Mężczyzna w okularach pracujący przy biurku z dwoma komputerowymi monitorami wyświetlającymi kod programistyczny.
LOKOWANIE PRODUKTU: THE:PROTOCOL

Front-end developer – jak się rozwijać?

3 minuty czytania
Komentarze

Interesujesz się programowaniem? Projektowanie stron i aplikacji sprawia Ci przyjemność i chcesz związać zawodową przyszłość z branżą IT? Zacznij karierę Front-end developera. Sprawdź, jak się rozwijać i kształtować ścieżkę kariery na tym stanowisku.

Kim jest Front-end developer?

W branży IT Front-end developerzy odgrywają bardzo ważną rolę. To właśnie oni odpowiadają za optymalizację stron i aplikacji w aspekcie wizualnym i UX. Dzięki ich wysiłkom odbiorcy mogą cieszyć się atrakcyjnym, responsywnym i funkcjonalnym oprogramowaniem. Front-end developer pracuje nad warstwą strony, widoczną z perspektywy użytkownika.

theprotocol.it – poznaj najnowsze oferty pracy dla Front-end developerów!

Obsługa projektów, związanych z tworzeniem stron i aplikacji wymaga znajomości wielu narzędzi i frameworków. Front-end developerzy biegle posługują się językami programowania, znają m.in. HTML, CSS, JavęScript. Takie osoby znają również język angielski w stopniu zaawansowanym. Standardowy zasób wiedzy specjalistów front-end obejmuje także narzędzia typu: Django, Angular, Ruby On Nails czy Spring.

Jak się rozwijać na stanowisku Front-end developera?

Gdzie zdobywać branżową wiedzę z zakresu projektowania front-end? Juniorzy chętnie korzystają z ogólnodostępnych tutoriali, szkoleń online i kursów dla początkujących. Szkolenia organizowane są zarówno w formule online, jak i offline w różnych miastach w Polsce. W internecie znajdziesz też profesjonalne filmy instruktażowe i video-poradniki, które mówią jak krok po kroku tworzyć strony i aplikacje przyjazne odbiorcom. Wiedzę praktyczną poszerzysz, zapisując się na praktyki lub staż zawodowy w wybranej firmie.

Wszelkie nowinki z branży IT znajdziesz na the blog.

Ciekawym sposobem na zdobycie kompetencji twardych front-end jest także udział w kursach indywidualnych i bootcamp`ach programistycznych. Nie musisz więc mieć dyplomu wyższej uczelni informatycznej, by móc rozpocząć karierę na stanowisku Front-end developera. Zwróć jednak uwagę na to, że studia są jednak świetną okazją do rozwoju. Dzięki nim zdobywasz usystematyzowaną, sprawdzoną wiedzę teoretyczną w dziedzinie projektowania aplikacji. Podczas kilku lat nauki w trybie dziennym lub zaocznym rozwijasz też znajomości i kontakty, przydatne w karierze zawodowej.

Front-end developer – ścieżki kariery

Zastanawiasz się, jak wygląda ścieżka kariery Front-end developera? Ten zawód daje Ci wiele możliwości zawodowego rozwoju. W pierwszych kilku latach, gdy zdobywasz wiedzę i pogłębiasz swoje doświadczenie, możesz liczyć na etat juniorski. Pracę znajdziesz zarówno w małych, lokalnych firmach IT, jak i w międzynarodowych korporacjach.

Po około 3-5 latach pracy zdolni juniorzy często otrzymują od pracodawców propozycję awansu na stanowiska seniorskie. Jako Senior Front-end developer odpowiadasz samodzielnie za jakość obsługiwanych projektów oraz koordynujesz pracę podległego Ci zespołu. Specjaliści Front-end zakładają też własne działalności gospodarcze. Takie osoby rozbudowują własne portfolio, nawiązując współpracę w modelu B2B.

Podsumowanie

Wielu młodych programistów wybiera obecnie pracę na stanowisku Front-end developera. To zajęcie dla osób, mających zmysł techniczny, umiejących wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników aplikacji. Istnieją różne kierunki rozwoju developerów front-end. Możesz zdobywać specjalistyczną wiedzę poprzez samokształcenie lub studia. Duże znaczenie w kontekście rozwoju kariery w UX ma także zainteresowanie trendami projektowania nowoczesnych aplikacji.

Odwiedź słownik IT i wzbogać swoją wiedzę z dziedziny informatyki w szybki i łatwy sposób!

Materiał powstał we współpracy z the:protocol

Lokowanie produktu: the:protocol

Motyw