ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Po co KRRiT chce badać modele rodziny w serialach? Rada zabrała głos w sprawie

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Rozrywka

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje zbadać modele rodziny w serialach nadawanych w Polsce. Chodzi o produkcje znane z anten TVP, TVN i Polsatu. Rada poinformowała, jaki jest cel badań i co stanie się z ich wynikami.

KRRiT chce badać modele rodziny w serialach

O planowanych badaniach modeli rodziny w filmach i serialach pisaliśmy już w czerwcu. Magazyn Press ujawnił wtedy zamiary państwowego regulatora mediów w Polsce. Okazało się, że monitoring ma objąć seriale Stulecie Winnych, Leśniczówka i Na dobre i na złe (TVP), Na Wspólnej, Skazana (TVN), Kowalscy kontra Kowalscy, Komisarz Mama (Polsat), a także filmy Tylko mnie kochaj (TVN) i Serce nie sługa (Polsat).

KRRiT interesuje częstotliwość występowania wątków składających się na obszar rodziny. Sceny bezpośrednio dotyczące kultywowania relacji uczuciowych, np. sceny zbliżeń intymnych, przytulania się, całowania, rozmów na tematy intymne – tak brzmiał fragment zapytania ogłoszonego przez KRRiT z wyszczególnionymi kwestiami, które regulator chce zbadać w wymiarze ilościowym.

Otwarta pozostawała kwestia, po co KRRiT chce przeprowadzić takie badania i co zamierza zrobić z uzyskanymi danymi. Teraz regulator zabrał głos. Planowany monitoring ma być kontynuacją analizy wizerunku kobiet w polskich serialach, którą przeprowadzono w 2020 roku. Metodologia i wskaźniki mają pozostać bez zmian. Planowany monitoring będzie miał jedynie charakter poznawczy i analityczny, a nie oceniający i odpowie na pytanie, jaki obraz rodziny jest prezentowany w wybranych produkcjach rozrywkowych i ewentualnie z czego ten obraz może wynikać – zapewnia KRRiT i informuje, że wyniki badań będą opublikowane na jej stronie internetowej.

Według KRRiT badania pozwolą określić, w jakim stopniu prezentacja różnych modeli rodziny w serialach filmach potwierdza stereotypy dotyczące obrazu rodziny (płci, ról społecznych kobiet, mężczyzn i dzieci), a w jakim stopniu od tych stereotypów odbiega. Póki co trwa procedura szacowania wartości zamówienia na wykonanie badania. Na ten moment nie wiadomo, kiedy badania się rozpoczną.

Źródło: KRRiT, zdjęcie główne: Sandy Millar/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy