Apollo Quicki 731 – recenzja

9 minut czytania
Komentarze

Ostatnio miałem okazję testować dla Was tablet Acer Iconia Tab A510, który możemy zaliczyć do urządzeń high-endowych. Tym razem do testów przypadł mi model antagonistyczny, czyli budżetowy, jakim jest Quicki 731 stworzony przez polskiego producenta, firmę Apollo. Konkurencja w tej półce cenowej jest ogromna od chwili, w której sieć sklepów Biedronka rozpoczęła sprzedaż tabletu za niecałe 279 złotych. Popularność tego typu urządzeń zapewne zaskoczyła wiele osób, dlatego duża rzesza producentów postanowiła wydać również własne tablety bazujące na Androidzie, a których cena nie przekracza trzech stówek. Niestety mając do wyboru kilkanaście modeli urządzeń w podobnej cenie, duża część konsumentów nie zawsze wie, czego może się po nich spodziewać, a jeszcze trudniej jest odpowiedzieć sobie na pytanie, który tablet będzie najlepszy. Apollo Quicki 731 to urządzenie, za które również przyjdzie nam zapłacić około 300 złotych (w zależności od sklepów cena wacha się pomiędzy 279 a 339 PLN). Co otrzymujemy za taką cenę? Do kogo taki tablet jest adresowany? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w poniższej recenzji, ujawniając przy okazji wszystkie plusy i minusy tego tabletu. Zapraszam serdecznie wszystkich do dalszej lektury, a zwłaszcza osoby, które zastanawiały, bądź zastanawiają się nad jego zakupem.


Specyfikacja techniczna

Apollo Quicki 731 został wyposażony w 7 calowy pojemnościowy ekran dotykowy z 5-cio punktowym multidotykiem. Rozdzielczość ekranu wynosi 800 x 480 pikseli. Pod obudową możemy znaleźć jednordzeniowy procesor Boxchip A13 Cortex A8 o częstotliwości 1,2 Ghz, kartę graficzną Mali-400, 512 MB pamięci RAM DDR3 (aplikacje wskazują jednak o obecności 354 MB) oraz 4 GB pamięci wewnętrznej. Jak twierdzi producent tablet posiada przedni aparat o matrycy 0,3 megapiksela, jednak tak naprawdę w urządzeniu zamontowano obiektyw o matrycy 1,3 megapiksela. Ciekawe, dlaczego firma Apollo nie chciała się pochwalić lepszym aparatem. Jak zatem widzimy specyfikacja techniczna wygląda podobnie jak w innych budżetowych urządzeniach. Standardem jest obecność 512 MB pamięci RAM czy karty graficznej Mali-400. Na plus możemy zaliczyć nowszy i trochę wydajniejszy procesor (od montowanych w konkurencyjnych urządzeniach). Jednak za tą cenę ciężko jest spodziewać się czegoś znacznie lepszego. Różnicą pomiędzy budżetowymi modelami jest zazwyczaj wygląd zewnętrzny, dodatkowe akcesoria, jakość wyświetlacza i komfort wynikający z korzystania.


Opakowanie i dodatkowe akcesoria

Opakowanie, w którym skrywa się zakupione urządzenie sprawia bardzo dobre wrażenie. Jest ładne i wytrzymałe, dzięki czemu nie musimy się obawiać o uszkodzenia, jakie mogłyby wyniknąć w trakcie transportu. Jest ono nawet dużo lepsze od pudełka testowanego niedawno Acera Iconii Tab A510. Po otwarciu opakowania możemy wyjąć z niego nasz tablet, który został zapakowany w specjalną folię. Tuż pod nim znajduje się reszta akcesoriów. W zestawie otrzymujemy ładowarkę sieciową, dwa kabelki mini USB – USB  (drugi pozwala na połączenie tabletu z innym urządzeniem posiadającym port mini USB), skróconą instrukcję obsługi (pełna znajduje się w pamięci tabletu) oraz kartę z 25% rabatem do sklepu internetowego empik.com na zakup e-booków. Wyposażenie jest kompletne i pozwala na bezproblemowe korzystanie z tabletu od razu po jego uruchomieniu.


