Piractwo to temat, który wciąż wzbudza ogromne kontrowersje, a co za tym idzie dyskusje. Najnowsze z nich dotknęły Irlandii, gdzie usługodawcy nielegalnych treści otrzymali prawne ostrzeżenia od odpowiednich instytucji. Co więcej, w Stanach Zjednoczonych doszło do skazania na karę więzienia jednego z czołowych dystrybutorów pirackich usług.
Piractwo IPTV pod lupą – mamy wezwania sądowe, a nawet więzienie!
Pomimo tego, że mamy już 2023 roku wciąż wielu internautów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, które niesie za sobą piractwo. Oczywiście kwestie takie jak zawirusowany komputer czy zhackowana poczta elektroniczna schodzą na drugi plan, gdy w grę wchodzi możliwość… trafienia do więzienia! W Irlandii tamtejsze władze rozesłały prawne ostrzeżenia do usługodawców pirackich treści IPTV (w szczególności meczów Premier League), z których jasno wynika, że ci mają zaprzestać działalności.
Co więcej, Irlandczycy starają się wychwycić konkretnych dystrybutorów, a następnie zamykają lub chociaż utrudniają ich działalność. Takie czynności dotyczą hrabstw oraz miast – Mayo, Limerick, Meath, Offaly, Dublin i Wexford.
Dostawcy nielegalnych usług IPTV są istotnym problemem w Irlandii. To działalność przestępcza, a dystrybutorzy nie zawracają sobie głowy ryzykiem, które ich treści stanowią dla internautów.
Keiron Sharp, dyrektor generalny FACT
Oczywiście nie jest to pierwszy raz, kiedy organizacja FACT działa przeciwko piratom. Co więcej, Irlandczycy zaznaczają, że ich walka jest podyktowana bezpieczeństwem internautów. Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku wynika, że 49% użytkowników nielegalnych transmisji padła lub zna kogoś, kto padł ofiarą oszustw, kradzieży tożsamości czy utraty danych.
Tymczasem po drugiej stronie Oceanu – w Stanach Zjednoczonych doszło do wydarzenia powiązanego z piractwem IPTV. Mianowicie – Bill Omar Carrasquillo znany również jako Omi in Hellcat został skazany na 66 miesięcy więzienia oraz kilkudziesięciu milionową kare grzywy. Oczywiście wszytko to ze względu na aktywne uczestnictwo mężczyzny w dystrybuowaniu pirackich treści.
Zobacz też: Co oglądać na HBO Max, czyli zbiór nowości, które warto obejrzeć
Carrasquillo wraz ze swoim współpracownikiem prowadził nielegalną platformę piracką Gears IPTV. Do tego występku wśród oskarżeń znalazło się fałszowanie dokumentów bankowych oraz handlowych. Zgodnie z wyliczeniami ekspertów przez trzy lata funkcjonowania serwisu ten miał zarobić ponad 30 milionów dolarów na nielegalnych treściach IPTV.
Cóż, zamiast ryzykować i parać się piractwem dużo bezpieczniej jest wyłożyć te kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych i całkowicie legalnie oglądać treści dostępne w licznych serwisach streamingowych. Poniżej znajdziecie linki do ofert kodów podarunkowych Netflixa.
Źródło: Advanced Television & Torrent Freak, fot. Depositphotos/outsiderzone/tashatuvango