Najlepsze filmy Disneya — oto kultowe animacje, na których wychowały się pokolenia

Borys Francuz Borys Francuz Filmy

Disney to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych wytwórni filmowych na świecie. Założona w latach 20′ ubiegłego wieku firma na przestrzeni kilku dekad urosła do miana hegemona w swojej branży. Dziś blisko sto lat od powstania amerykańskiej korporacji można podsumować jej działalność.

Najlepsze filmy Disneya

Najlepsze filmy Disneya

Jakiś czas temu informowaliśmy Was o bogatych planach wydawniczych Disneya. Wytwórnia ma na celu wypuszczenie na rynek dziesiątek filmów w najbliższych kilku latach. Będą to zarówno produkcje aktorskie jak i stuprocentowe animacje. W związku z tym oraz zbliżającą się setną rocznicą założenia korporacji warto przyjrzeć się jej dziełom, które przez dekady wychowały liczne pokolenia dzieci oraz młodzieży. Poniższe zestawienie prezentuje najlepsze filmy animowane stworzone przez Disneya (kolejność losowa).

Zobacz też: Jak naprawdę wygląda Harry Potter? Fanka odtworzyła książkowych bohaterów dzięki sztucznej inteligencji

Król Lew (1994)

Zdecydowanie jedna z najbardziej ikonicznych produkcji Disneya. Historia Simby sprawiła, że policzki setek milionów dzieci zalały się łzami. Nie oznacza to jednak, że Król Lew to nieodpowiedni film dla najmłodszych. Wręcz przeciwnie! Inspirowana twórczością Szekspira animacja to dzieło sztuki, które zwieńczone jest świetną ścieżką dźwiękową. Wystarczy powiedzieć, że produkcja Disneya zgarnęła za nią dwa Oscary (najlepsza muzyka oryginalna oraz najlepsza piosenka „Can You Feel the Love Tonight”)

Mulan (1998)

Prywatnie chyba mój ulubiony film Disneya. Animacja zabiera nas w odległe czasy oraz bardzo egzotyczną dla Polski scenerię, czyli do Chin. Największą „robotę” w Mulan poza historię odgrywa świetny polski dubbing oraz oczywiście genialna animacja. Przygody nieustraszonej Chinki są po prostu niezwykle wciągające oraz interesujące zarówno dla małych jak i dużych widzów.

Kraina lodu (2013)

Żeby nie odchodzić w całkowitą nostalgię, warto także wyróżnić nowsze produkcje Disneya. Patrząc na ostatnie lata, na pierwszy plan wychodzi tu Kraina lodu, czyli świeże podejście do klasycznej baśni o Królowej śniegu. Film z 2013 roku wyrobił sobie taką renomę, że szybko doczekał się swojej kontynuacji. Kraina lodu ze względu na swoją datę premiery prezentuje widzom „nową szkołę” animacji, co nie oznacza jednak, że nie ma ona tej mocy!

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)

Z newschoolu przechodzimy do całkowitego oldschoolu. Krainę lodu i Królewnę Śnieżkę dzieli dokładnie 76 lat! Niemniej nie oznacza to, że prababcia animacji Disneya w czymkolwiek ustępuje swojej nowszej wersji. Film sprzed II Wojny Światowej to absolutna klasyka, która zbudowała renomę wytwórni oraz jej fundamenty na przyszłe dekady. Pozycja obowiązkowa dla każdego fana animacji.

Zwierzogród (2016)

W tym miejscu funduje Wam kolejną podróż na osi czasu. Tym razem przesuwamy się o jedyne 79 lat do przodu. Wszystko to sprawka Zwierzogrodu, który moim zdaniem jest najlepszą animacją Disneya z ostatnich lat. Ten film to idealne odwzorowanie hasła „dla małych i dla dużych”. Dzieci podczas seansu mogą wyciągnąć cenną lekcję dotyczącą zróżnicowanego społeczeństwa, natomiast dorośli mają prawo wciągnąć się w wydarzenia fabularne oraz całkiem ciekawe śledztwo.

Dzwonnik z Notre Dame (1996)

Utrzymana w bardzo mrocznym i niespotykanym wcześniej klimacie produkcja to również bardzo cenna lekcja dla dzieci. Tym razem brzmi ona — nie oceniaj książki po okładce. Historia Quasimodo jest luźno oparta na powieści autorstwa Victor Hugo zatytułowanej Katedra Marii Panny w Paryżu. Do dziś ciężko mi sobie wyobrazić jak producenci wpadli na pomysł stworzenia z tej książki bajki dla dzieci. Może dlatego nie pracuję jeszcze w Disneyu…

Robin Hood (1973)

Mój kolejny prywatny faworyt. Przeniesienie wydarzeń znanych nam z brytyjskich legend do świata animowanych zwierząt to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mógł zrobić Disney. Las Sherwood chyba jeszcze nigdy nie był aż tak pociągający i zabawny jak właśnie w 1973 roku. Dodatkowo z dzisiejszej perspektywy niesamowitą „robotę” wykonuje animacja, która jest niezwykle miła dla oka oraz estetyczna.

Lilo & Stitch (2002)

Powstała w 2002 roku seria swoim przyjęciem mogła zaskoczyć nawet producentów Disneya. Tytułowi bohaterowie po filmowej premierze dorobili się własnego serialu oraz także sequela. Historia rozgrywająca się na Hawajach łączy humor z nutką niepokoju, ale przede wszystkim sprawia, że widzowie czują więź zarówno z Lilo jak i ze Stitchem. No i oczywiście ten genialny polski dubbing!

Atlantyda. Zaginiony ląd (2001)

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chłopców i dziewczynek, które kochają przygodę. Zaginiony ląd oraz sequel Powrót Milo to świetne historie, które zabierają nas do miejsca, które od setek lat stanowi inspiracją dla łowców przygód. W obu filmach nie brakuje intryg, epickich walk oraz spektakularnych ucieczek przed zagrożeniem. Jednym słowem PRZYGODA!

Pozostałe produkcje od Disneya

Pozostałe produkcje

Oczywiście siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie zamieścić w tym zestawieniu wszystkich najlepszych filmów Disneya. Na liście brakuje tak legendarnych i ikonicznych już tytułów jak Pocahontas, Herkules, Aladyn, Piotruś Pan, Zakochany kundel, Kopciuszek, Piękna i Bestia czy chociażby Księga dżungli. Tak szeroki wachlarz filmów pozostawia nam otwartą furtkę do na przykład stworzenia kontynuacji tego tekstu, w którym przyjrzelibyśmy się kolejnym najlepszym produkcjom od Disneya. Koniecznie dajcie znać w sekcji komentarzy, który film od amerykańskiego koncernu jest waszym ulubionym!

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy