Młoda kobieta z zamkniętymi oczami i uśmiechem na twarzy tańczy, słuchając muzyki na słuchawkach. Ma na sobie białą koszulkę z logo. Tło stanowią miejskie plakaty i graffiti.

Pobieranie muzyki z internetu. 6 najlepszych programów

9 minut czytania
Komentarze

Pobieranie muzyki jest tematem, który od lat budzi wiele kontrowersji. Z jednej strony, dostęp do szerokiej gamy utworów muzycznych nigdy nie był tak łatwy i wygodny. Z drugiej, kwestie praw autorskich i etyki cyfrowej stanowią ważny aspekt debaty. W poniższym poradniku przedstawiamy najlepsze programy do pobierania muzyki, które maksymalnie ułatwią i przyspieszą ten proces, a jednocześnie przedstawimy prawne aspekty takiego działania.

Pobieranie muzyki – czy to jest w ogóle legalne?

Słuchawki na ekranie komputera z wyświetlonym interfejsem aplikacji do strumieniowego przesyłania muzyki.
Fot. Krzysztof Wilamowski / Android.com.pl

Zanim przejdziemy do tematu, warto pochylić się nad wątpliwościami prawnymi, które pojawiają się wokół tego typu aktywności. Kwestia praw autorskich budzi wiele sprzeczności wśród jego interpretatorów. Platformy streamingowe oraz serwisy umożliwiające zakup cyfrowych kopii sprawiają, że miłośnicy muzyki mają niemal nieograniczony dostęp do swoich ulubionych artystów i albumów. Nielegalne pobieranie utworów bez zgody i wynagrodzenia dla twórców podważa wartość pracy artystycznej i może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Wszystkie informacje zawarte są w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. O szczegółach informuje adwokat dr Piotr Dobrowolski w rozmowie z redakcją Android.com.pl. Zapytaliśmy m.in. czy użytkownik ma obowiązek sprawdzić, czy źródło, z którego pobiera muzykę jest legalne?

Zawsze, kiedy coś robimy – nie tylko w sferze praw autorskich – musimy upewnić się, czy jest to zgodne z prawem. Zupełnie wyjątkowo można powołać się na działanie pod wpływem błędu czy w nieświadomości. Dlatego zanim pobierzemy jakiś utwór z internetu, powinniśmy sprawdzić, czy robimy to legalnie, a nie walczyć w sądzie czy prokuraturze już z zarzutami czy pozwami. Gdy działamy nieumyślnie, to na ogół nasza odpowiedzialność będzie mniej surowa, niż w razie działania umyślnego. Stopień winy też ma znaczenie. 

Adwokat dr Piotr Dobrowolski dla redakcji Android.com.pl

Pobieranie muzyki z YouTube jest legalne jedynie wtedy, gdy sami korzystamy z plików i nie udostępniamy ich innym osobom. Sprawdzone pliki z muzyką można pobrać m.in. poprzez wykupienie pakietu YouTube Premium czy w ramach YouTube Music, a także wersję abonamentową popularnych portali streamingowych takich jak Apple Music. Można także pokusić się o sprawdzenie legalnych sposobów na Spotify Premium za darmo.

Programy do pobierania muzyki z internetu – te działania są zakazane

Wiadomo jednak, że zgodnie z obowiązującym prawem, a dokładniej Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w ramach dozwolonego użytku można korzystać z udostępnionych utworów bez pozwolenia ich twórcy. Nielegalne jest natomiast udostępnianie pozyskanej z internetu muzyki osobom trzecim.

Kobieta trzyma smartfon z otwartą aplikacją do przesyłania muzyki, słuchając przez białe słuchawki douszne.
Fot. AndrewLozovyi / Depositphotos

Pobieranie muzyki bez zgody właścicieli praw autorskich (np. z nieautoryzowanych źródeł, takich jak strony torrentowe czy nielegalne platformy wymiany plików) jest nielegalne. O to, jakie kary grożą za naruszenie praw autorskich lub majątkowych zapytaliśmy eksperta.

Jeśli dochodzi do naruszenia autorskich praw majątkowych, to uprawniony może żądać od osoby, która się tego dopuściła, m.in. zaniechania naruszania czy naprawienia wyrządzonej szkody. Naprawienie szkody może mieć miejsce na zasadach ogólnych (czyli trzeba dowieść wysokości szkody) bądź poprzez zapłatę sumy pieniężnej w wysokości odpowiadającej dwukrotności, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione – trzykrotności stosownego wynagrodzenia, które w chwili jego dochodzenia byłoby należne tytułem udzielenia przez uprawnionego zgody na korzystanie z utworu. Gdy chodzi o autorskie prawa osobiste, to jeżeli naruszenie było zawinione, sąd może np. przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Adwokat dr Piotr Dobrowolski dla redakcji Android.com.pl

Jeśli zechcemy pobierać muzykę z internetu, warto pamiętać nie tylko o kwestii poszanowania praw autorskich ulubionych twórców oraz o potencjalnej karze za nielegalne działanie, a także o ryzyku pobrania złośliwego oprogramowania w przypadku plików pochodzących z nieznanego źródła.

Savefrom net – proste narzędzie do zapisywania muzyki

SaveFrom.net to popularna usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom pobieranie muzyki i wideo oraz innych typów mediów z różnych stron internetowych, w tym z YouTube, Facebook, Vimeo itp. Narzędzie to jest dostępne zarówno jako strona internetowa, do której można wkleić link do wideo, jak i w formie rozszerzenia do przeglądarek internetowych (w tym rozszerzenia Chrome), co ułatwia bezpośrednie pobieranie mediów z obsługiwanych stron.

Pobieranie muzyki z internetu. Interfejs strony internetowej "savefrom.net" z zielonym przyciskiem pobierania i polem do wpisywania linku; ikony mediów społecznościowych i informacja o skanowaniu bezpieczeństwa Norton Safe Web widoczne na dole.
Fot. SaveFrom.net / zrzut ekranu

Użytkownicy SaveFrom.net mogą wybierać spośród różnych formatów i jakości wideo do pobrania, w zależności od dostępnych opcji dla danego materiału. Jest to wygodne narzędzie dla osób, które chcą zapisywać wideo na swoich urządzeniach, aby móc oglądać je później offline.

Pobieranie muzyki przez Lacey Free Music & Video Downloader

Kolejna pozycja na liście programów do pobierania muzyki to Lacey Free Music & Video Downloader. Umożliwia on wyszukiwanie plików muzycznych (również z teledyskami) z wielu różnych platform takich jak np. YouTube, MixCloud, SoundCloud, BandCamp itd.

Co warte podkreślenia, ten przenośny program można uruchamiać na różnych komputerach lub urządzeniach, jeśli np. zapiszemy go na dysku pamięci lub USB. Nie mniej ważny jest fakt, że Lacey Free Music & Video Downloader – jak mówi jego angielska nazwa – jest zupełnie darmowy.

Osoba trzymająca otwarte czarne etui słuchawek z logo Marshall z widocznym zielonym światełkiem statusu na szarym tle.
Fot. Marshall / materiały prasowe

Free Music Archive – pewne źródło

Free Music Archive (FMA) to interaktywne biblioteka archiwalna muzyki, która umożliwia bezpłatne pobieranie muzyki. FMA zostało założone w 2009 roku przez WFMU, najstarszą niezależną stację radiową w Stanach Zjednoczonych, z myślą o udostępnianiu darmowej muzyki do celów osobistych, edukacyjnych i innych niekomercyjnych. Platforma ta gromadzi utwory muzyczne dostępne na licencjach Creative Commons oraz muzykę, która została udostępniona do użytku publicznego przez artystów i twórców. Na stronie istnieje także możliwość zakupienia sampli i utworów w sposób zgodny z prawem.

Wszystkie utwory dostępne w Free Music Archive są legalne do pobrania, dzięki czemu użytkownicy nie muszą martwić się o naruszenie praw autorskich podczas korzystania z muzyki z tej platformy. FMA nie jest tylko biblioteką muzyki, ale również siecią społecznościową, która umożliwia użytkownikom tworzenie własnych list odtwarzania, komentowanie i dzielenie się utworami z innymi.

Pobieranie muzyki z internetu. Grafika informacyjna z tekstem "MUSIC FOR EVERY CREATOR AND BUDGET" przedstawiająca dwie kolumny z ofertami muzycznymi. Po lewej stronie "TRIBE OF NOISE PRO" z punktami: 100% gwarancji komercyjnej, wyselekcjonowane oryginalne utwory, licencja bez opłat tantiemowych z certyfikatem, natychmiastowe płatności i pobieranie. Na dole krzyżyki określają przeznaczenie dla mediów społecznościowych, podcastów, stron internetowych, wideo, krótkich filmów i więcej. Po prawej "FREE MUSIC ARCHIVE" z punktami: 100% darmowe do słuchania, pobierania i udostępniania, szeroka różnorodność stylów muzycznych, zawiera ograniczone utwory CC0 i CC-BY, szczegółowe warunki darmowego użytkowania przy każdym utworze. Na dole krzyżyki określają przeznaczenie dla odkrywania/użycia osobistego, projektów bez budżetu (zobacz warunki pierwsze).
Fot. Free Music Archive / zrzut ekranu

Pobieranie muzyki przez MP3jam

MP3jam to program, który pozwala na znajdowanie i pobieranie muzyki z wielu platform w całym internecie. Co ważne, wszystkie pliki, które po wyszukaniu są gotowe do pobrania, są w wolnym dostępie (legalne do pobrania) – stąd pewność, że nie łamiemy prawa i nie ściągniemy na komputer niechcianego złośliwego oprogramowania.

