe do utrzymania naszych astronautów w przyszłych dłuższych misjach i pozwolą załodze przećwiczyć operacje niezbędne do sukcesu Artemis III.”

– stwierdził Mike Sarafin, kierownik misji Artemis.

Misja ma wystartować w 2023 na konfiguracji bloku 1 rakiety Space Launch System. Start misji będzie podobny do Artemis I. Jednak tym razem Orion dwukrotnie okrąży Ziemię, aby upewnić się, że systemy statku działają zgodnie z oczekiwaniami. Dopiero wtedy, uda się w kierunku naturalnego satelity naszej planety. Misja ma trwać od ośmiu do dziesięciu dni.

Co ciekawe, długi okres orbitalny wokół Ziemi daje możliwość przetestowania ludzkich możliwości. Bardzo ważny jest tu system podtrzymywania życia, który zapewni bezpieczeństwo kosmonautom. Podczas lotu, astronauci będą ćwiczyć procedury awaryjne i testować schron antyradiacyjny.

Artemis III

Osiągnięcia misji Artemis I oraz Artemis II pozwolą zrealizować eskapadę Artemis III. Wtedy bowiem czterech astronautów na pokładzie modułu Orion zadokuje w statku Gateway, który będzie stacjonował na orbicie Księżyca. Opracowany wcześniej system lądowania zabierze następnie dwóch astronautów na południowy biegun Księżyca, gdzie wylądują. Jest to region, niezbadany przez ludzi. Celem wysłania tam astronautów są badania naukowe np. próbkowanie lodu wodnego – po raz pierwszy wykrytego na Księżycu w 1971 roku. Dla ludzkości z pewnością wielkim wydarzeniem będzie lądowanie pierwszej kobiety na naturalnym satelicie Ziemi. Warto pamiętać, Artemis III będzie pierwszą załogową misją lądowania na Księżycu amerykańskiej agencji kosmicznej od czasu Apollo 17 w 1972 roku.

Artemis III

NASA chce, aby eskapada Artemis III odbyła się w 2025 roku. Od tego momentu agencja kosmiczna zamierza przeprowadzać misje załogowe raz w roku. Misje Artemis nie są krótkowzroczne. Po eskapadzie Artemis III, można oczekiwać, że długoterminowe cele NASA zostaną w końcu zrealizowane. To obejmuje opracowanie i wyruszenie misji załogowej na Marsa. Amerykańska Agencja Kosmiczna chce, żeby stacja zbudowana na orbicie Księżyca była przyczółkiem do stworzenia bazy księżycowej możliwej do zamieszkania. Naukowcy chcą także w dalekiej przyszłości wysłać ludzi na Marsa i tam też stworzyć bazę.

Źródło: nasa, rmg, inverse

Motyw