ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Alarm CHARLIE-CRP znowu przedłużony – chodzi o zagrożenia w cyberprzestrzeni

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terenie Polski. Wiadomo, że będzie on obowiązywał przynajmniej do końca sierpnia. Powodem są zagrożenia obecne w cyberprzestrzeni.

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP wciąż obowiązuje

CHARLIE-CRP to trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowy, który ma związek z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. W Polsce wprowadzono go po raz pierwszy w lutym tego roku. Alarm miał obowiązywać jedynie do 4 marca, jednak jest systematycznie przedłużany. Już wiadomo, że będzie obowiązywał przynajmniej do końca sierpnia – poinformowało o tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W praktyce z obowiązywaniem alarmu wiążą się głównie dodatkowe zadania dla administracji publicznej. Musi ona być szczególnie wyczulona na potencjalne cyberataki. Oznacza to m.in. całodobowe dyżury pełnione przez administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji, dokonywanie przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku, przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Oprócz CHARLIE-CRP przedłużony został również okres obowiązywania stopnia alarmowego BRAVO. Jest to drugi stopień w czterostopniowej skali i nie dotyczy już cyberprzestrzeni, tylko prewencji przed zagrożeniami terrorystycznymi. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności – wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Stopień BRAVO obowiązuje od kwietnia tego roku w całym kraju i również jest ciągle przedłużany. Jego wprowadzenie miało związek z atakiem Rosji na Ukrainę i dużym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej.

Bardzo możliwe, że oba stopnie alarmowe będą nadal przedłużane. Kolejne informacje z tym związane zapewne poznamy pod koniec sierpnia tego roku.

źródło: RCB, zdjęcie główne: Sigmund/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy