Test gadżetów rowerowych

Michał Lukoszek Akcesoria 2011-06-23

LogoRower

Niedawno zaprezentowaliśmy Wam zestaw aplikacji przydatnych podczas jazdy na rowerze. Jednak samo oprogramowanie to nie wszystko. Dlatego dzisiaj przetestujemy dla Was parę gadżetów rowerowych. Znajdziecie tutaj ładowarkę w wersji przyjaznej ekologom, uchwyt na telefon oraz słuchawkę bluetooth. Zapraszamy do czytania.


Zaczynamy od uchwytu na rower składającego się z ramienia filmy HR AutoComfort oraz typowej głowicy, dedykowanej do konkretnego modelu telefonu.

Ramię jest dobrze wykonane i bardzo solidne. Dzięki dołączonym gumkom można dopasować je do kierownicy o różnej grubości. Mamy możliwość obrócenia głowicy (wraz z telefonem) w jedną z czterech pozycji: pionowo, poziomo, pod kątem 45 i 275 stopni. Niestety, wyboru musimy dokonać przed zamontowaniem ramienia, ponieważ tylko wtedy mamy dostęp do śruby, którą regulujemy pozycję.

Głowica ma wymiary dostosowane do telefonu. Dzięki temu wszystko jest idealnie spasowane. Proces wkładania i wyciągania telefonu jest bardzo prosty i szybki. Głowicę możemy także zamontować w innych uchwytach, np. samochodowych.

Cena: 35zł + głowica (cena zależna od modelu telefonu)

Uchwyt1
Uchwyt2
Uchwyt3
Uchwyt4


Największym problemem w czasie korzystania z telefonu na rowerze jest żywotność baterii. Włączony GPS, bluetooth lub przeglądanie map bardzo obciążają telefon. W ciągu paru godzin możemy go całkowicie rozładować.

Ciekawym rozwiązaniem może być ładowarka Nokii o nazwie DC-14, która jako źródło energii wykorzystuje dynamo.

Ladowarka1

Sprzęt zapakowany jest w niedużych rozmiarów pudełko. Ładowarka składa się z pięciu elementów. Każdy z nich zapakowany jest w folię bąbelkową.

LadowarkaLista

Na zdjęciu powyżej widzimy całą zawartość pudełka (bez instrukcji):
1. Układ zamieniający prąd zmienny (z dynama) na prąd stały
2. Wspornik dynama
3. Uchwyt CR-124
4. Dynamo
5. Cztery opaski zaciskowe

Do zestawu dołączona jest także instrukcja. Nie jest w języku polskim, ale dzięki dokładnym obrazkom opisującym kolejne kroki montażu nie będziemy mieli z nim absolutnie żadnych problemów.

Zestaw dedykowany jest do telefonów firmy Nokia, dlatego posiada cienką końcówkę ładowarki (2mm). W HTC Desire mamy microUSB. Dlatego by podłączyć ładowarkę z telefonem musimy zastosować najprostszą przejściówkę.

Dlaczego nie podajemy tutaj parametrów technicznych?
Dlatego, że Nokia chyba sama ich nie zna. Jedynym miejscem, gdzie możemy znaleźć jakieś informacje o wydajności ładowarki, jest strona internetowa, ale tam napotkamy sprzeczne informacje. Dlatego nie chcąc Was wprowadzać w błąd nie podajemy ich. Poza tym i tak ważniejsze są testy praktyczne, a te znajdziecie w dalszej części.

Cena: 125zł


Wykonywanie oraz dobieranie rozmów w czasie jazdy jest niebezpieczne, gdyż odrywamy jedna rękę od kierownicy. Używanie przewodowego zestawu słuchawkowego jest bardzo niewygodne, szczególnie gdy chcemy telefon zamontować w uchwycie na kierownicy. W takiej sytuacji przyda nam się zestaw słuchawkowy bluetooth.

Nokia BG-108 to jeden z podstawowych modeli tego producenta. Występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: białej i czarnej. My przetestujemy wersję czarną.

Zestaw zapakowany jest w ładne kartonowe pudełko. W środku, poza słuchawką, znajdziemy ładowarkę AC-3 oraz instrukcję obsługi.

Sluchawka1
Sluchawka2

Słuchawka ma wymiary 53.5 x 16.2 x 8.3 mm oraz wagę 9g. Posiada jeden przycisk, którym możemy odbierać/kończyć rozmowy oraz zadzwonić pod ostatnio wybrany numer. Maksymalny czas działania to 5 godzin, a czuwania to 120 godzin.

Dzięki wyciąganemu uchwytowi na ucho możemy dostosować słuchawkę do noszenia także na lewym uchu. Jest też wyposażona w diodę, która informuje nas o stanie naładowania baterii w urządzeniu.

Słuchawka wykonana jest z dobrej jakości plastiku. Nic nie skrzypi, nie ugina się. Wygląda bardzo prosto. Jedyne zastrzeżenia, jakie mam do jakości wykonania, dotyczą przycisku. Stawia on trochę zbyt duży opór podczas wciskania. Poza tym wszystko jest w porządku.

Cena: 60zł


Mamy już skompletowane wszystkie gadżety, więc przystępujemy do montażu. Zaczynamy od ładowarki.

Instalacja całego zestawu DC-14 jest bardzo szybka i łatwa. Można się z nią uporać w 20 min. Wszystkie kroki są bardzo dobrze przedstawione w instrukcji.
Z powodu długości przewodów, dynamo musimy zainstalować z przodu. Dużym plusem jest dostosowanie wspornika do widelców o różnej grubości. Nie ma zatem problemu z zamontowaniem go w rowerze z amortyzowanym przodem.

Ladowarka4

Sposób montażu uchwytu zaproponowany przez Nokię wygląda następująco:

Ladowarka5
Ladowarka6

Dzięki gumkom możemy zamocować telefon. W przypadku małych i lekkich telefonów jest to bardzo dobre rozwiązanie. Telefon trzyma się pewnie i stabilnie.

Niestety w przypadku HTC Desire uchwyt nie zdaje egzaminu. Telefon jest za duży i za ciężki. Nie trzyma się zbyt pewnie, a korzystanie z ekranu dotykowego jest utrudnione.

My zamontujemy zestaw na wsporniku kierownicy. Jest to bardzo dobre miejsce. Wszystkie elementy są blisko siebie. Przewody możemy spiąć dołączonymi do zestawu opaskami zaciskowymi.

Ladowarka7


Kolejnym krokiem jest montaż uchwytu do telefonu. Jest on banalnie prosty.

Dzięki dołączonym do zestawu gumom możemy dopasować go do każdej kierownicy. Mocno przykręcamy śruby mocujące, zakładamy głowicę, a do niej wkładamy telefon. Teraz możemy także wpiąć przejściówkę. Gotowe! Czas zabrać się za testy.

Ladowarka8
Ladowarka9
Ladowarka10


Od początku zastanawialiśmy się czy ładowarka będzie w stanie naładować telefon. W końcu nowoczesne smartfony podczas pracy na wysokich obrotach szybko wyładowują baterię.

Ładowarka zaczyna ładować nasz telefon już przy prędkości 6km/h, natomiast przestaje przy 50km/h.

Trasa
Trasę dobraliśmy w taki sposób, by była w miarę możliwości płaska, bez dużych podjazdów i zjazdów. Ułatwia to utrzymanie stałej prędkości. W każdym teście została pokonana z szybkością 18km/h.

Dlaczego 18km/h?
Oczywiście, że można by jechać szybciej. Jednak naszym zdaniem 18km/h to szybkość, którą jest w stanie osiągnąć każdy z nas i utrzymywać przed dłuższy czas – a przecież o to chodzi w ładowaniu.

Odczyty były przeprowadzane co 30 min. W sumie każdy test trwał równą godzinę.

Przeprowadziliśmy pięć testów. Parametry podane są w tabelce poniżej.

Tabela1

Test numer 1 ma za zadanie sprawdzić jak ładowarka sprawdzi się podczas ładowania telefonu przy załączonych tylko podstawowych funkcjach.

Test numer 2 sprawdzi czy ładowarka poradzi sobie z ładowaniem lekko obciążonego telefonu. Natomiast test numer 3 służy do porównania stopnia zużycia baterii w takich samych warunkach bez ładowania.

Test numer 4 ma za zadanie sprawdzić jak ładowarka poradzi sobie z ładowaniem mocno obciążonego telefonu. Tak jak w poprzednim wypadku, kolejny test (numer 5) służy do porównania zużycia baterii przy wyłączonym ładowaniu.


Wyniki testów potwierdziły nasze obawy. Ładowarka nie nadąża z ładowanie mocno obciążanej baterii. W przypadku gdy wyłączymy podświetlenie ekranu sytuacja się zmienia. Bateria ładuje się powoli, ale systematycznie.

Dokładne wyniki znajdują się w poniższej tabeli

Tabela2

Najszybciej bateria ładowana była podczas testu numer 1. Wtedy telefon był najmniej obciążony.

Test numer 2 pokazał, że możemy swobodnie korzystać z GPSu i zestawu bluetooth, jeżeli ekran telefonu jest wyłączony. Bateria ładowana jest powoli, ale systematycznie. W takich samych warunkach, lecz bez ładowania stan baterii spadł o 12%.

Test numer 4 pokazuje jak włączony ekran wpływa na zużycie baterii. W tym przypadku ładowarka dała radę tylko zmniejszyć szybkość rozładowywania się baterii o ponad połowę.

Zestaw DC-14 jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie potrzebujemy śledzić cały czas na ekranie telefonu naszych postępów. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z rozładowaniem baterii.


Ladowarka333

Kolejnym gadżetem, którym się zajmiemy, jest uchwyt na kierownicę. Telefon zamocowany jest bardzo pewnie. Wszystko jest bardzo dobrze spasowane. W czasie jazdy po nawet największych nierównościach z dużą szybkością telefon ani razu nie wypadł. Jazda po lesie, nierównym asfalcie czy dziurach nie robi na nim najmniejszego wrażenia.


Sluchawka333

Przyszedł czas na słuchawkę bluetooth. Sparowanie urządzenia z telefonem jest bardzo proste i wygląda tak samo, jak w każdym urządzeniu bluetooth. W sytuacji, gdy ktoś do nas dzwoni słyszymy swój dźwięk w telefonie oraz standardowy dzwonek w słuchawce.

Niestety nie jesteśmy w żaden sposób informowani przez słuchawkę o nadejściu wiadomości sms albo email.

Słuchawka pewnie trzyma się w uchu. Dzięki uchwytowi na ucho nawet podczas szybkiej jazdy lub wietrznej pogody nie musimy się martwic, że niespodziewanie wypadnie nam na ziemię. W czasie jazdy zestaw powoduje słyszalny szum powietrza. Na dłuższą metę może to przeszkadzać niektórym osobom.

Zasięg na wolnym powietrzu, bez przeszkód wynosi nawet kilkanaście metrów. Natomiast wewnątrz budynków sygnał bez problemów pokonuje jedną ścianę. W przypadku dwóch ścian pojawiają się drobne problemy, dźwięk czasami jest przerywany.

Niestety, rozmowa jest możliwa tylko podczas wolnej jazdy. Gdy jedziemy szybciej, nasz rozmówca słyszy tylko szum powietrza. Dlatego przed każdą rozmową będziemy musieli zwolnić.


Logo2

Z przedstawionych gadżetów pewnie najwięcej amatorów znajdzie uchwyt na kierownicę. Bardzo ułatwia on używanie telefonu na rowerze.

Ładowarka Nokii to ciekawe rozwiązanie, ale sprawdzi się tylko w pewnych warunkach. Wysoka cena pewnie zniechęci część osób. Taniej możemy kupić dodatkową baterię do telefonu.

Zestaw słuchawkowy jest najbardziej uniwersalny. Możemy z niego korzystać wszędzie. Na pewno zainteresuje osoby, które dużo rozmawiają przez telefon. Na rowerze nie sprawdza się idealnie, ale możemy wykorzystać go także podczas jazdy samochodem.

Każdy z gadżetów stara się ułatwić nam korzystanie z telefonu podczas jazdy na rowerze. Jedne wywiązują się z tego zadania lepiej, inne gorzej. My mamy nadzieję, że znaleźliście coś ciekawego dla siebie. • JabłkoJadca

  Blog o Androidzie a większość akcesoriów od Nokii 😆

 • bartoszka1996

  Bardzo dobry test spodobał mi się uchwyt reszta dla mnei nie potrzebna

 • tomekred

  a właśnie ostatnio zastanawiałem się nad tą ładowarką nokii i byłem ciekaw jak ona wypada w praktyce. dzięki za test 🙂

 • Mariusz77

  Ten uchwyt rowerowy anda sie do SE Xperia Mini ?

