HTC od dłuższego czasu nie radzi sobie dobrze. Tajwańska korporacja w czasach systemu Windows Mobile była potęgą, dziś walczy o przetrwanie. Niedawno pisaliśmy o możliwym przejęciu przez Google. Dziś okazało się, że była to prawda – dział mobilny HTC zmienia właściciela…

Co wiemy?

Jutro zostaną wstrzymane akcje HTC, firma jednocześnie planuje coś ogłosić. W jakich sytuacjach wstrzymuje się notowanie akcji? Głównie podczas większych przejęć, kiedy to cała firma należy do jednego podmiotu. W tym wypadku nie możemy jednoznacznie stwierdzić co się stało, ale z pomocą przyszedł niezawodny Evan Blass:

Od niego dowiadujemy się, że jutro ma odbyć się spotkanie, którego jedynym tematem będzie zakup przez Google. Obie firmy sfinalizowały już umowę. Google nabędzie pewne aktywa, a HTC zachowa swoją markę. Jakie to aktywa? Prawdopodobnie będzie to dział mobilny. Tajwańczycy nie chcą pozbyć się działu odpowiedzialnego za gogle VR Vive. Nie wiemy, jakie skutki będzie miała ta zmiana. Być może Google otrzyma możliwość brandowania marką HTC swoich telefonów, a może wszystkie urządzenia będą sprzedawane jako Pixele.

 

To już koniec HTC…

Telefony HTC zawsze kojarzyłem z solidnymi konstrukcjami, dopracowaną nakładką i kilkoma urządzeniami, które zapisały się w historii. Tajwańczycy w czasach świetności nie bali się eksperymentów i nie oszczędzali na technologiach, dzięki czemu nikt nie miał z nimi szans. To właśnie HTC wielokrotnie pokazywało, że wszystko jest możliwe. To od tej firmy Apple „skopiowało” paski ukrywające anteny. HTC brało również aktywny udział w pracach nad Androidem. Na urządzeniach tej firmy testowane były pierwsze wersje zielonego systemu. Dziś z wielkiej korporacji pozostał mały producent, który sam nie wie, co ze sobą zrobić.

Bez wątpienia Google będzie potrafiło wykorzystać potencjał działu mobilnego HTC, jednak to już nie będzie ta sama firma. Motorola po przejęciu zaczęła produkować świetnie działające telefony, jednak straciła swój charakter. Ostatecznie została ponownie sprzedana. Zmiany wprowadzone przez nowego właściciela – Lenovo – spotkały się z ogromną krytyką sympatyków marki. Czy taki sam los czeka HTC? Tego dowiemy się w najbliższych latach.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Celej

Fan nowych technologii, Androida i Linuksa. W wolnych chwilach także elektronik-amator.