Wygląd zewnętrzny i łączność

Apollo Quicki 731 został w całości wykonany z plastiku. Przedni panel jest w całości w kolorze czarnym z drobnymi białymi dodatkami. Oprócz pojemnościowego ekranu dotykowego znajdziemy również na nim obiektyw przedniej kamerki oraz trzy dotykowe przyciski funkcyjne (cofnij, pulpit główny, menu opcji). U góry producent umieścił dwa przyciski: pierwszy do regulacji głośności i drugi do blokowania ekranu i włączania/wyłączania urządzenia. Na prawym boku znajdziemy wszystkie wejścia przewidziane w tablecie, a więc mamy wejście mini jack (3,5 mm), slot na karty pamięci microSD, port mini USB oraz wejście na kabel zasilający. Tylni panel dla kontrastu jest w całości biały. Znajduje się na nim logo producenta, podpisy do slotów i wejść, a także jeden głośnik. Mimo, że urządzenie jest plastikowe to zostało dobrze spasowane, choć z lewej strony odniosłem wrażenie lekkiego trzeszczenia pod palcami przy mocniejszym nacisku. Jednak przy normalnym użytkowaniu tablet można trzymać pewnie, nie ślizga się i korzystanie z niego jest komfortowe.

Apollo Quicki 731 pozwala na komunikację bezprzewodową za pomocą Wi-Fi w standardzie b. Niestety urządzenie nie posiada modułu GPS, 3G oraz Bluetooth. Ponadto brak jest również portu HDMI. Porównując jednak konkurencyjne urządzenia to jest to niestety standard i jak widać za tą cenę ciężko jest oczekiwać dodatkowych funkcjonalności (urządzenia, które posiadają np. wejście HDMI zostają wyposażone w gorszy procesor lub mniejszą ilość pamięci RAM).


Aparat

Urządzenie posiada wyłącznie przednią kamerkę, która może się przydać osobom, które chcą prowadzić za pomocą tabletu wideo rozmowy, bądź autoportrety (patrząc na zdjęcia niektórych osób na Facebook-u jest to dość popularne rozwiązanie). Zdjęć plenerowych raczej nią nie zrobimy. Zastosowany obiektyw posiada matrycę o rozdzielczości 1,3 megapiksela (tak, więc jak wspominałem wcześniej nie warto sugerować się danymi producenta), a jakość wykonywanych fotografii jest adekwatna do zastosowanego obiektywu. W trakcie robienia zdjęć możemy wybrać odpowiedni balans bieli, ekspozycję oraz rozmiar zdjęcia natomiast w trakcie kręcenia filmów mamy również dostęp do balansu bieli i do odstępu po klatkowego. Zaskoczyła mnie bardzo możliwość robienia panoram, ponieważ ciężko jest mi sobie wyobrazić robienie przednim aparatem takiego typu zdjęć. Podsumowując aparat przyda się głównie osobom, które chcą prowadzić wideo rozmowy, ewentualnie mają zamiar kolejnego wideo bloga, ponieważ tablet możemy położyć przed sobą i nagrywać swoje myśli.


Oprogramowanie

Apollo Quicki 731 działa pod kontrolą Androida w wersji 4.0.3. Obok standardowych aplikacji, które instalowane są w komplecie z systemem producent zdecydował się na dołożenie kilku preinstalowanych aplikacji i kilku własnych programów takich jak:

  • Adobe Reader
  • Adobe Flash Player
  • APK Installer (służy do odinstalowywania aplikacji i instalacji plików APK z karty pamięci)
  • File Manager (prosty menadżer plików, który pozwala na kopiowanie, usuwanie, przenoszenie plików)
  • Galeria (prosta galeria, dość podobna do aplikacji wbudowanej w system, ale z przyjemniejszym designem)
  • Hi-Q MP3 Recorder (dyktafon z możliwością nagrywania dźwięku o podwyższonej, jakości)
  • Muzyka (prosty odtwarzacz muzyczny)
  • User Manual (to tak naprawdę skrót do pliku PDF z pełną instrukcją obsługi w języku angielskim i polskim).

Dzięki zainstalowanemu oprogramowaniu możemy od razu, bez większych przeszkód korzystać z urządzenia. Jest to przydatne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie do końca wiedzą z możliwości, jakie kryje Google Play, a chcą mieć urządzenie, z którego mogą korzystać po wyjęciu z opakowania. Przy okazji wspomnę, że Apollo Quicki 731 ma pełny dostęp do sklepu z aplikacjami.

Urządzenie pozwala również na odczytywanie plików audio w formacie mp3, wma, wav, ape, ogg, flac, aac i ac3. Co prawda z flac były drobne problemy z niektórymi piosenkami, ale resztę formatów testowany model odczytywał poprawnie. Natomiast fani filmów mogą odczytywać pliki w formacie avi, mp4, mpg, rmvb, ale i również mkv, mov, flv, wmv i avi. Pliki wideo w jakości SD ogląda się całkiem przyjemnie, urządzenie się nie zawiesza, nie ma również problemów z płynnością.


Wydajność, bateria, gry

Tablet jak na urządzenie budżetowe jest dość wydajny. Czasami miałem drobne problemy z przywieszaniem się go w trakcie uruchomienia gry wspierającej multidotyk (przyczyną tego jest dość mała ilość pamięci RAM). Natomiast wyniki benchmarków przedstawiają się następująco:

Urządzenie posiada baterię litowo-jonową. Jednak w żadnym miejscu nie byłem w stanie sprawdzić jaka jest jej pojemność. Producent w informuje wyłącznie o obecności wewnętrznego akumulatora. W trakcie standardowego użytkowania (4 godziny Wi-Fi, ponad godzina gry i ok. 2 godziny ogólnego testowania) urządzenie wytrzymało 1 dzień 11 godzin 27 minut. Patrząc na inne urządzenia tej firmy i osiągi Quicki 731 można wnioskować, że zastosowano, zatem baterię o pojemności 2100 mAh (jednak jest to liczba przybliżona i może się różnić od rzeczywistej).

Tablet mimo, że jest urządzeniem budżetowym pozwoli na uruchomienie również najnowszych pozycji dostępnych w Google Play takich jak Max Payne. Co prawda gdy pierwszy raz instalowałem grę nie mogłem jej uruchomić, tak za drugim razem gra włączała się bez problemu. Quicki 731 sprawdzi się też doskonale dla osób, które uwielbiają gry 2D, choćby Angry Birds. Aplikacje, które wymagają większej ilości pamięci RAM mogą mieć problem i czasami proszą o ich ponowne uruchomienie. Trzeba jednak pamiętać, że urządzenie to nie zostało stworzone z myślą o graczach i do takich celów warto szukać innego rodzaju modeli.

Osoby, które nie lubią, gdy urządzenie się nagrzewa będą z tego tabletu zadowoleni. Aby osiągnąć efekt dodatkowego ciepła musiałem uruchomić benchmark, plik wideo, zaś w tle wczytywała się strona www oraz pobierała aplikacja z Google Play.


Podsumowanie

Apollo Quicki 731 to model, który spodoba się osobom, które nie wymagają od tabletu wydajnego sprzętu, a chcą posiadać urządzenie przede wszystkim tanie i służące raczej do zapoznania się z obsługą systemu, bądź też poszukują tabletu głównie do przeglądania stron www. W związku z tym, że zastosowana rozdzielczość jest dość niska, Quicki 731 nie zainteresuje do końca fanów e-booków, ponieważ czytanie po dłuższym czasie może być ciut męczące (jednak znam również osoby, które korzystają z podobnych urządzeń i nie mają problemu z wykorzystaniem tabletu w tym celu). Model ten może również zainteresować osoby, które zamierzają kupić dzieciom tablet, a boją się, że zniszczą one droższe urządzenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu maluchy będą zadowolone, a dorośli będą mieć spokój, zaś portfel nie powinien za bardzo ucierpieć. W porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami Apollo Quicki 731 prezentuje się bardzo dobrze. Wygląd urządzenia, dodatki i wykonanie są zdecydowanie na duży plus i byłem dość zaskoczony w trakcie jego testowania, gdyż mając okazję oglądać konkurencyjny model z tej samej półki cenowej niestety był on gorszy jakościowo. Natomiast osoby, które chcą otrzymać tablet za rozsądną cenę z wyższej półki mogą zainteresować się innymi urządzeniami firmy Apollo, które być może trafią niedługo do redakcji.

Plusy:

  • ładny wygląd
  • obsługa 5-cio punktowego multi dotyku
  • niska cena

Minusy:

  • dość niska wydajność
  • mała rozdzielczość ekranu

Motyw