  • cybernetic

   [quote name=”Mariusz77″]Ten uchwyt rowerowy anda sie do SE Xperia Mini ?[/quote]
   Jeżeli znajdziesz gdzieś głowicę dostosowaną do swojego telefonu to tak

 • janusz-joe

  Ale fajny rower 🙂 Składak dziadka jest już mniej pordzewiały xD

  • Martyna

   Ale z was marudy 😛

 • demola

  Telefon na rower…mocno hardkorowy pomysł 🙂

  Lepiej już kupić jakiegoś GPS.

  • cybernetic

   [quote name=”demola”]Telefon na rower…mocno hardkorowy pomysł :).[/quote]
   Czemu? Telefon to nie jajko żeby ciągle chuchać i dmuchać na niego 😉

   • eselpe

    Ja też mam zdanie że to hardcoorowy pomysł:P chociazby z tego powodu ze ja jeżdżę po terenie dość wyboistym (nawet bardziej niż polskie drogi:D) i jeden większy dołek czy skok, i bym miał po telefonie;D ja wole fonik w kieszeni mieć;)

    • krzychos7

     Myślę że przy jeździe po wyboistym terenie to ogólnie GPS z ekranem jest nie potrzebny, bo raczej walcząc z korzeniami, kamieniami i hopkami nie ma się czasu patrzeć na ekran…
     Do tego np. przy jeździe w lesie urywa się sygnał GPS więc tym bardziej beznadzieja.
     Trzecia sprawa to myślę że jak się jedzie poszaleć po terenie to ma się głęboko gdzieś wskazania GPSu gdzie się to było bo z reguły trasy takie nie przekraczają 40km.
     Myślę że takie rozwiązanie jest na długie trasy po asfalcie, jakieś kilkudniowe wycieczki. Gdzie oczywiście ma się 2-3 zapasowe baterie ale dynamo i tak się przydaje bo spowalnia ich wyładowanie.
     Ja planuje właśnie za pomocą telefonu dokumentować swoje dłuższe wycieczki, dzięki zapisowi trasy i danym geolokalizacyjnym zdjęć można potem stworzyć mapę-przewodnik z zdjęciami i opisami.

     • bobiko

      Ja myślę, ze kolega źle myśli bo nie spróbował tego w terenie. 😉 ani w lesie. Sygnałsię tam nie gubi, najwyżej dokładność spada do rzedu 100-200m. 😉

 • karpaciarz

  Na rower polecam słuchawki motoroli S9
  niezła jakość rozmowy, a muzyka nie zagłusza otoczenia
  do tego dobrze się trzymają i mają guziki do sterowania odtwarzaczem

 • michal_rze

  Ja bardzo duzo jezdze rowerem i mysle wlasnie nad uchwytem na kierownice dla mojej motki ale boje sie jednego, mianowicie lubie jezdzic po drogach kamiesintych, szutrowych i balbym sie ze jakis np. kamyk spod kola udezy w telefon i moglby go uszkodzic. Dlatego rozwazabym zakup jeszcze jakiegos pokrowca najlepiej z przezroczysta klapka na wyswietlacz tak zeby w czasie jazdy byl bezpieczny a w momecie jakby trzeba bylo cos kliknac to poprostu go rozlozyc i miec odstep do ekranu.

 • mmartynaaa

  Czyżby mnie moderator nie lubił i nie wyświetla mojego komentarza ?:D Noo to jeszcze raz.
  Mam Milestone i najdłuższy czas jaki udało mi się przejechać z GPSem to było 100km czyli około 6 godzin samego pedałowania. Z postojami koło 7. Miałam wtedy włączone tylko 2G i uzywałam runkeepera. Teraz już nie używam telefonu na rowerze, bo na krótkie trasy nie potrzebny a na długie wole go mieć naładowanego, bo różne cuda się mogą zdarzyć. Planuje sobie kupić Logger GPS i myśle, ze to najlepsze rozwiązanie mimo tych wszystkich rowerowych cudów tutaj opisanych.

