Tak, „Gambit królowej” to ten serial Netflixa, gdzie Marcin Dorociński gra w szachy. Jednak warto zainteresować się nim nie tylko z tego powodu. Premiera już za niecały miesiąc. 

Najpierw była książka, która niedawno wyszła w Polsce

Scenariusz serialu „Gambit królowej” oparto na powieści Waltera Tevisa. Pod koniec sierpnia książka ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarne. Jest to opowieść o dojrzewaniu oraz o tym, jaka jest cena geniuszu. Jej bohaterką jest Beth Harmon, która w wieku ośmiu lat znalazła się w sierocińcu. Odkryła tam w sobie niezwykły talent do szachów. Jednocześnie uzależniła się od przepisywanych dzieciom leków na uspokojenie. Dziewczyna postanowiła spróbować swoich sił w zdominowanym przez mężczyzn świecie szachów. Nieustannie towarzyszy jej jednak pragnienie samozniszczenia napędzane przez wybuchowe koktajle ze środków odurzających pomieszane z jej własnymi obsesjami. 

„Gambit królowej” – zwiastun serialu Netflixa z Marcinem Dorocińskim

Pod koniec sierpnia Netflix wypuścił teaser serialu, dziś pojawił się pełnoprawny zwiastun tej produkcji. Otrzymaliśmy w nim więcej ujęć Beth w wieku dziecięcym. Jest też kilka migawek z Marcinem Dorocińskim. Polski aktor wciela się w rolę Vasily’ego Borgova – genialnego szachisty,  z którym przyjdzie się zmierzyć głównej bohaterce.  Dla Dorocińskiego występ w zagranicznej produkcji to nie pierwszyzna. Wcześniej zagrał m.in. w miniserialu „Cape Town”, komedii „Małżeńskie porachunki” oraz filmie wojennym „Operacja Anthropoid”. 

 

Premiera planowana jest na 23 października. Serial ma liczyć siedem odcinków. Jego reżyserem i współautorem scenariusza jest Frank Scott („Logan: Wolverine”, „Raport mniejszości”, „Dorwać małego”). W roli głównej występuje Anya Taylor-Joy, znana z ról w takich filmach jak „Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii”, „Emma” czy „Split”. Ostatnio można było ją oglądać w kinach w filmie „Nowi mutanci”. W obsadzie znaleźli się także m.in. Marielle Heller, Thomas Brodie-Sangster, Moses Ingram, Harry Melling i Bill Camp. 

Źródło: materiały prasowe Netflixa

Czytaj też: Jake Gyllenhaal w remake’u filmu „Winni”, do którego prawa kupił Netflix

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Pązik