Zbyt wiele się słyszy, że bez Usług Google Android nie nadaje się do użytku. Jest to na tyle utrwalone stwierdzenie, że nikt nie widzi zamienników. Huawei Mobile Services, a więc tytułowe HMS to nie tylko dedykowane aplikacje od tego producenta, ale też zestaw usług, które mogą zastąpić propozycje Amerykanów. Dlatego jeśli programujesz aplikacje na Androida, to zdecydowanie powinieneś się przyjrzeć, co dokładnie zawiera oferta HMS.

Brak Usług Google to wbrew pozorom nie koniec świata – to jedna z wielu ofert

huawei uslugi google koniec blokada usa

W poprzednim artykule opisywałem, czym jest GMS i co oznacza jego brak. Osobiście jestem wielkim fanem usług Google i często używam ich w swoich aplikacjach. Nie ważne, czy są to mapy, geolokalizacja, czy rozpoznawanie obrazów, to zawsze znacząco wspomagały mnie w tworzeniu nowych rzeczy. Używanie tych serwisów pozwalało mi znacząco uprościć implementację lub wręcz było jedynym sensownym rozwiązaniem. Nikt przecież nie bierze na poważnie sytuacji, w której mielibyśmy własnoręcznie implementować interaktywną mapę miasta, na której wyświetlamy placówki klienta. Zarobki w IT należą do jednych z najwyższych. Oznacza to, że czas programisty jest cenny. Lubimy, gdy możemy wykonywać naszą pracę szybko i sprawnie. Najlepiej, gdy rozwiązania, których poszukujemy mamy podane na tacy.

Aplikacje Google w AppGallery

Możliwe jednak, że powoli wkraczamy w nową rzeczywistość, gdzie brak usług Google nie jest już czystą abstrakcją, którą można ignorować. Huawei, czyli drugi producent smartfonów na świecie w zeszłym roku został odcięty od GMS. Jednak zdaje się tym nie przejmować, a sprzedaż na poziomie 200 milionów smartfonów w jednym roku oznacza, że klienci także się tym nie przejęli. Dlaczego tak się dzieje? Jakim sposobem pozbawieni dostępu do usług giganta z Mountain View programiści mogą nadal tworzyć pełnoprawne aplikacje działające na sprzęcie Huawei? Odpowiedzią może być fakt, że Huawei także jest gigantem. Na jego stronach możemy znaleźć informację, że na całym świecie zatrudnia 180000 pracowników. Mając tak duże zaplecze, był w stanie stworzyć własną odpowiedź – HMS, a więc Huawei Mobile Services.

Huawei Mobile Services to odpowiedź na Usługi Google

huawei mobile services hms co to 1

Skoro więc wiemy, że HMS jest odpowiedzią Chińczyków na GMS, to zastanówmy się, co tak naprawdę oferują. Gdy po raz pierwszy zajrzałem na stronę platformy, byłem zaskoczony aktualnym stanem ich usług. Widać, że włożono tu wiele pracy i już w chwili tworzenia tego artykułu gotowych jest 22 sekcji. Pisząc, że usługi są już gotowe, nie mam na myśli, że mamy bibliotekę oraz dostępne jest tylko jej suche API.

Zobacz też: Oto najwydajniejsze smartfony marca według AnTuTu!

Producent wyszedł naprzeciw programistom i udostępnia wiele zasobów zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Masz już gotowy projekt na GMS? To świetnie – w takim razie znajdziesz prostą instrukcję migracji do HMS. Robisz nową aplikację od podstaw, ale nie wiesz jak używać wybranej biblioteki? Znajdzie się dla Ciebie codelab, który w kilku(nastu) krokach poprowadzi Cię poprzez proces przygotowania projektu, jak i wytłumaczy co jak i dlaczego. Nadal mało? Bez problemu znajdziesz kod źródłowy z najczęstszymi przypadkami użycia. Dla przykładu dla Map Kit dostępne są 23 różne Activity z najpopularniejszymi sposobami ich użycia.

Dostępne usługi, czyli co zawiera oferta HMS?

Huawei Mobile Services hms uslugi co to jest

Tak jak wspominałem wcześniej, Huawei udostępnia w tej chwili 22 różne kity, oto cześć z nich:

  1. Push Kit – znany wszystkich mechanizm powiadamiania użytkowników o ważnych wydarzeniach. Używany, aby zachęcić użytkowników do powrotu do aplikacji. Usługa działa dla Androida, iOS i Web.
  2. Map Kit – kilka lat temu głośno było o tym, jak to Apple porzuciło mapy Google i wprowadziło własne. Głośno było głównie za sprawą licznych błędów powodujących wiele niedogodności. Huawei uniknęło podobnej wpadki i zdecydowało się na współpracę ze znaną z wyśmienitych nawigacji firmą TomTom. Wielkim plusem jest to, że Map Kit jest dostępny za darmo.
  3. ML Kit – uczenie maszynowe i rozpoznawanie obrazów. Oprócz tych niejako podstawowych funkcji mamy także segmentację obrazów, detekcję twarzy lub wykrywanie języka tekstu i jego tłumaczenie (niestety aktualnie translacja nie jest dostępna dla języka polskiego)
  4. Ads Kit – reklamy. Huawei obiecuje wysokie dochody poprzez obniżenie własnych zysków pochodzących z reklam.
  5. In-App Purchases – nie mogło także zabraknąć płatności wewnątrz aplikacji. W odróżnieniu od Google wsparcie mają nie tylko dla płatności kartą, ale także innych popularnych metod.
  6. Analytics Kit – czym byłyby aplikacje, gdyby ludzie z działu analiz nie mogli sobie ich oglądać w tabelkach. Usługa posiada automatyczne wsparcie dla kitów Push, Ads, In-App Purchases, a nawet Crash
  7. Location Kit – lokalizacja naszych użytkowników. Huawei chwali się, że sukcesem kończy się 99% żądań, a większości z nich współrzędne otrzymujemy w czasie poniżej sekundy. W pakiecie mamy od razu niski pobór energii i wysoką dokładność.
  8. Game Service – coś dla twórców gier. Dostajemy tu możliwość zapisywania postępu czy osiągnięć. Wszystko ładnie podane i proste w implementacji.
  9. FIDO – bezpieczna autoryzacja użytkowników przy użyciu biometrii lub FIDO2

Oferta HMS dopiero się rozpędza

Powyższe przykłady to tylko początek. Oferta HMS sprowadza się jeszcze do: Account Kit, Awareness Kit, Drive Kit, Health Kit, Identity Kit, Nearby Service, Panorama Kit, Safety Detect, Scan Kit, Site Kit, WisePlay DRM, Dynamic Tag Manager oraz Wallet Kit. Jeśli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony w celu zapoznania się z całością.

Zobacz też: Nie chciałbyś porozmawiać z pralką?

W kolejnych artykułach postaram się Wam przybliżyć, jak mi osobiście poszło z implementacją wybranych kitów w aplikacji, którą rozwijam. Jeśli chcielibyście, abym bardziej szczegółowo przyjrzał się którymś z nich – piszcie śmiało w komentarzach. Odwiedzajcie sekcję programowanie na Android.com.pl regularnie – będziemy publikować ciekawe materiały każdego tygodnia. Możecie też liczyć na moje wsparcie przy implementacji HMS na forum dla programistów Android.com.pl. Do usłyszenia!

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Tomasz Orłowski

Programista Androida z 12-letnim doświadczeniem. Aktualnie współpracuje z Aberit Sp. z o.o. Interactive Agency & Software House