 • szendi

  Panel słoneczny ma jeszcze niższe parametry zostaje dodatkowy aku ^^

 • Martyna

  Najdłuższa wycieczka z moją Milestone to było 100km i około 6 godzin samego pedałowania. Miałam tylko 2G i używałam Runkeepera.W sumie zdziwiłam się, że tyle wytrzymała 🙂 Ale to było rok temu, teraz już nie używam telefonu na rowerze. Planuje sobie w najbliższym czasie kupić GPS loggera, bo wydaje mi się, że to lepsze rozwiązanie. Może ktoś z was ma Holux M-241(lub jakiś inny ) i może coś o nim powiedzieć?

 • mrspeed

  co do mocowania telefonu to proponuje dodatkowo urzyc gumki lub zamontowac sobie rzepy (ja mam rzepy) bo nawet przy podjezdzie na wyzsze krawezniki telefon potrafi sie wypiac nie wspominajac o jakichs bardziej ambitnych trasach..

  co do dynama.. boze chron
  niedosc, ze niewiele daje to jeszcze zwiksza opor kola
  juz lepiej jakas baterie sloneczna zamontowac

  • bobiko

   Bateria słoneczna niewiele lepsza ;). sam mam takową ;P

 • creative1933

  Tylko dlaczego wszystkie akcesoria są od Nokii, która de facto nie ma nic wspólnego z androidem?

  • cybernetic

   [quote name=”creative1933″]Tylko dlaczego wszystkie akcesoria są od Nokii, która de facto nie ma nic wspólnego z androidem?[/quote]
   Jak widzisz można pogodzić Nokię z Androidem 😉

   • bobiko

    TO tak jakby powiedzieć ze Ajfon jest androidem… ALe Nokia jako jedna z nilicznych ma przetwornicę, pozwalająca na ładowanie telefonu czy różnyc urządzeń z pomocą prądnicy rowerowej.

 • androidowiec

  Świetna recenzja, własnie takiego zestawu brakowało mi na rower do pełnej satysfakcji 🙂 Może jeszcze w tym sezonie uda mi się skompletować wszystko i wyruszyć w długa trasę bez obawy, że po drodze bateria padnie 🙂 Autorowi wielkie dzięki!

  • bobiko

   [quote name=”androidowiec”]Świetna recenzja, własnie takiego zestawu brakowało mi na rower do pełnej satysfakcji 🙂 Może jeszcze w tym sezonie uda mi się skompletować wszystko i wyruszyć w długa trasę bez obawy, że po drodze bateria padnie 🙂 Autorowi wielkie dzięki![/quote]

   Albo kupić kieszonkowego akumulatora http://wiecek.biz/sanyo-eneloop-mobile-booster-kbc-l2s.html

   • evolucja

    Akurat tego to nie warto.

 • adolfik

  Nie ma innych słuchawek niż Nokia? Sponsorowali chyba ten tekst. A mając słuchawki stereo można słuchać muzyki, choć to nielegalne, to i tak wielu doceniło by ten atut, zwłaszcza mogąc zmieniać utwór podczas jazdy.

 • dominikandroid

  a jak może wpływać na żywotność baterii jej jednoczesne ładowanie przy niskich parametrach prądu i mocne obciążenie?

 • y3llow

  „Każdy z nich zapakowany jest w folię bąbelkową.”
  Która zapewnia kilka godzin doskonałej rozrywki 😀

  • czujny

   Oczywiście, że tak 😀

 • bobiko

  O rower to kolega mógł bardziej zadbać… Wracajac do meritum, dynamo jest jednak dużym oporem na dłuższe trasy dlatego warto pomyśleć nad … wersją z dynamem w piaście.

  • delasados

   gdzie można dorwać takie dynama na pieście? szukałem w necie ale jakoś nie było konkretów

   • cybernetic

    na a[quote name=”delasados”]gdzie można dorwać takie dynama na pieście? szukałem w necie ale jakoś nie było konkretów[/quote]
    na allegro, np. [url]http://allegro.pl/piasta-przod-shimano-dynamo-6v-3w-32h-i1667097498.html[/url]

   • bobiko

    kupując koło z odpowiednią piastą? via allegro badz sklepy internetowe

  • cybernetic

   [quote name=”bobiko”]O rower to kolega mógł bardziej zadbać… [/quote]
   Przynajmniej widać, że używany 😉

   • Mateuszek88

    Dokładnie 🙂x