ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Bezpieczne logowanie do publicznego WI-Fi

Bezpieczne logowanie do publicznego Wi-Fi, czyli o czym należy pamiętać, by się zabezpieczyć

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Porady

Na pewno już nieraz chciałeś skorzystać z publicznego internetu, ale jednak pojawiły się obawy i pozostałeś na swoim prywatnym pakiecie danych. Czasami faktycznie potrafi być to dobrą decyzją, gdyż nie są to zawsze bezpieczne miejsca. Jednak jest kilka sposobów na to, jak przeprowadzić bezpieczne logowanie do publicznego Wi-Fi. Warto się do nich stosować. W ten sposób możesz uniknąć nieprzyjemności, do których może dochodzić za sprawą podejrzanych dostępów do publicznego internetu. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność i ograniczone zaufanie — dokładnie tak samo, jak podczas jazdy samochodem. Dzięki temu odpowiednio zabezpieczysz siebie i swoje dane w smartfonie lub laptopie. 

Wyłącz możliwość automatycznego logowania do sieci

Bezpieczne logowanie do publicznego WI-Fi
Źródło: Buffik from pixaby

Warto za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu i jesteś poza zasięgiem swojego Wi-Fi, wyłączać łączenie z siecią bezprzewodową, ponieważ nigdy nie zgadniesz, do jakiego łącza automatycznie podłączy się Twoje urządzenie. Sam wiesz, jak jest, kiedy jesteś w biegu. Na pewno zapomnisz o to, by na bieżąc kontrolować, do jakiej sieci podłączony jest Twój smartfon. Dlatego bezpiecznym rozwiązaniem będzie wylogowanie się z każdego Wi-Fi, kiedy już nie korzystasz oraz zapomnienie haseł. 

Zobacz także: Jeden z VPN pozwany przez twórców filmowych – powodem ma być piractwa

Zadbaj o swoje finanse — korzystaj z aplikacji bankowej

Bezpieczne logowanie do publicznego WI-Fi
Źródło: TheDigitalWay from pixaby

Generalnie nie zaleca się korzystania z przeglądarki, jak miejsca logowania do swojego banku. Należy tego unikać jak ognia szczególnie w miejscach publicznych. Dlaczego? Aplikacje bankowe z reguły mają bardzo dobre zabezpieczenia oraz wylogowują Cię bardzo szybko po chwili bezczynności. Dodatkowo przeglądarka potrafi przechowywać poufne dane w pamięci podręcznej urządzenia, a aplikacja nie. Dlatego trudniej będzie takie informacje pozyskać z dedykowanej aplikacji niż logowania na stronie internetowej. Podczas logowania w przeglądarce należy również uważać, aby nie wejść w podstawianą stronę przez oszustów, która potrafi wyglądać łudząco podobnie.

Zobacz także: Dlaczego warto korzystać z mobilnego VPN-a w Polsce?

Zainstaluj klienta VPN

Bezpieczne logowanie do publicznego WI-Fi
Źródło: Danny144 from pixaby

O tym rozwiązaniu mówi się cały czas i jest całkiem głośno, dlatego na pewno obiło Ci się o uszy to hasło. Pełna nazwa rozwiązania to Virtual Private Network. Jest to oprogramowanie, które szyfruje ruch sieciowy oraz sprawia, że wyłapywanie informacji, jakie przesyłasz, jest znacznie trudniejsze. Mowa tutaj o hasłach, loginach oraz samych danych z kart kredytowych lub debetowych. Usług z tego zakresu na rynku jest bardzo dużo. Dlatego na pewno będziesz mieć w czym przebierać. 

Wybierz aplikację VPN w Google Play! 

Zobacz także: Oto cechy dobrego VPN-a. Aplikacje oraz rozszerzenia VPN dla Chrome i innych przeglądarek to nie wszystko

Pracuj zawsze na zaktualizowanym systemie operacyjnym

Bezpieczne logowanie do publicznego WI-Fi
Źródło: loginueve_ilustra from pixaby

Dużo osób ma w swojej naturze ignorowanie powiadomień o pojawieniu się aktualizacji dla systemu. Zazwyczaj przeciągają to do ostatniej chwili, a przecież aktualizacje mobilne wcale nie trwają przesadnie długo. Dlatego należy mieć na uwadze informacje na temat nowych wersji oprogramowania Twojego urządzenia. Bardzo często po to są wypuszczane, ponieważ zawierają ważne usprawnienia w bezpieczeństwie dla Twojego. Dlatego od tej pory nie zwlekaj. Twój telefon pokazuje powiadomienie o nowej aktualizacji systemu? Zrób ją od razu — niech to stanie się Twoim dobrym nawykiem. Na pewno nie pożałujesz, a Twoje urządzenie zapewni Ci jeszcze lepszą ochronę. 

Zobacz także: Dlaczego warto korzystać z mobilnego VPN-a w Polsce?

Bezpieczne logowanie do publicznego Wi-Fi jest bardzo ważne, ponieważ w ten sposób zapewniasz sobie spokój oraz dbasz o prywatność swoich danych. Bardzo często można przeczytać o tragicznych finałach korzystania z publicznego połączenia. Dlatego w myśl powiedzenia “przezorny zawsze ubezpieczony” jest jak najbardziej aktualne również tutaj. Zawsze trzeba być czujnym i podejrzliwym i ubezpieczać swoje tyły. Nie musisz robić nie wiadomo, jak dużo. Wystarczą jedynie zrobić proste czynności, które nie będą wymagać od Ciebie dużo czasu oraz całego zachodu, a pozwolą zapewnić sobie i Twoim danym bezpieczeństwo w sieci. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Buffik from pixaby

Sprawdź najnowsze wpisy