Osoba przegląda treści na tablecie z aplikacją do streamingu filmów i seriali.
LINKI AFILIACYJNE

Netflix kontra Disney+ w 2024 roku to jak walka dwóch Goliatów. Kto wygrywa?

4 minuty czytania
Komentarze

Jak wypada w 2024 roku walka Netflix kontra Disney+? Można powiedzieć, że to wyrównana batalia, choć dalej to Netflix ma przewagę pod względem liczby subskrybentów na światowych rynkach. Mówimy tutaj o prawdziwych hegemonach branży rozrywkowej. Spójrzmy na nich nieco bliżej i sprawdźmy, kto w 2024 roku jest wart naszej uwagi – Netflix czy Disney+?

Netflix kontra Disney+ – cena w 2024 roku dalej ma znaczenie

grafika promująca serial The Mandalorian od Disney+
Fot. Disney+, materiały prasowe

Nie da się rozpatrywać tych dwóch serwisów streamingowych bez spojrzenia na to, ile trzeba za nie zapłacić. Biorąc pod uwagę to, że wszędzie ogłaszane są podwyżki usług, nie można wykluczyć, że i w 2024 roku cena Netflix czy Disney+ pójdzie w górę. Zresztą Disney+ zdecydował się wprowadzić podwyżkę w 2023 roku i to nie taką małą. Obecnie ceny obu platform są do siebie jednak zbliżone.

  • Netflix plan Podstawowy: 29 złotych miesięcznie
  • Netflix plan Standard: 43 złote miesięcznie
  • Netflix plan Premium: 60 złotych miesięcznie
  • Disney+: 37,99 złotych miesięcznie lub 379,90 złotych za cały rok

Jeżeli więc mielibyśmy wybierać, która z platform jest lepsza tylko na podstawie ceny, to w pierwszym pojedynku dalej wygrywa Disney+. Platforma oferuje jedną cenę za możliwość oglądania w najwyższej jakości i na kilku kontach jednocześnie, bez konieczności wybierania planów. Netflix na dodatek dość aktywnie walczy z tym, by możliwość współdzielenia kont między użytkownikami była jak najmniejsza. Tutaj więc plusik idzie w stronę Disney+.

Netflix kontra Disney+ – biblioteka treści, czyli rzecz gustu

Osoba trzymająca smartfon z uruchomioną aplikacją Netflix wyświetlającą popularne seriale i filmy.
Fot. aa-w / Depositphotos

Wiadomo, że kierując się wyborem platformy streamingowej, jej biblioteka jest jedną z ważniejszych rzeczy, którą bierze się pod uwagę. Nie kupujemy przecież dostępu tylko po to, by się potem nim chwalić przed znajomymi. Obie platformy mają naprawdę dużo treści – zarówno filmów, jak i seriali, więc wybór, która z nich jest lepsza, będzie czysto subiektywny. Warto jednak wspomnieć tutaj o bardzo ważnej rzeczy, czyli materiałach na wyłączność.

Netflix i Disney+ mają w swoich bibliotekach treści rzeczy, które dostępne są tylko tam. Tworzone specjalnie na zamówienie platformy lub po prostu jako wykupiona licencja. W zależności od tego, jakie gatunki filmowe lubimy, to oba serwisy zagwarantują nam duży wybór produkcji science-fiction, thrillerów, komedii czy nawet bajek. Można też swobodnie eksplorować bibliotekę serwisu, korzystając z ukrytych kodów do Netflix. Jednak to tytuły na wyłączność są tym czymś, co może najmocniej przyciągać.

Warto wymienić tutaj seriale Stranger Things, Wednesday, Dark, Ozark, Dom z papieru, Cyberpunk Edgerunner czy z polskich Informacja zwrotna. Zresztą wybór najlepszych seriali na Netflix jest naprawdę duży, a i filmów na Netflix znajdziemy prawdziwe zatrzęsienie.

Jednak na Disney+ znajdziemy praktycznie cały katalog filmów i seriali Marvela, Star Wars oraz Pixara. Do tego to tam lądują wielkie kinowe hity, jak chociażby Avatar: Istota wody czy seria Indiana Jones. Wprawdzie Netflix zdaje się mieć bogatszą bibliotekę, to bardziej wartościową wydaje się być ta od Disney+. To oczywiście subiektywna opinia, ale stawiając naprzeciwko siebie Netflix i Disney+, to ten drugi wygrywa w tym pojedynku.

W 2024 roku raczej wiele się nie zmieni pod tym względem. Netflix będzie przygotowywał nowe seriale, które mogą osiągnąć sukces, ale i tak wszyscy czekają na kontynuacje Stranger Things. Disney+ stawia na sprawdzone marki i to je rozwija, wprowadzając nowe seriale (np. Ahsoka), których celem jest utrzymanie obecnej bazy klientów.

Netflix kontra Disney+ w 2024 roku – podsumowanie

Smartfon leżący na błękitnym tle, z ekranem wyświetlającym logo Disney+.
Fot. Gesrey / Depositphotos

W tym roku zapowiada się ciekawa walka i niewykluczone, że o to, kto w najbliższych latach będzie dominował na rynku streamingu. Netflix mimo swojej bardzo mocnej pozycji nie ma najlepszej prasy, głównie przez kwestie związane ze współdzieleniem kont i jego blokowaniem. Disney+ tutaj może mieć lepiej, ale dalej liczba subskrybentów jest o wiele niższa, co jednak może się z czasem zmienić. Zapewne nie w 2024 roku, ale już w kolejnych jak najbardziej. Obecnie ciekawszą platformą wydaje się Disney+. Zobaczymy, czy 2024 rok cokolwiek w tej kwestii zmieni.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Pixinooo / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw