ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Orange sieć

Orange oskarża UPC o oszustwo

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

Operatorzy od zawsze walczą ze sobą. Czasem jednak dochodzi do sytuacji, gdy padają mocne słowa i wzajemne oskarżenia. Taką wojnę właśnie rozpoczął Orange, według którego UPC gra nie fair.

Krótki światłowód

Orange bardzo pilnuje swojego biznesu światłowodowego. Firma odziedziczyła po TP dość rozbudowaną infrastrukturę i stale ją rozwija. Obecnie operator często chwali się podłączaniem światłowodu aż do routera klienta. To dość popularna praktyka, stosują ją także mniejsi, lokalni operatorzy. Z Orange zadarł jednak ten większy – UPC. O co poszło? Otóż UPC chwali się własnym światłowodem, nawet o tej samej prędkości. Zapomina natomiast, że nie jest to światłowód podłączany wprost do mieszkania klienta. UPC swoje światłowody ciągnie co najwyżej do budynku, dalej do klientów prowadzone są kable koncentryczne. Mało tego flagowy router UPC nie ma możliwości podłączenia światłowodu.

Zobacz też: Orange podpisał umowę z T-mobile, spodziewajcie się światłowodu od różowych

Czy Orange nie przesadza?

Owszem, UPC nie oferuje usługi gorszej niż Orange, po prostu korzystają z innej technologii. Jednak nie o osiągach tu mowa, a o marketingu. UPC chwali się czymś, czego nie ma. Sprawa wcale nie jest błaha, we Francji podobnym problemem zajął się tamtejszy regulator rynku i zaczęto stosować nazwę „fiber with coax termination”. Krytyka ze strony Orange jest po części uzasadniona, długo musieli pracować na możliwość chwalenia się połączeniami FTTH (Fiber to the Home), obecna sytuacja jest dla operatora bardzo niesprawiedliwa.

Źródło: Biuro Prasowe Orange

Sprawdź najnowsze wpisy