ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
VPN

Oto cechy dobrego VPN-a. Aplikacje oraz rozszerzenia VPN dla Chrome i innych przeglądarek to nie wszystko

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Artykuły

Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach nasze dane są niezwykle łakomym kąskiem dla wszelkiej maści reklamodawców jak i zwyczajnych przestępców. Dlatego też od dawna powtarzam, że każdy świadomy użytkownik Internetu powinien korzystać z dobrego VPN-a. Na rynku można znaleźć całą masę tego typu programów, więc nic dziwnego, że wiele osób nie wie, na który postawić. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, dlatego w niniejszym tekście przybliżę kilka aspektów, na które warto zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego VPN-a. Każdemu poświęciłem osobny akapit, a pierwszy znajduje się poniżej.

1. Dostępność aplikacji oraz rozszerzeń VPN do przeglądarki

Dobry VPN powinien być dostępny na wielu platformach jednocześnie, bo większość użytkowników korzysta z tego typu programów na więcej niż jednym urządzeniu. Osobiście używam VPN-a na moim iPhonie 12 oraz MacBooku Pro, a do przeglądania Internetu wykorzystuję przeglądarkę Google, więc rozszerzenie VPN dla Chrome jest dla mnie niezbędne.

Stworzenie wielu aplikacji jak i rozszerzeń jest bardzo kosztowne, więc jeśli dany VPN działa na wielu platformach jednocześnie, to dobry znak, że jego twórcy poważnie podchodzą do swojego produktu. „Oszukane” VPN-y, czyli takie działające na szkodę użytkownika (np. wykradające dane), najczęściej mają swoją aplikację tylko na jedną platformę.

2. Liczba serwerów

Za pomocą VPN-ów bez trudu można zmienić swoją lokalizację, by uzyskać dostęp do treści zablokowanych w danym kraju. Niekiedy zdarza się, że poszczególne materiały są dostępne tylko w kilku państwach świata, dlatego ważne jest, aby konkretny program umożliwiał połączenie się z serwerami w tych właśnie lokalizacjach.

Mówiąc prościej: dobry VPN charakteryzuje się sporą liczbą serwerów. Dla przykładu, w momencie pisania tego tekstu Surfshark oferuje ponad 3200 serwerów w 65 krajach. To naprawdę dobry wynik, godny branżowej czołówki.

3. Szybkość transferów

Aplikacje, serwery czy dodatki VPN dla Chrome i innych przeglądarek są bardzo ważne, jeśli chodzi o aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed wyborem odpowiedniego programu, ale dla wielu najistotniejsze będzie nic innego, jak szybkość transferów. Nie jest tajemnicą, że każdy VPN zmniejsza szybkość internetu, ale warto wybrać taki, który robi to w rozsądnym stopniu.

Jak ognia należy unikać programów, które spowalniają łącze o połowę czy nawet więcej. Dobry VPN nie powinien zmniejszać transferu o więcej niż 15%, więc przed zakupem konkretnej subskrypcji warto zapoznać się z wieloma porównaniami i testami dostępnymi w Internecie.

4. Stosowanie polityki braku logów

Dobry VPN = prywatność, a prywatność = stosowanie polityki braku logów. Żaden ceniony dostawca VPN nie zapisuje logów, bo dzięki nim można odtworzyć poczynania użytkowników w Sieci. Kupując dostęp do tego typu programu nikt nie chce być śledzony, bo to niweluje cały sens korzystania z niego.

Mimo że polityka braku logów jest branżowym standardem, to na rynku i tak można znaleźć VPN-y, które rejestrują cały ruch. Od takich dostawców należy trzymać się z daleka.

5. Musi być płatny

Darmowe VPN-y istnieją i jest ich całkiem sporo, ale kiedy coś jest darmowe, to walutą najczęściej są nasze dane, które następnie skupują najróżniejsi reklamodawcy. Utrzymanie serwerów kosztuje naprawdę duże pieniądze, więc nic dziwnego, że dostawcy bezpłatnych programów szukają sposobów na zarobek.

Dobry VPN po prostu musi być płatny. Stawiając na darmowy odpowiednik, na dłuższą metę można stracić więcej, niż wydając 200 czy 300 zł na stosowną subskrypcję. No, chyba że mowa o osobach, które za nic mają swoją prywatność w Sieci, choć z drugiej strony VPN-y raczej nie są kierowane dla nich…

6. Solidne wsparcie techniczne

Dobry VPN musi mieć też dobre wsparcie techniczne, będące w stanie szybko rozwiązać problemy, które mogą napotkać użytkownicy. Nie da się bowiem ukryć, że nie każdy jest ekspertem potrafiącym poradzić sobie ze wszystkimi niedogodnościami, dlatego ważne, aby „pomocna dłoń” była na wyciągnięcie ręki.

W przypadku podrzędnych dostawców i darmowych VPN-ów użytkownicy zazwyczaj są pozostawiani sami sobie. Na szczęście branżowa czołówka dobrze wie, że takie podejście w stosunku do klienta po prostu nie przystoi, dlatego zatrudniają oni dedykowanych doradców, z którymi można porozmawiać 24 godziny na dobę. Płacąc za VPN-a można, a wręcz należy oczekiwać, że w razie ewentualnych problemów konsultant będzie w stanie udzielić pomocy.

Cechy dobrego VPN-a, czyli słowo na koniec

To by było na tyle, jeśli chodzi o aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem VPN-a. Jak już wspomniałem, na rynku wybór jest ogromny, ale dzięki moim poradom można odsiać te programy, którymi nie warto zaprzątać sobie głowy. Ciężko jednoznacznie wskazać branżowego lidera, bo istnieje wiele świetnych VPN-ów, ale prywatnie korzystam z Surfsharka i to właśnie jego mogę polecić, bo oferuje świetny stosunek jakości do ceny.

A wy używacie już jakiegoś VPN-a, czy dopiero rozglądacie się za programem dla siebie? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Sprawdź najnowsze wpisy