PlayStation 5
LOKOWANIE PRODUKTU: RTV EURO AGD

PlayStation 5 to najlepsze miejsce dla gier wyścigowych. Przesądził o tym jeden detal

4 minuty czytania
Komentarze

Choć dziś gry wyścigowe nie są tak popularnym gatunkiem jak w latach 90. i 2000., dalej możemy na rynku odnaleźć flagowe pozycje, i to niezależnie od tego, czy lubimy torowe symulacje, rajdy, Formułę 1 czy też wyścigi motocykli, tych drogowych i terenowych. Większość tytułów z tego segmentu ukazuje się na wszystkich platformach, lecz to — w mojej opinii — zawsze wydanie na PlayStation 5 jest tym definitywnym. To nic innego, jak sprawka kontrolera DualSense.

Jak kontroler DualSense jest wykorzystywany w grach wyścigowych?

Kontroler DualSense ma aż cztery funkcje, które dają mu przewagę w jakiejkolwiek grze wyścigowej, o ile studio tworzące tytuł zdecyduje się je zaimplementować:

  • adaptacyjne triggery — jadąc samochodem w grze, gaz i hamulec stawia przyjemny opór, uatrakcyjniając wyzwanie
  • haptyczne wibracje — ten typ wibracji sprawia, że podczas jazdy, gracz może odczuwać różne nawierzchnie inaczej, łącznie z intensywną pracą silnika
  • sterowanie żyroskopowe — DualSense z łatwością imituje obroty kierownicy. Niezwykle przyjemne doświadczenie w takim Gran Turismo 7, z założonym PlayStation VR2 na głowie
  • wbudowany głośnik — grając bez słuchawek, głośnik może podbijać dźwięki z silnika, przekazywać komunikaty policji lub reagować na stłuczki i typ nawierzchni

Co ważne, nie tylko wysokobudżetowe gry od PlayStation Studios wykorzystują ten gadżet świetnie. Większość tytułów wyścigowych na PlayStation 5 decyduje się przynajmniej implementować wykorzystanie adaptacyjnych triggerów oraz haptycznych wibracji, czym nie mogą się pochwalić wydania na Xbox Series X|S.

Jakie gry wyścigowe świetnie wykorzystują kontroler DualSense?

Konsola PlayStation 5 PS5 C nie ma tak wiele ekskluzywnych tytułów wyścigowych, jak poprzedniczki. Naczelnym przykładem jest już wspomniane wcześniej Gran Turismo 7, które jest doświadczeniem wręcz ekstatycznym, szczególnie jeśli dołożymy tu PlayStation VR2, wówczas widzimy wszystko okiem kierowcy. Początkowo nie byłem przekonany do żyroskopowego sterowania, ale gdy tylko przejechałem się sportowym samochodem, nie mogłem wrócić do klasycznego skręcania gałki analogowej.

Równie kapitalne są tu pozycje dedykowane konkretnym sportom motorowym, czyli rajdowe WRC: Generations oraz motocyklowe RIDE 4. Tam również triggery idealnie się blokują podczas prowadzenia pojazdów, a dodatkowe dźwięki z głośnika (emulujące np. pracę rury wydechowej) sprawiają, że doświadczenie jest jeszcze bardziej realistyczne, niż na poprzedniej generacji sprzętu.

Szukacie czegoś zręcznościowego? Świetnym wyborem będzie tu GRID Legends, czyli luźna wariacja na temat ekstrawaganckiego Gran Turismo 7. Poszukując bardziej odjechanych wyścigów, trudno też nie polecić Hot Wheels Unleashed, czyli zawodów kultowych resoraków. Tam dochodzi jeszcze aspekt zdobywania kolejnych niespodzianek i gromadzenia kolekcji samochodzików, więc podwójna zabawa gwarantowana!

Jakie akcesoria mogą poprawić wrażenia z wyścigów na PlayStation 5?

Dwa konkretne przedmioty przychodzą tu do głowy, fotel gamingowy oraz kierownica. Przykładowo, taki fotel Corsair T3 Rush ciemny szary ma za zadanie poprawić ogólny komfort zabawy, a także zadbać o nasze plecy, kręgosłup i prawidłowe ułożenie ciała podczas rozgrywki. Ten konkretny model utrzymuje aż do 120 kg, oferując również pełną regulację wysokości, pochylenia i pozycję podłokietników.

fot. RTV EURO AGD

Z kolei kierownica T300 RS GT EDITION PC/PS3/PS4 jest kompatybilna z aż trzema generacjami konsol PlayStation, a także z komputerami PC. Gadżet posiada aż 13 przycisków (w tym główne guziki funkcyjne PS4) i 3 pedały (gaz, hamulec, sprzęgło). 1080-stopniowy obrót robi wrażenie, ale warto w zwykłych grach to zredukować o połowę, co by nie kręcić jak kierowca ciężarówki. No, chyba że uwielbiacie Euro Truck Simulator 2, to inna sprawa.

Warto jednak nad tymi zakupami się zastanowić. Kierownica to wydatek 1899 złotych, a fotel jest niewiele tańszy – 1239 złotych. Przy takich zakupach, „zwykły” kontroler DualSense, dołączany do konsoli, wydaje się wręcz zwycięstwem na loterii.

zdjęcie główne: PlayStation Blog

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Lokowanie produktu: RTV EURO AGD

Motyw