ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
totoro filmy dla dzieci

Na Dzień Dziecka i jeszcze dalej. Najlepsze filmy dla dzieci i całej rodziny

Autor: Przemysław Dobrzyński Kategoria: Filmy

Na brak filmów dla dzieci nikt chyba nie narzeka. W kinach, telewizji czy serwisach streamingowych jest ich cała masa. My wybraliśmy te najlepsze.

101 dalmatyńczyków

Wprawdzie niedawno mieliśmy premierę filmu „Cruella”, który jest niejako prequelem „101 dalmatyńczyków”, ale oryginalna animacja z lat 60. nadal prezentuje się wspaniale. Co więcej, atmosfera lat 60. XX wieku została w tym filmie kapitalnie zarysowana, co tylko nadaje mu wyjątkowości i wyróżnia w tle innych bajek Disneya. Choć, jak wiadomo, głównymi gwiazdami są dalmatyńczyki. Wszystkie 101.

Film 101 Dalmatyńczyków można obejrzeć w serwisie Premiery CANAL+.

Król lew

Wiem, że to oczywista klasyka, ale nie mógłbym zrobić tej listy bez „Króla lwa”. Oczywiście nikomu nie bronię oglądania nowej, „aktorskiej” wersji z 2019 roku, ale to animacja z 1994 przeszła do klasyki kina i przez wielu uznawana jest za jeden z najlepszych filmów w historii. Nie tylko animowanych.

Film Król lew dostępny jest w serwisie Chili.

Księga dżungli

W tym przypadku gorąco polecam akurat wersję „aktorską”. Choć klasyczna animacja Disneya ma swój urok, to daleko jej do najlepszych tradycji studia. Natomiast nowa wersja filmowa to fenomenalne kino rozrywkowe dla całej rodziny. Fotorealistyczne zwierzęta wyglądają po prostu obłędnie. Podobnie jak cała dżungla. A wszystko to współgra idealnie z fabułą, która wciąga bez reszty zarówno młodego widza, jak i dorosłych. Ja sam byłem na tym filmie dwa razy w IMAX-ie.

Film Księga dżungli jest dostępny w serwisie iTunes.

Aladyn

Plaga aktorskich wersji animacji Disneya sprawia, że widz często staje przed dylematem, który film obejrzeć. W większości jednak klasyczne bajki rysowane ręcznie wygrywają. Także „Aladyna” zalecam oglądać w wersji rysunkowej. To wspaniała mikstura przygody w egzotycznej scenerii oraz komedii. Postać Dżina przeszła do historii popkultury.

Aladyn jest dostępny w serwisie Premiery CANAL+.

Paddington

Miś Paddington błyskawicznie skradł serca widzów małych i dużych i trudno się dziwić. Dotąd powstały dwie części filmu, z czego ta druga spotkała się z niesamowicie pozytywnym przyjęciem i do dziś należy do najwyżej ocenianych filmów na Rotten Tomatoes, o ile jest to dla kogoś jakiś wymierny punkt odniesienia. W każdym razie obie części „Paddingtona” to niemal perfekcyjne kino familijne.

Film Paddington dostępny jest w serwisie Premiery CANAL+.

Seria Jumanji

Nowe odsłony z Dwayne’em Johnsonem o dziwo wyszły całkiem udanie – to świetnie skrojono kino rozrywkowe dla całej rodziny. Ale pamiętajmy też o filmie, od którego wszystko się zaczęło, czyli pierwszym „Jumanji” z 1995 roku z Robinem Williamsem i młodziutką Kirsten Dunst.

Filmy Jumanji dostępne są w serwisie Chili.

Mary Poppins

Pierwszy film „Mary Poppins” stał się olbrzymim hitem i po dziś dzień jest uznawany za jeden z bardziej przełomowych filmów rozrywkowych w dziejach. W dużej mierze za sprawą genialnego połączenia scen aktorskich z animowanymi. Mali widzowie na całym świecie pokochali tę miksturę światów, podobnie jak są Mary Poppins. Po wielu latach pojawił się też sequel „Mary Poppins powraca”, ale nie zyskał takiego uwielbienia jak legendarny już oryginał.

Film Mary Poppins dostępny jest w serwisie Chili.

Kraina lodu

To bodaj najnowsza animacja, która z marszu przeszła do klasyki. Niemal w mig po premierze cały świat śpiewał piosenki z tego produkcji Disneya. Także zapewne większość z was ma już wręcz dość „Krainy lodu”, aczkolwiek wasze pociechy niekoniecznie.

