ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
huawei mobile services konto google chmura

HMS dwa lata temu i dzisiaj — Huawei udowodnił, że potrafi sprostać ambitnym celom

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Sponsorowany

Powoli zbliżamy się drugiej rocznicy, kiedy Huawei  postawił na rozwój swojego autorskiego ekosystemu, jakim jest Huawei Mobile Services. Na początku 2020 roku przedstawialiśmy Wam, czym jest HMS. U podstaw wciąż są to usługi Huawei, które znajdziemy na smartfonach i tabletach tej firmy. Jednak przez ten czas firma udowodniła, że nie rzuca słów na wiatr i znacząco rozwinęła oraz udoskonaliła swoje propozycje. Co to oznacza dla użytkownika? Na co dzisiaj najbardziej warto zwrócić uwagę? To wszystko postaram się przedstawić w niniejszym materiale.

Rozwój Huawei Mobile Services robi ogromne wrażenie, co udowadniają liczby

Już w ramach półrocznego podsumowania rozwoju HMS firma mogła pochwalić się dobrymi wynikami w kluczowych obszarach swojego rozwoju. Przede wszystkim mówimy o 390 milionach użytkownikach na świecie, z czego 2,4 milionów w samej Polsce. Do tego dołóżmy 34 tysiące aplikacji w sklepie AppGallery dostępnych w Polsce. W tym wypadku również polskie propozycje mają swój wyraźny udział, bo mówimy o 1700 tytułach polskich deweloperów i firm. Zainteresowanie deweloperów zdecydowanie daje o sobie znać na takich wydarzeniach jak konferencja Huawei Developer Conference w Polsce. Producent jest w stanie przyciągać do siebie nie tylko użytkowników, ale także firmy i programistów, aby spełniać oczekiwania wszystkich odbiorców. To siłą rzeczy przekłada się na efekty, a tymi są między innymi wspomniane liczby oraz wygoda użytkowania Huawei Mobile Services.

Zacznijmy od ID Huawei

id huawei mobile services rozwoj

Świat HMS nie mógłby istnieć, gdyby nie część wspólna każdej usługi. W tym wypadku jest to ID Huawei, a więc jednolity identyfikator, który pozwala nam korzystać ze wszelkich rozwiązań firmy. Rozwój tutaj widać już na samym początku, gdyż to my decydujemy, jak chcemy się logować, a sposobów jest cała masa. Od maila, przez telefon komórkowy, kończąc nawet na skanowaniu kodu QR. W szybki, prosty, a także bezpieczny sposób jesteśmy w stanie identyfikować się w coraz to bardziej rozbudowanych usługach. Szczególnie ten ostatni przykład zasługuje na uwagę. Mając przy sobie smartfon lub tablet z zalogowanym ID Huawei, możemy w mgnieniu oka zalogować się na komputerze lub innym urządzeniu tylko poprzez zeskanowanie jednego kodu.

ID Huawei to także wspólny mianownik w momencie logowania się na nowych urządzeniach z Huawei Mobile Services. Z jego pomocą jesteśmy w stanie błyskawicznie przenieść swoje kopie zapasowe i ustawienia z chmury. Najczęściej nużący proces początkowej konfiguracji sprowadza się po prostu do kilku kliknięć. Jednocześnie możemy być pewni, że po uruchomieniu poszczególnych usług będą one już spersonalizowane pod nasze potrzeby. Pozostając jeszcze w temacie samej chmury, nie jest to tylko miejsce do przechowywania danych. Funkcjonalność sprowadza się także do namierzania naszych urządzeń (w tym akcesoriów) z możliwością ich zablokowania.

AppGallery jest tworzone dla Was

huawei appgallery sklep rozwoj mobile services hms

Wiecie już, że liczba aplikacji w AppGallery stale rośnie. Sklep Huawei znacząco umocnił się na pozycji trzeciego, największego marketu z grami i aplikacjami. Mimo wszystko firma nie spoczywa na laurach i wciąż przygotowuje cykliczne akcje promocyjne. Możliwość odbierania różnorakich prezentów i brania udziału w interesujących konkursach udowadnia, że mamy do czynienia ze świadomą strategią, która stawia każdego na wygranej pozycji. To, co się zmieniło przez ostatnie lata, to nie tylko liczba dostępnych gier i programów, ale także funkcjonalność. Wszelkie zakupy możemy realizować na wiele sposobów. HMS wspiera karty płatnicze, PayPal czy też autorskie Punkty Huawei. Do tego dochodzą także płatności u operatorów (Plus, Play i T-Mobile), a także w zależności od konkretnej aplikacji możemy skorzystać z platformy PayU.

