Jak usunąć konto na Spotify? Poradnik krok po kroku

5 minut czytania
Komentarze

Jak usunąć konto na Spotify? To pytanie, które niekiedy nasuwa się nam na myśl, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z usług streamingu muzycznego. Chęć usunięcia konta na Spotify może być związana też z tym, że planujemy przesiąść się na alternatywną usługę, czyli np. Apple Music czy YouTube Music. Niezależnie od powodu, przedstawiamy wam poradnik, jak usunąć konto na Spotify krok po kroku.

Jak usunąć konto na Spotify – z czym wiąże się usunięcie konta?

fot. EnryKun

Spotify to aplikacja, która pozwala nam na odtwarzanie muzyki i daje dostęp do naprawdę gigantycznej bazy utworów. Minusem jest to, że dalej nie otrzymaliśmy jako użytkownicy możliwości korzystania z wyższej jakości. Spotify Hi-Fi, choć zapowiadane już przez platformę wielokrotnie, dalej jest jeszcze funkcją niedostępną, którą posiada m.in. Tidal. To też może być powód, by zacząć się zastanawiać, jak usunąć konto na Spotify. Do słuchania muzyki z wykorzystaniem Spotify potrzebujemy bowiem konta, czyli musimy być użytkownikami usługi. Takie konto jest darmowe, ale ma nałożone pewne ograniczenia, czyli musimy co jakiś czas słuchać reklam. Dalej jednak Spotify zapamiętuje naszą historię odtwarzania, polubione utwory czy stworzone przez nas listy. To ważna informacja, ponieważ jeżeli zupełnie usuniemy konto na Spotify, stracimy do nich dostęp. Niezależnie od tego czy korzystamy z bezpłatnej wersji Spotify czy też ze Spotify Premium, dobrze odpowiednio wcześniej wyeksportować sobie nasze listy utworów i przenieść je do innej aplikacji.

Jak usunąć konto na Spotify – poradnik krok po kroku

Fot. screen z Ustawień Spotify Android.com.pl/Bartosz Szczygielski

Zastanawiając się nad tym, jak usunąć konto na Spotify, musimy odpowiedzieć sobie na pewno pytanie. Czy jesteśmy już użytkownikami płatnego planu? Jeżeli tak, to mamy dwie możliwości na to, jak usunąć konto na Spotify.

Jak usunąć konto na Spotify Premium?

Jak usunąć konto na Spotify Premium zrzut ekranu
Fot screen z Ustawień Spotify Android.com. pl/Bartosz Szczygielski

Jeżeli jesteśmy już użytkownikami jakiegokolwiek płatnego planu na Spotify, to na początku musimy zalogować się do naszego konta Spotify w przeglądarce. Usunięcie konta z poziomu aplikacji mobilnej nie jest niestety możliwe. Będąc już zalogowanym do Spotify, przechodzimy do zakładki Konto, a następnie wybieramy z niej opcję Dostępne plany. Tam możemy bezpośrednio usunąć konto Spotify Premium, czyli płatne i przełączyć się na darmową wersję Spotify Free. Nasza lista utworów zostanie przez to zapamiętana i nie stracimy dostępu do tego, czego już słuchaliśmy. Dalej jednak będziemy posiadać konto na platformie, choć już z ograniczeniami narzuconymi przez Spotify. Żeby usunąć konto Spotify Premium możemy także skorzystać z Centrum Pomocy Spotify, gdzie ponownie wybieramy Konto, a następnie Ustawiania konta i Zamykanie konta i usuwanie danych. Będziemy mogli korzystać z możliwości oraz funkcji konta Premium do końca naszego bieżącego okresu rozliczeniowego.

Jak usunąć konto na Spotify?

Chcąc bezpowrotnie usunąć konto na Spotify, najlepiej zalogować się do platformy i skorzystać z Centrum Pomocy. Klikamy więc w Pomoc, gdzie następnie wybieramy Konto oraz Ustawienie Konta. Kolejnym krokiem będzie przejście do zakładki Zamykanie konta i usuwanie danych. W tym miejscu możemy usunąć konto ze Spotify – zarówno w wersji darmowej, jak i tej płatnej. Usunięcie konta na Spotify nie należy więc do trudnych czynności.

Czy można odzyskać usunięte konto na Spotify?

fot. Depositphotos/moubystudio

Spotify przewiduje możliwość odzyskania usuniętego konta. Jeżeli z wersji Premium przełączymy się na Free, wystarczy po raz kolejny wykupić dostęp do któregoś z planów abonamentowych, by odzyskać utracone funkcjonalności. Jednak jeżeli decydujemy się na to, by całkowicie usunąć konto na Spotify, to po tej czynności otrzymamy od platformy wiadomość e-mail, gdzie znajdziemy link do reaktywacji konta. Ten link ważny jest tylko przez 7 dni, po których rozpocząć się ma już usuwanie naszych danych i nie będzie możliwości powrotu. Oczywiście na Spotify dalej będzie można wrócić, ale nasze konto, czyli listy utworów będzie trzeba budować od nowa.

Cena Spotify w Polsce

Cena Spotify Premium w Polsce - plany subskrypcji
fot. spotify.com

Skoro już wiemy, jak usunąć konto na Spotify, warto wiedzieć, ile wynosi cena za dostęp do usługi w Polsce. Może to być małym zaskoczeniem, ale da się mieć Spotify Premium za darmo, jak i korzystać ze Spotify Premium za mniej, niż 5 złotych miesięcznie. Ważne jest też to, że zapisując się do Spotify Premium, pierwszy miesiąc mamy za darmo, jeżeli jesteśmy nowymi użytkownikami. Tak prezentują się obecne ceny Spotify Premium w Polsce.

  • Spotify Individual – 19,99 złotych miesięcznie (1 konto)
  • Spotify Duo – 24,99 złotych miesięcznie (2 konta)
  • Spotify Family – 29,99 złotych miesięcznie (do 6 kont)
  • Spotify Student – 9,99 złotych miesięcznie (1 konto)

Jak usunąć konto Spotify – podsumowanie

Nie jest trudno usunąć konto na Spotify i jak też udowodniliśmy, jest możliwość powrotu na platformę, jeżeli się rozmyślimy, choć mamy na to niewiele czasu. Dobrze więc przemyśleć decyzję o rezygnacji z usługi. Spotify to jedna z największych platform na świecie, a przynajmniej jedna z najpopularniejszych. Niestety nie wszyscy muzycy i zespoły znajdują się w ich katalogu, co może być powodem, dla którego część osób decyduje się na usunięcie konta na Spotify. Jeżeli wy także podjęliście taką decyzję, to ten poradnik ułatwi wam przejście przez ten proces.

Źródło: opracowanie własne / Spotify