Już wiemy dlaczego w MIUI nadal nie ma funkcji Multi-Window

Adrian Celej Newsy 2017-07-17

Nakładki producentów zazwyczaj działają w ten sposób, że dodają funkcje, których nie znajdziecie w standardowej wersji systemu. Wyjątkiem było MIUI, gdzie po funkcji Multi-Window nie było ani śladu. To się właśnie zmienia, braki zostaną nadrobione wraz z aktualizacją do MIUI 9, a my poznaliśmy powody wspomnianych zaległości.

MIUI =/= Android

Xiaomi odcina się od standardowego Androida. Działa to na zasadzie „Android to ma, a my zrobimy jeszcze raz po swojemu”. Z tego powodu oczekiwanie po MIUI fabrycznych funkcji Androida nie ma większego sensu. Jednak Multi-Window zostało wstrzymane nie tylko przez odcięcie od Androida, a również przez specyficzny model aktualizacji. Xiaomi wydaje nie nową wersję Androida, a MIUI. Nakładka MIUI choć wygląda tak samo, może być oparta o różne wersje Androida. I tu pojawił się problem – Multi-Window musiałyby posiadać telefony oparte nie tylko o Androida Nougat, ale też np. Lollipopa. W tym wypadku nie można skorzystać z odkryć inżynierów Google, konieczne jest rozwinięcie własnej implementacji tej funkcji. Kolejnym problemem było przeprojektowanie ekranu wielozadaniowości, który dotychczas nie był przystosowany do takich celów.

Polityka aktualizacyjna Xiaomi ma wady

Wkrótce swoją premierę będzie miał Android 8, tymczasem flagowe telefony Xiaomi nadal nie mogą się pochwalić kluczową funkcją Androida 7. To tylko pokazuje, że zamiast rozgrzebywać cały system w celu modyfikacji nakładki, czasem lepiej jest po prostu zaktualizować system i skorzystać z gotowych rozwiązań.

Źródło: GizmoChina • ManekiNeko

  Pierwszym Xiaomi, które już obecnie ma Split screen jest MiMax2. Powiem szczerze, warto było tyle czekać bo tak płynnie to chodzi, że chyba żadny inny telefon z androidem nie ma tak płynnie działającej tej funkcji. Oni dopracowują coś na maxa a inne marki puszczają, ludzie chcą czegoś nowego. Głupi przykład Samsunga i TouchWiz na androidzie 7 w S7, czcionka w Menu raz jest większa raz mniejsza, nakładka według mnie jest rekordzistą zjadanego RAMu, ładuje się długo (dialer, ustawienia) , ostatnio miałem jeszcze jakiś bug z galerią że mi nie chciało nic wyświetlać dopiero po wipe data aplikacji dostało olśnienia. Czasem warto poczekać, ale mieć wszystko spójne.

  • Łukasz Pająk

   Nie zauważyłem na czystym Androidzie czy też moim OP5, żeby coś źle Multi Window działało.

 • maxiges

  Z jednej strony zbyt długo trzeba czekać na miui 9 ale z drugiej xiaomi wprowadza aktualizacje miui 9 dla dużej ilosci swoich telefonów. Gdzie inni producenci wydają jedna aktualizacje androida tam xiaomi wydaje 2/3 aktualizacje miui które czasami maja wiecej nowości niż cyferki w androidzie

 • Buka37

  W Mi Max 2 jest multi window 🙂

 • Jawor245

  Łatwiej jest im dostosować patch-rom niż rozpoczynać proces aktualizacji 🙂

  • Musisz zrozumieć, że MIUI to nie nakładka na androida, a praktycznie osobny OS.

   • maxprzemo

    Nie. To jest w 100% nakładka. Nie posiada żadnych własnych rozwiązań od strony technicznej. Nadal są aplikacje w formie plików .apk i nadal za framework odpowiadają pliki .jar z /system/framework .

    • Masz prawo się mylić i właśni to robisz 🙂
     Proponuję trochę poczytać, a najlepiej zobaczyć jak wygląda obecną wersja 8 MIUI i 9 która jest za rogiem.

     • maxprzemo

      Napisałem że od strony „technicznej” niczym MiUi nie różni się od czystego Androida. Od strony wizualnej oczywiście tak. Tak samo jak od strony funkcji i dostępnych ustawień.
      Wystarczy spojrzeć na PatchROM na Githubie żeby nie mieć wątpliwości że mamy do czynienia ze źródłami Androida.

     • Jawor245

      Dokładnie 😉 najpierw muszą przystosować do telefonu bazę czyli aosp na której stosują swój framework/aplikacje czytaj patch-rom

     • Łukasz

      MIUI to taka jakby inna dystrybucja Androida, to tak jak z linuksami jest. Niby Ubuntu oparte jest na Debianie i tu i tam są pliki deb, ale coś je jednak różni, różni je framework.

     • maxprzemo

      MiUi to jest tylko zmieniony wyglad plus zmiany we frameworku ale sam mechanizm działania od strony technicznej nie zmienia się. Nadal mamy pliki .apk w /system/app i /system/priv-app nadal mamy pliki framework w /system/framework nadal mamy programy natywne i powłoki Shell w /system/bin i /system/xbin. Nawet ścieżka dźwięków systemu nadal jest taka sama /system/media/audio.
      Mówię od strony”technicznej” jest to nadal normalny Android i nie można by go nazwać samodzielnym systemem operacyjnym. Przykład Ubuntu tu nic nie zmienia bo on korzysta już z oddzielnego autorskiego interfejsu graficznego a ilość zmian jest dużo wieksza niż w przypadku Miui w porównaniu do czystego androida.
      Dla mnie miui nie ma prawa nazywać się oddzielnym systemem operacyjnym. To by była lekka przesada 😉

   • Jawor245

    Bez bazy jaką jest AOSP nie byłoby MIUI 😉