Biały pojazd z dużym logo Telewizji Polskiej TVP i napisem "TELEWIZJA POLSKA". Likwidacja TVP oznacza, że może zniknąć
LINKI AFILIACYJNE

Telewizja Polska wyjaśnia „jak odbierać TVP” po planowanych zmianach. Ale popełniono błąd

3 minuty czytania
Komentarze

„Wyłączenie” TVP to temat, który przewija się przez media od dłuższego czasu. W związku z tym władze Telewizji Polskiej postanowiły wyjść przed szereg i stworzyć materiał instruktażowy, z którego widzowie dowiedzą się jak odbierać kanały TVP od 15 grudnia. Niestety opublikowano go nieco za wcześnie.

Jak odbierać TVP po zmianie standardu nadawania MUX-3? Odpowiada Telewizja Polska

Logo TVP z podpisem Telewizja Polska.

Jak już pewnie doskonale wiecie – 15 grudnia 2023 roku nastąpi znacząca zmiana w sposobie nadawania kanałów należących do MUX-3. W tym gronie znajdują się między innymi: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, i TVP Historia. Zmiana wiąże się z przejściem na nowocześniejszy standard DVB-T2 z kodekiem HEVC. Naturalnie proces będzie wprowadzany stopniowo, rozpoczynając się w nocy z 14 na 15 grudnia w zachodniej części Polski, obejmując między innymi województwa zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie.

Drugi etap, dotyczący wschodniej części kraju zostanie przeprowadzony w nocy z 18 na 19 grudnia, w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Szacuje się, że zmiana dotknie od 200 do 500 tysięcy gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji cyfrowej i mają starsze modele telewizorów lub tunerów, powodując utratę dostępu do tych kanałów.

W związku z takim stanem rzeczy Telewizja Polska rozpoczęła intensywną kampanię informacyjną, mającą na celu uświadomienie widzów o nadchodzących zmianach. Początkowo skupiała się ona na paskach wyświetlanych w trakcie Teleexpressu, Panoramy, Pytania na śniadanie, Wiadomości, czy nawet serialu M jak miłość. Z czasem do kampanii zaangażowano także regionalne telewizje, a jedną z nich jest TVP Łódź. Sęk w tym, że poradnik stworzony przez Telewizję Polską udostępniono za wcześnie i może wprowadzić widzów w błąd.

Jak zauważyła redakcja serwisu Wirtualne Media widać to przede wszystkim we fragmencie spotu, gdzie lektor informuje o prawidłowym ustawieniu na liście kanałów. Do zmian w standardzie dojdzie dopiero 15 grudnia, więc aktualnie widzowie swoje odbiorniki mają dostosowane do wciąż aktualnego DVB-T. Dlatego zapoznając się z materiałem przygotowanym przez TVP Łódź, można uznać, że zmiana przebiegła pomyślnie, co jednak jest niemożliwe, ponieważ wdroży się dopiero za kilka dni. Wówczas w przypadku niektórych odbiorników nastąpi rozstrojenie, co z kolei wprowadzi widzów w konsternację.

fot. Telewizja Polska

Naturalnie zmiana standardu nadawania jest ważnym krokiem w modernizacji infrastruktury telewizyjnej w Polsce i ma na celu dostosowanie się do obowiązujących standardów europejskich. Równocześnie zmiana wprowadza pewne utrudnienia dla części widzów, zwłaszcza tych korzystających ze starszego sprzętu. W związku z tym skuteczna kampania informacyjna oraz dostęp do materiałów instruktażowych powinny być kluczowe w pomocy widzom w prawidłowym dostosowaniu odbiorników telewizyjnych do nowych wymagań.

Tymczasem, jeśli zmęczyła was „klasyczna telewizja” na pewno z chęcią zapoznacie się ze światem streamingu. W związku z tym odsyłam do naszego tekstu dotyczącego tego, ile kosztuje HBO Max.

Źródło: Wirtualne Media, Telewizja Polska

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw