Co to jest VPN

Dlaczego warto korzystać z mobilnego VPN-a w Polsce?

Kacper Kościański Kacper Kościański Artykuły

W narzędziu Google Trends można zobaczyć, że fraza „VPN Polska” cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem wśród internautów. To z kolei oznacza, że coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie oferują tego typu programy. W niniejszym artykule wytłumaczę wam, dlaczego warto korzystać z mobilnego VPN-a w naszym kraju. Wcale nie trzeba mieszkać w Chinach czy innych krajach, gdzie dostęp do Sieci jest mocno utrudniony – dla Polski VPN również się przyda.

Mobilny VPN w Polsce – dlaczego warto?

Czy potrzebuje VPN?

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że przez „mobilny” rozumiem tutaj VPN-y dostępne na smartfonach i tabletach. A skoro o smartfonach i tabletach mowa, to nie da się ukryć, że niemal każdy z nas korzysta z przynajmniej jednego z tych urządzeń na co dzień. Trudno się temu dziwić, bo dzisiejsze smartfony czy tablety potrafią naprawdę wiele, a do tego można je wygodnie nosić przy sobie – w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych.

Twórcy VPN-ów już dawno zdali sobie z tego sprawę, dlatego wszyscy liczący się na rynku gracze oferują już swoje aplikacje na urządzenia mobilne. Za przykład mogę tu podać Surfsharka, z którego sam korzystam. To niezwykle tani, ale też bardzo dobry VPN. Bez zbędnego przedłużania, poniżej podaję powody, dla których uważam, że warto korzystać z mobilnego programu typu VPN w Polsce.

Powód pierwszy – prywatność i bezpieczeństwo

VPN-y zostały stworzone przede wszystkim z myślą o prywatności. Wielu z nas konsumuje treści w Internecie głównie za sprawą urządzeń mobilnych, dlatego dobrze jest mieć na swoim smartfonie czy tablecie VPN-a, który zadba, by nikt nie chodził naszymi śladami w cyfrowym świecie. Dobry program tego typu uniemożliwi reklamodawcom i dostawcom usług internetowym szpiegowanie nas, jednocześnie szyfrując wszystkie nasze dane. A to z kolei oznacza, że możemy liczyć na całkowitą anonimowość.

Powód drugi – możliwość uzyskiwania dostępu do treści nieprzeznaczonych dla Polaków

Nie jest tajemnicą, że w Sieci spora część treści jest po prostu niedostępna dla obywateli naszego kraju. Nie mówię tu tylko o stronach internetowych, a także bibliotekach serwisów streamingowych. Dzięki dobremu VPN-owi można jednak bez trudu uzyskać dostęp do wielu zagranicznych witryn, a także bibliotek platform typu Netflix przeznaczonych dla innych krajów. A co najlepsze, wszystko to z poziomu telefonu czy tabletu – wystarczy tylko odpalić aplikację i wybrać odpowiedni serwer. Jakiś czas temu na przykładzie Surfsharka pokazywałem, jak w prosty sposób oglądać filmy i seriale dostępne w zagranicznej bibliotece Netflixa – zainteresowane tym zagadnieniem osoby odsyłam do tego artykułu.

Powód trzeci – bezpieczne korzystanie z publicznych punktów Wi-Fi

Będąc na mieście, nietrudno natrafić na punkty oferujące darmowe Wi-Fi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że łączenie się z nimi może być naprawdę niebezpieczne. Otóż zwykle mają one niewiele wspólnego z szyfrowaniem, co oznacza, że hakerzy mogą bez trudu podejrzeć wpisywane przez nas loginy, hasła czy odwiedzane strony internetowe, a także „wstrzyknąć” złośliwy kod na nasze smartfony lub tablety.

Włączony VPN niweluje to ryzyko do zera, bo wraz z uruchomieniem odpowiedniej aplikacji, wszystko zostaje zaszyfrowane. A to sprawia, że od tej chwili nikt nie jest w stanie podejrzeć, co robimy na swoim urządzeniu mobilnym.

Powód czwarty – bezpieczne pobieranie torrentów

Mimo że torrenty kojarzą się głównie z nielegalnym ściąganiem plików, to w istocie za ich pomocą można też pobierać całą masę całkowicie legalnych treści. Wiele osób korzysta z torrentów na telefonach i tabletach, ale nie każdy wie, że bez VPN-a w zasadzie podaje się swoje dane jak na talerzu. Ściąganie treści z torrentów z włączonym VPN-em gwarantuje z kolei, że nikt nie będzie mógł podejrzeć naszego adresu IP czy innych informacji, a co za tym idzie – wyśledzić naszego położenia i ustalić naszej tożsamości. Progamy takie jak Surfshark oferują stworzoną m.in. z myślą o torrentach funkcję Kill Switch, która natychmiast odcina dostęp do internetu, jeśli połączenie z VPN-em zostanie przerwane. W ten sposób program zapobiega wyciekom danych użytkowników do Sieci.

Mobilny VPN w Polsce – podsumowanie

To by było na tyle, jeśli chodzi o powody, dla których uważam, że warto korzystać z mobilnego VPN-a w Polsce. Osobiście od bardzo dawna na swoim smartfonie używam Surfsharka, który jeszcze nigdy mnie nie zawiódł. Jeśli interesuje was ten VPN, to zachęcam do zapoznania się z omówioną przeze mnie promocją, w ramach której jego 2-letni abonament można kupić aż 81% taniej.

Zobacz także: Dlaczego płatny VPN jest lepszy od darmowego? Tłumaczymy

A wy korzystacie z VPN-a na swoich smartfonach lub tabletach? Dajcie znać w komentarzach poniżej!

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy