ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Stopień CHARLIE-CRP wciąż obowiązuje – powód to zagrożenia w cyberprzestrzeni

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny przedłużył obowiązywanie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP, tym razem do końca lipca. Decyzja ma związek z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Obowiązujący od kilku miesięcy stopień zastosowano w Polsce po raz pierwszy.

Czym jest stopień alarmowy CHARLIE-CRP?

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP jest trzecim w czterostopniowej skali i ma za zadanie przeciwdziałać zagrożeniom w cyberprzestrzeni. CHARLIE-CRP został wprowadzony w lutym po raz pierwszy w Polsce. Początkowo miał obowiązywać do 4 marca, jednak był przedłużany. Teraz wiemy, że stopień będzie obowiązywał przynajmniej do końca lipca.

Obowiązywanie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP oznacza głównie dodatkowe zadania dla administracji publicznej, która musi szczególnie uważać na cyberataki. W praktyce sprowadza się to do całodobowych dyżurów pełnionych przez administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji, dokonywania przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku, przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności – poinformował resort spraw wewnętrznych. Ministerstwo zaznaczyło również, że bezpieczeństwo zależy też od czujności obywateli.

CHARLIE-CRP to niejedyny stopień alarmowy, który został przedłużony. Do końca lipca będzie obowiązywał również stopień BRAVO. Nie dotyczy on jednak już cyberprzestrzeni, a prewencji przed zagrożeniami terrorystycznymi. Wprowadzono go w kwietniu na terenie całego kraju w związku z atakiem Rosji na Ukrainę i wzmożonym ruchem na granicy polsko-ukraińskiej.

Stopień alarmowy BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali i przewiduje m.in. zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym, zamknięcie i zabezpieczenie nieużywanych regularnie budynków i pomieszczeń, a także prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych.

Jeśli obowiązywanie stopnia alarmowego CHARLIE-CRP będzie nadal przedłużane, poinformujemy o tym. Stosowne informacje zapewne poznamy pod koniec lipca.

źródło: PAP, MSWiA, RCB, zdjęcie główne: Sigmund/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy