Ruszyły zdjęcia na planie produkcji „Orlęta”. Jest to polski film wojenny opowiadający o agresji wojsk sowieckich na Polskę 17 września 1939 roku. W obsadzie m.in. Jowita Budnik, Leszek Lichota i Bartłomiej Topa. 

„Orlęta” to pierwszy film fabularny o tych tragicznych wydarzeniach

„Orlęta” powstają w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w koprodukcji z Telewizją Polską. Jak poinformowano w komunikacie, jest to pierwszy polski film fabularny opowiadający o agresji sowieckiej. Akcja filmu rozgrywa się w Grodnie (dzisiejsza Białoruś). 17 września 1939 roku miasto staje do obrony przed Sowietami. W walce bierze udział m.in. dwunastoletni Leoś Rojst. Wojna ukazana jest z jego punktu widzenia. 1 września niemieckie samoloty zbombardowały szkołę i skończyło się jego beztroskie dzieciństwo. Dwa tygodnie później młodzież szkolna, w tym Leoś, wspomagała nieliczne oddziały wojskowe w walce z Sowietami. Twórcy zaprezentowali materiał making of z planu.

Nie przegap
Wywiad z CEO realme w Europie – Madhav Sheth zapowiada zmiany
Madhav Sheth
Nowy wiceprezes oraz CEO realme w Europie i Indiach, czyli Madhav Sheth, znalazł chwilę czasu dla nas i zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań. Ostatnie dni dla marki były wyjątkowo zajęte, bo firma po raz pierwszy pojawiła się na międzynarodowych targach IFA w Berlinie. W związku z tym postanowiliśmy porozmawiać o planach na przyszłość, rozwoju […]

Czytaj też: Film „Gwiazdeczki” w ogniu krytyki. Czy to zagraża wolności twórców?

Reżyserem filmu jest Krzysztof Łukaszewicz, w którego dotychczasowym dorobku są takie filmy jak „Karbala” czy „Lincz”. W obsadzie znaleźli się m.in. Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”, Leszek Lichota („Wataha”), Bartłomiej Topa („Drogówka”), Filip Gurłacz („Miasto 44”), Andrzej Mastalerz („7 uczuć”), Wit Czarnecki i Antoni Pawlicki („Papusza”). Nie jest jeszcze znana wstępna data premiery filmu „Orlęta”.

Polski film wojenny to rzadkość i z jakością bywa różnie

Produkcja filmów rozgrywających się w czasie działań wojennych zwykle jest droga i dlatego polska kinematografia nie może pochwalić się wieloma tytułami w tym gatunku. W ostatnich latach takich filmów powstaje jednak coraz więcej, choć z ich jakością bywa różnie. Do tych udanych można zaliczyć przede wszystkim „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Inne wojenne produkcje z ostatnich lat to m.in. „Miasto 44” Jana Komasy, „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, „Kurier” Władysława Pasikowskiego, „Wyklęty” Konrada Łęckiego oraz dwa filmy o Dywizjonie 303. 

Źródło: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Czytaj też: Wznowiono produkcję filmu „The Batman” po przymusowej kwarantannie

Paweł Pązik

Pisze o filmach, serialach i mediach. W wolnych chwilach ogląda filmy i seriale oraz konsumuje media.