Biały pojazd z dużym logo Telewizji Polskiej TVP i napisem "TELEWIZJA POLSKA". Likwidacja TVP oznacza, że może zniknąć

Już niedługo pół miliona Polaków może stracić dostęp do TVP. „Idzie nowe”

4 minuty czytania
Komentarze

Na horyzoncie ważne zmiany w standardzie nadawania naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce, które mogą spowodować, że tysiące Polaków straci dostęp do głównych kanałów Telewizji Polskiej. W połowie grudnia niektórzy obywatele zobaczą na swoich telewizorach komunikat „brak sygnału” lub czarny ekran.

Zmiana MUX-3 na DVB-T2/HEVC

abonament rtv

Jeszcze we wrześniu informowaliśmy was, że MUX-3 (Multipleks 3) ma przejść na nowy standard nie później niż do 1 stycznia 2024, co może spowodować utratę dostępu do kanałów TVP oraz innych stacji dla osób, które nie zadbają o wymianę sprzętu. Już wtedy zwracaliśmy uwagę na brak szerokiej kampanii informacyjnej na ten temat, co może być problemem szczególnie dla starszych osób, które nie korzystają w takim stopniu z mediów informacyjnych. Okazuje się, że choć pozostał tylko miesiąc, nadal nie rozpoczęto akcji mającej na celu powiadomienie odbiorców o planowanych zmianach. Nie ma chyba wątpliwości, kto ucierpi na tym najbardziej – seniorzy mogą nie zdążyć z wymianą odbiorników na czas.

Jak podają Wirtualne Media, zarząd Telewizji Polskiej przyjął uchwałę o zmianie standardu MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. 14 i 15 grudnia zmiany obejmą Polskę Zachodnią, a 18 i 19 grudnia Polskę Wschodnią. Niestety nie ma jeszcze dokładnych danych dotyczących tego, jakie obszary kraju kryją się pod określeniem „Polska Zachodnia” i „Polska Wschodnia”.

MUX-3 w Polsce jest jednym z multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej, który zawiera kilka kanałów telewizyjnych – TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia.

Dlaczego następuje przejście na nowy standard?

Fot. Depositphotos Autor Mizkit

Zmiany te są związane z przejściem na nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC, mającym na celu optymalizację pasma i umożliwienie nadawania w wyższej jakości, a także przekazanie części częstotliwości na potrzeby sieci 5G. Przejście na DVB-T2/HEVC jest również zgodne z trendami i standardami obowiązującymi w innych krajach europejskich, co ułatwia harmonizację systemów telewizyjnych na poziomie międzynarodowym.

Zmiana ta wymaga od użytkowników telewizji naziemnej dostosowania swojego sprzętu (telewizorów i dekoderów) do nowego standardu, aby mogli nadal odbierać kanały telewizyjne, w tym kanały TVP. Brak aktualizacji urządzeń może skutkować utratą dostępu do programów. Polaków, którzy pewnego ranka zobaczą czarny ekran lub komunikat o braku sygnału w przypadku kanałów TVP, może być aż pół miliona.

Szacuje się, że nawet 500 tys. gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie ma telewizorów lub dekoderów, które obsługują standard DVB-T2 z kodekiem HEVC

– podaje serwis Wirtualne Media.

Czy dobór terminu ma znaczenie?

Po wyborach parlamentarnych 15 października opozycja, która ma szansę utworzyć kolejny rząd, zapowiadała duże zmiany w Telewizji Publicznej, które mają zakładać „odpolitycznienie” mediów publicznych. Chociaż szczegóły na ten temat nie są jeszcze znane, ponieważ nie wiemy, czy obejmie to tylko modyfikację programu telewizyjnego czy także kadry pracowniczej, nie da się ukryć, że zmiana standardu nadawania może przypaść mniej więcej na ten sam moment. W tym układzie szczególnie starsi widzowie mogą sądzić, że to opozycja wpłynęła na brak dostępu do TVP w wielu gospodarstwach domowych.

Dożyliśmy takich czasów, że doszukujemy się gdzieś podwójnego dna, ale to dno być może jest. Nigdy nie chciałbym zakładać złej woli, ale widać, że te terminy na siebie nachodzą. Ja sobie nie wyobrażam, żeby „Dziennik Telewizyjny” nazywany błędnie „Wiadomościami” 24 grudnia prowadziła pani Danuta Holecka. W TV Republika powiedzą: Tusk zabrał wam telewizję. W takim wymiarze, że ją przejął i zabrał jej zasięg. Taki ruch może być jednym z bezpieczników, który ekipa rządząca sobie przygotowała na wypadek przegranej

– mówi Wirtualnym Mediom Marek Rutka, lewicowy członek Rady Mediów Narodowych.

W Polsce nastąpiła już modyfikacja standardu nadawania – od końca marca do końca czerwca 2022 roku byliśmy świadkami przejścia naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC, która dotyczyła multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4.

Na pewno zgodzicie się, że czasem zamiast telewizji, lepiej jest po prostu posłuchać muzyki. Wiemy, że streamingi potrafią być drogie. Dlatego jeśli chcesz mieć Spotify Premium za darmo, zerknij na nasz poradnik, jak zapewnić sobie dłuższy bezpłatny okres. Oprócz tego zdradzamy najnowsze informacje na temat Spotify HiFi oraz zbliżającej się premiery Spotify Wrapped 2023.

Źródło: Wirtualne Media, oprac. własne

Motyw