Za co można docenić MP3jam? Z pewnością za to, że poza podstawową funkcją, jaką jest wyszukiwanie i pobieranie muzyki, daje możliwość ich sortowania według zamysłu użytkownika. Co więcej, program pomoże odkrywać nowe piosenki dzięki wyszukiwaniu ścieżek dźwiękowych na podstawie określonego nastroju. Poza funkcjonalnością MP3jam jego zaletą jest także dobrze przemyślany interfejs użytkownika. Na koniec warto dodać, że MP3jam to całkowicie darmowy program.

Melodyjne narzędzie DoremiZone MP3 Music Downloader

Melodyjnie brzmiąca nazwa DoremiZone MP3 Music Downloader nie zaskakuje – głównym zadaniem tego programu jest pobieranie muzyki. Co warte podkreślenia, DoremiZone można zainstalować na trzech systemach operacyjnych – macOS, Windows i Android.

Widok strony internetowej DoremiZone z ofertą programów do pobierania muzyki w formacie MP3, z wyróżnionymi funkcjami takimi jak szybkie pobieranie, nieograniczone pobieranie i słuchanie offline, oraz przyciskiem do pobierania dla systemu macOS 10.15+.
Fot. DoremiZone MP3 Music Downloader / zrzut ekranu

Nie każdemu przypadnie do gustu fakt, że bez dodatkowych opłat możliwe jest pobranie zaledwie dziesięciu plików muzycznych (lub filmów wideo). Istnieje jednak wersja premium DoremiZone MP3 Music Downloader, która oferuje szereg nowych funkcji: opcję pobierania całych albumów muzycznych i playlist, a także informacji na temat autorów muzyki i wykonawcach.

Co ciekawe, DoremiZone to program, który pozwala na pobieranie napisów do filmików, co może okazać się ciekawym dodatkiem np. dla osób uczących się obcego języka poprzez oglądanie klipów muzycznych w internecie. Warto dodać, że umożliwia także wyszukiwanie muzyki z wielu różnych źródeł, nie tylko Youtube’a czy SoundClouda, ale również Facebooka.

Z AceThinker Music Downloader wybierzesz format i bitrate

Osoba przeglądająca winylowe płyty z muzyką, jedna z okładek albumów wyraźnie widoczna z napisem "Pat Travers Makin' Magic".
Fot. Lopsan / Pexels

AceThinker Music Downloader to narzędzie do pobierania muzyki, które umożliwia użytkownikom ściąganie utworów muzycznych z różnych stron internetowych. Program ten jest zaprojektowany, by ułatwić zapisywanie ich ulubionych piosenek na komputerze lub urządzeniu mobilnym, pozwalając na słuchanie muzyki offline, bez potrzeby połączenia z internetem. Użytkownicy mogą wybrać, w jakim formacie i bitrate (ilość danych transferowanych przez konkretne urządzenie w przedziale czasowym) chcą pobrać swoje utwory, co nie jest zawsze dostępne w innych narzędziach.

Jedną z głównych cech AceThinker Music Downloader jest jego możliwość do pobierania muzyki z wielu źródeł internetowych, w tym popularnych platform streamingowych i serwisów udostępniających wideo. Narzędzie to oferuje prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, co sprawia, że jest dostępny nawet dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w korzystaniu z podobnego typu oprogramowania.

Pobieranie muzyki – podsumowanie

Zapisywanie utworów z internetu to temat, który wywołuje wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o aspekty legalności i etyki. Przedstawione programy do pobierania muzyki, takie jak SaveFrom.net, Lacey Free Music & Video Downloader, Free Music Archive, MP3jam, DoremiZone MP3 Music Downloader czy AceThinker Music Downloader, oferują różnorodne funkcje, które ułatwiają dostęp do ulubionych piosenek. Kluczowym aspektem jest jednak zawsze upewnienie się, czy źródło, z którego pobieramy muzykę, jest legalne.

Pobieranie muzyki z legalnych źródeł, takich jak serwisy streamingowe czy platformy oferujące zakup cyfrowych kopii, jest zalecane jako bezpieczny sposób na korzystanie z ulubionych utworów.

Źródło: oprac. własne. Zdjęcie otwierające: Marcelo Chagas / Pexels

Motyw