Kraina lodu dostępna jest w serwisie Premiery CANAL+.

Seria Toy Story

Dla mnie „Toy Story” na zawsze pozostanie najwspanialszą opowieścią o magii dzieciństwa i zabawek. A wspaniała forma animacji komputerowej sprawiła, że seria ta stała się właściwie nieśmiertelna i każde kolejne pokolenie dzieciaków fascynuje się światem oraz przygodami Chudego, Buzza Astrala oraz całej reszty zabawkowej ferajny.

Seria Toy Story dostępna jest w serwisie Chili.

Stalowy gigant

„Stalowy gigant” to dzieło często pomijane we wszelkiej maści zestawieniach, trafił on bowiem na niefortunny moment premiery, kiedy to szał na animacje komputerowe odsuwał w cień wszystko to, co rysowane było ludzką ręką. Dlatego warto o tym filmie przypominać, gdyż jest to jedna z najlepszych animacji wszech czasów. Mądra, ekscytująca, wzruszająca. Każdy znajdzie tu dla siebie coś wartościowego, gdyż są tu wątki o dojrzewaniu, braku ojca, przyjaźni, oczywiście motyw wielkiego robota, a bliżej końca pojawia się też tematyka wojenna. Nie jest to może równie lekkie kino jak animacje Disneya, ale także i dzieci znajdą tu dla siebie masę fascynujących elementów.

Stalowy gigant dostępny jest w serwisie iTunes.

Mój sąsiad Totoro

Spośród wszystkich animacji studia Ghibli chyba „Mój sąsiad Totoro” jest najbardziej uniwersalna i nadająca się do rodzinnego oglądania bez względu na wiek. To przepiękny film o sile wyobraźni i rodzinie. I nadal niewiele innych może się z nim równać. A sama animacja jest po prostu ponadczasowa.

Mój sąsiad Totoro dostępny jest w serwisie Netflix.

Spider-Man Uniwersum

Zanim jeszcze filmy Marvela zabrały się za tematykę multiwersum, animacja od Sony zrobiła to o wiele lepiej i ciekawiej. A do tego całość została przedstawiona w fenomenalnej warstwie wizualnej i dźwiękowej – animacja „Spider-Man Uniwersum” jest po prostu przepyszną pożywką dla naszych oczu. To też ogólnie jeden z najlepszych filmów o Spider- Manie. Tak więc bez względu na wiek jest to rzecz, na której każdy się będzie świetnie bawić.

Film Spider-Man Uniwersum dostępny jest w serwisie Netflix.

E.T.

Jeden z najlepszych familijnych filmów w historii opowiada o kosmicie, który chce wrócić do domu. „E.T.” to jednak nie tylko lekka opowieść dla młodego widza, ale też dzieło, które porusza pod powierzchnią wiele ważnych, również dla dorosłego oglądającego, tematów.

E.T. dostępny jest w serwisie CANAL+ online.

Karate Kid

Na fali popularności serialu „Cobra Kai” warto przypomnieć sobie, albo pokazać po raz pierwszy pociechom, oryginał, czyli film „Karate Kid”. To ten typ produkcji, z której się nie wyrasta, choć z biegiem lat całość wydaje się banalna. To, co do dziś robi wrażenie w „Karate Kid” to pokazywanie młodym widzom, że karate jest cool, ale przemoc już niekoniecznie. Dobro wygrywa, jeśli odznacza się jedna z najcenniejszych cnót – cierpliwością i empatią.

Karate Kid dostępny jest w serwisie Netflix.

W głowie się nie mieści

Na papierze mogło się wydawać, że animacja ta bierze się za karkołomny temat – próbuje bowiem opowiedzieć w sposób ciekawy i obrazowy o emocjach. Ale jakimś cudem Pixarowi się to udało. „W głowie się nie mieści” to szalenie zabawna i wzruszająca oraz nadzwyczaj mądra (nawet dorośli mogą się co nieco z niej dowiedzieć) opowieść o tym, co to znaczy być człowiekiem. Nie wiem jak oni to zrobili nie popadają w tani dydaktyzm. Ale się udało.

W głowie się nie mieści jest dostępny w serwisie Premiery CANAL+.

    Sprawdź najnowsze wpisy