AppGallery oferuje wiele znanych tytułów, jak na przykład popularne Allegro, Bolt czy Player, ale jeśli dana pozycja nie znajduje się w zasobach sklepu Huawei, to nie jesteśmy zdani na samotne poszukiwania. AppGallery poleci nam, skąd bezpiecznie możemy pobrać interesującą nas grę lub program. Przy tym nie musimy obawiać się o brak aktualizacji takich aplikacji, gdyż wszystkie zainstalowane na urządzeniu są analizowane przez sklep, abyśmy zawsze byli pewni, że korzystamy z najnowszych wydań.

Świat Petal, czyli Mapy i Wyszukiwarka

huawei hms mapy petal maps nawigacja

Petal to kluczowe narzędzie dla Huawei Mobile Services i jedna z najważniejszych nowości dla wszystkich użytkowników tego ekosystemu. Kluczowe usługi, które kryją się pod nią, to właśnie Mapy Petal oraz wyszukiwarka treści. Począwszy od pierwszego rozwiązania, Huawei we współpracy z TomTomem przygotował zaawansowaną nawigację, która doskonale sprawdzi się we wszystkich scenariuszach, czyli pieszych wycieczkach, przejażdżkach rowerowych, podróży komunikacją publiczną lub samochodem. Korzystając z zaawansowanych algorytmów i ucząc się naszych wymagań, możemy być pewni, że otrzymamy najszybszą trasę z pominięciem korków i innych utrudnień w ruchu. Przy okazji zależnie od wybranej formy transportu dowiecie się, ile spaliliście kalorii lub wygenerowaliście mniej szkodliwego dwutlenku węgla. W ramach nawigacji komunikacją, Mapy Petal zadbają także o to, abyśmy nie ominęli właściwego przystanku. Z kolei podczas jazdy samochodem możemy włączyć tryb HUD. Wisienką na torcie jest bezproblemowa współpraca z Yanosikiem w tle, a więc pierwszą, polską aplikacją, która została w pełni zintegrowana z HMS.

huawei petal search wyszukiwarka hms mobile services

Tymczasem wyszukiwarka Petal pozwala dotrzeć do najważniejszych informacji zarówno ze świata, jak i naszej okolicy. Petal, dzięki zintegrowaniu usługi z AppGallery, umożliwia również szybkie instalowanie aplikacji. Wystarczy kilka kliknięć, aby mieć na telefonie lub tablecie dostęp do najpopularniejszych tytułów. W ten sposób Huawei wyraźnie poprawił bezpieczeństwo użytkowników. Niemniej to tylko część możliwości Petal Search, gdyż usługa może pochwalić się jeszcze między innymi wbudowanym tłumaczem i kalkulatorem kursów walut.

Aplikacje bankowe? Żaden problem!

logo banki hms huawei mobile services appgallery

Skoro już o aplikacjach tyle pojawiło się wzmianek, to nie można zapomnieć o najczęściej powtarzanym problemie sprzed dwóch lat. Mowa oczywiście o aplikacjach bankowych, które były często podnoszoną wątpliwością przed poznaniem Huawei Mobile Services. Dzisiaj ta przeszkoda praktycznie nie istnieje, gdyż już mówimy o pełnej integracji sześciu banków, a kolejne są tuż za rogiem. Przy tym pojawia się wsparcie dla płatności BLIK, a także coraz częściej dla płatności zbliżeniowych.

Zobacz też: Sklep Huawei teraz także na Allegro!

Tym sposobem śmiało mogę napisać, że wiele osób może czuć się zaskoczonych, jak bardzo rozwinęły się Usługi Huawei. To tylko pokazuje, że chcieć, to móc i pierwsze kamienie milowe zostały zdobyte przez HMS, a kolejne to po prostu kwestia czasu.

Wpis powstał we współpracy z Huawei

Sprawdź najnowsze wpisy